Menu
×
×

Sign Up

Your Profile will be reviewed by Admin
TODAY :
EVENT DATES
Nov 2017
MoTuWeThFrSaSu
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
Dec 2017
MoTuWeThFrSaSu
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Venue

Marriot Wardman Park 2660 Woodley Road NW Washington , District of Columbia 20008
Tel: 202328
Website
Google Map

AAA 116th Annual Meeting - American Anthropological Association

6,500 80

Overview

Event Overview:

The 116th AAA Annual Meeting theme is Anthropology Matters! This is a call across the field to unite in our diversity, to embrace difficulty, and promote the relevance of what anthropology is and does. Anthropology is best at describing the past, exploring the present, predicting the future, and navigating the processes of being and becoming human.

Exhibitor Information:

This is the premier event for 6,500 anthropologists from all sectors, providing a unique opportunity for exhibitors and sponsors to network, showcase products / services, and meet potential clients. Make your plans to directly reach key decision-makers and influencers in anthropology from 2,300 organizations across the US and around the world.

Who Should Exhibit?

• Anthropological Field Research Tools

• Book and Journal Publishers

• Classroom Technology Solutions

• Fellowships

• Foundations and Think Tanks

• Funding Foundations and Grantmakers

• NGOs and Government Organizations

• Online Universities

• Polling and Data Centers

• Recruiters and Job Services

• Research Databases

• Research Tools and Analytics

• Survey Tools and Programs

• Textbook Publishers

• University Graduate Programs

• University Presses

About AAA:

The American Anthropological Association is the world’s largest association for professional anthropologists, with more than 10,000 members. Based in Washington, DC, the Association was founded in 1902, and covers all four main fields of anthropology (cultural anthropology, biological/physical anthropology, archaeology, and linguistic anthropology).

While 75% of our members are employed in higher education or are students of anthropology, about 25% of our members work in the public, private, and non-governmental sectors, beyond the academy. The Association is organized into 40 sections, each reflecting specialized domains of knowledge. We publish a portfolio of 22 journals, offer career planning and professional development services, support college and university departments, award numerous prizes and fellowships, sponsor a paid summer internship program, a summer field school in ethnography and occupational therapy, and stage research conferences in the Fall and Spring each year. We also have a public education initiative that highlights the contributions made by anthropological research to important and enduring topics such as race and migration.

The Association is proud to belong to a number of inter-organizational collaborations, including the World Council of Anthropological Associations, the International Union of Anthropological and Ethnological Sciences, the Consortium of Social Science Associations, the National Humanities Alliance, and the American Council of Learned Societies.

Additional Venue:

Omni Shoreham Hotel

2500 Calvert Street NW, Washington, DC 20008
Phone: (202) 234-0700

Agenda

Nov 29   

8:00 AM - 12:15 PM

(2-0000) Knowledge Exchange: Research, Literature, and Resources 
Margaret Souza – State University of New York Empire State College; Yvon Van Der Pijl – Utrecht University; Betty Wolder Levin; Susan O. Long – John Carroll University; Sadaf Noor E. Islam – Lancaster University; Cheryl Mwaria – Hofstra University

Favorite

8:00 AM - 4:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge983.png

 (2-0005) Technological Methodologies in Language Documentation and Anthropology 
Carlos M. Nash – University of California, Santa Barbara; Jenny L. Davis – University of Illinois, Urbana-Champaign; Carlos M. Nash – University of California, Santa Barbara

Favorite

8:30 AM - 9:30 AM

(2-0007) Anthropologists Go Back To School (AGBTS) 
Kamela S. Heyward-Rotimi – KERG; Duke University; Rachel J. Watkins – American University

Favorite

8:30 AM - 12:45 PM

(2-0010) Society for Medical Anthropology (SMA) Anthropology and Mental Health Interest Group Knowledge Exchange 
Michael R. Duke – University of Memphis

Favorite

9:00 AM - 11:45 AM

(2-0015) AAA Association Operations Committee (AOC) Meeting 
Elaine Lynch – American Anthropological Association; Keri Brondo – Univeristy of Memphis

Favorite

9:00 AM - 11:45 AM

(2-0020) AAA Anthropological Communication Committee (ACC) Meeting 
Janine Chiappa McKenna – American Anthropological Association; Jillian R. Cavanaugh – Brooklyn College and the Graduate Center CUNY; Lorena Madrigal – University of South Florida; Christina Garsten – Stockholm University; Saira A. Mehmood – Southern Methodist University; Anna Agbe-Davies – University of North Carolina, Chapel Hill; David Simmons – The University of South Carolina; Edmund 'Ted' Hamann – University of Nebraska, Lincoln; Alex W. Barker – University of Missouri

Favorite

9:00 AM - 1:30 PM

(2-0025) Thirty-Third Annual Visual Research Conference 
Andrea M. Heckman – University of New Mexico; Jerome W. Crowder – Universtiy Texas Medical Branch (Medical Humanities); Thomas D. Blakely – Pennsylvania State University; Ingrid Ahlgren – Smithsonian Institution; Anne Chahine – Freie Universitat Berlin; Beate Engelbrecht; Aynur Kadir – Simon Fraser University; William Lempert – University of Colorado, Boulder; Austin Lord – Cornell University; Diana Marks – Independent Researcher; Steve Moog – University of Arkansas; Nina Nissen – University of Southern Denmark; Emiko Stock – Cornell University; Deborah Bender – University of North Carolina at Chapel Hill; Karoline Guelke – University of Victoria

Favorite

11:00 AM - 12:15 PM

(2-0030) Association of Black Anthropologists (ABA) Executive Board Meeting 
Andrea Carol Abrams – Centre College

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0035) 'The Anthropology of Education Matters' in Informal Learning Contexts: (Part 1) 
Kristen V. Veggeberg – University of Illinois at Chicago; Teresa K. Lloro-Bidart – California State Polytechnic University, Pomona; Kristen V. Veggeberg – University of Illinois at Chicago; Teresa K. Lloro-Bidart – California State Polytechnic University, Pomona; Leslie C. Moore – Ohio State University; Barbara J. Dilly – Creighton University; Jrene Rahm – Université de Montréal; Atasi Das – CUNY, Graduate Center; Teresa K. Lloro-Bidart – California State Polytechnic University, Pomona

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0040) Sedimentation: Extraction, Soil and Memory 
Andrew L. Ofstehage – University of North Carolina, Chapel Hill; Serena Stein – Princeton University; Marissa Smith – De Anza College; Sophia Jaworski – University of Toronto; Tristan Daniel Jones – Rutgers University; paolo bocci – Duke University; Andrew L. Ofstehage – University of North Carolina, Chapel Hill; Serena Stein – Princeton University; Nicholas C. Kawa – Ohio State University

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0045) Anthropological Matters and the New Urban Millenium: Theoretical and Methodological Contributions from Fieldwork in Africa 
Suzanne Scheld – California State University, Northridge; Deborah Pellow – Syracuse University; Dolores B. Koenig – American University; Anne S. Lewinson – Berry College; Deborah Pellow – Syracuse University; Suzanne Scheld – California State University, Northridge; Rebecca Warne Peters – Syracuse University

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0050) Unsettling the Nation-State: Emerging Ethnographies of Argentina 
Stephanie McCallum – University of California, Santa Cruz; James J. A Blair – Natural Resources Defense Council (NRDC); Rosana Guber – IDES; Stephanie McCallum – University of California, Santa Cruz; Rachel Antoinette Cypher – University of California, Santa Cruz; Charles Dolph – CUNY, Graduate Center; Tamar Blickstein – Columbia University; James J. A Blair – Natural Resources Defense Council (NRDC); Rosana Guber – IDES

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0055) Corrupt Matter? Investigating Illegality through the Meanings, Pathways, and Properties of Material Things 
Leksa Lee – New York University Shanghai; Sylvia Tidey – University of Virginia; Cassandra Hartblay – Yale University; Leksa Lee – New York University Shanghai; Smoki Musaraj – Ohio University; Kedron Thomas – Washington University in St. Louis; Nikhil Anand – University of Pennsylvania; Sarah Muir – City College, CUNY

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0060) Studies of Body, Mind, Brain in Psychological Anthropology 
Sarah E. Rubin – Ohio University; M. Ariel Cascio – Institut de recherches cliniques de Montréal; Tawni Tidwell – Emory University; Laura C. Jarvis – Southern Methodist University; Young Hoon Oh – University of California, Riverside; Keith Kleszynski – University of Oklahoma Health Sciences Center; Sarah E. Rubin – Ohio University

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0065) Challenges of Interpretation and Commemoration at Museums and Cultural Heritage Sites 
Emily Button Kambic – ACLS/Mellon Public Fellow (National Park Service); Christina J. Hodge – Stanford University Archaeology Collections; Inhye Lee – National Folk Museum of Korea; Elizabeth Oakley – University of Pennsylvania; Emily Button Kambic – ACLS/Mellon Public Fellow (National Park Service)

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0070) Ethnographic Perspectives on Exile, Migration, Diaspora 
Chuan-Kang Shih – University of Florida; James Bradbury – University of Manchester; Anahid Matossian – University of Kentucky; Rachel Luchmun – Arizona State University; Chuan-Kang Shih – University of Florida

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0075) New Pedagogical Approaches in Higher Education 
Wesley R. Shumar – Drexel University; Wesley R. Shumar – Drexel University; Wesley R. Shumar – Drexel University; Carol B. Brandt – Temple University; Jennifer D. Dawn Adams – University of Calgary; David E. Long – Morehead State University

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0080) Future Matters: Childhood and Global Citizenship in Times of Uncertainty 
Karina Vasilevska-Das – University of California, Berkeley; Aviva Sinervo – San Francisco State University; Karina Vasilevska-Das – University of California, Berkeley; Karina Vasilevska-Das – University of California, Berkeley; Aviva Sinervo – San Francisco State University; Jean Hunleth – Washington University School of Medicine; Sara E. Thiam – Case Western Reserve University; Layoung Shin – Lewis & Clark College; Melina Salvador – University of California, San Francisco; Laura C. Nelson – University of California, Berkeley

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0085) "Past, Present, and Future Possibilities" 
Myrian Barboza – University of Florida; Jessica Obermiller – University of Alaska, Fairbanks; Myrian Barboza – University of Florida; Charlotte Grace Dawson – University of Virginia; Ayla Samli – UNC Greensboro; Sharon Graf – University of Illinois Springfield

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0090) Madness, Stubbornness and Disavowal 
Atreyee Majumder – University of Toronto; Radhika Govindrajan – University of Washington; Edward B. Sammons – University of Toronto; Atreyee Majumder – University of Toronto; Sarah LeBaron von Baeyer – Yale University; Lucia E. Cantero – University of San Francisco; Mr Vishnupad – Azim Premji University; Radhika Govindrajan – University of Washington

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0095) Political Crises, Precarity, and Resilience: Social and Economic Resourcefulness Among Refugees, Migrants, and the Displaced 
Sarah A. Tobin – Chr. Michelsen Institute; Alice R. Wilson – University of Sussex; Alice R. Wilson – University of Sussex; Alice R. Wilson – University of Sussex; Philip James Proudfoot – The Council For British Research in the Levant; Sertac Sehlikoglu – University of Cambridge; Stefan Le Courant – EHESS - IIAC; Philip Rushworth – University of Cambridge; Sarah A. Tobin – Chr. Michelsen Institute

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0100) Movement and Rupture: Towards a Cultural Phenomenology of Time and Space 
Allen L. Tran – Bucknell University; Nicholas A. Bartlett – Barnard College; Nicholas A. Bartlett – Barnard College; Raphaelle Rabanes – University of California, Berkeley; Erin Parish – Duke University; David Rojas – Bucknell University; Nicholas A. Bartlett – Barnard College; Allen L. Tran – Bucknell University; Thomas Csordas – University of California, San Diego

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0105) Identity politics versus naive workerism? Revisiting race, class and gender in the era of Trump and Brexit 
Louis P. Romer – Vassar College; Vito Laterza – University of Oslo; Louis P. Romer – Vassar College; Johanna I. Römer – CUNY - Hunter College; Kathrine van den Bogert – Utrecht University; Dora-Olivia Vicol – Oxford University; Vito Laterza – University of Oslo; Casey Philip Wong – Stanford University Graduate School of Education; Guadalupe M. Rodriguez-Gomez – CIESAS

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0110) The Illicit Circulation of Precious Minerals 
Brian Brazeal – California State University, Chico; Brian Brazeal – California State University, Chico; James H. Smith – University of California, Davis; Lauren Coyle – Princeton University; Kirsten Francescone – Carleton University; Brian Brazeal – California State University, Chico; Nicole M. Smith – Colorado School of Mines; Matthew Nesvet – University of California, Davis; Natalia Mendoza Rockwell – Fordham University

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0115) Multilingualism in the Classroom 
Yi-Ju Lai – University of Minnesota; Jessica S. Chandras – George Washington University; Adrienne R. Washington – University of Pittsburgh; Rachel E. Showstack – Wichita State University; Amy Kyratzis – University of California, Santa Barbara; Yi-Ju Lai – University of Minnesota; Rebecca A. Campbell – University of Connecticut

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0120) Reconsidering What Matters in Transgressions of Gender and Sexuality 
Susan F. Hirsch – George Mason University; Mary A. Porter – Sarah Lawrence College; Susan F. Hirsch – George Mason University; Linda L. Giles; Mary A. Porter – Sarah Lawrence College; Susi L. Keefe – Hamline University; Susan F. Hirsch – George Mason University; Rebecca Gearhart Mafazy – Illinois Wesleyan University; Katrina Daly Thompson – University of Wisconsin, Madison

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0125) The Dharma and the Dime: Ethics and Economics in the Anthropology of Buddhism 
Elizabeth Williams-Oerberg – University of Copenhagen; Christoph Brumann – Max Planck Institute for Social Anthropology; Elizabeth Williams-Oerberg – University of Copenhagen; Christoph Brumann – Max Planck Institute for Social Anthropology; Alexander Horstmann – Tallinn University; Jason WM Ellsworth – Dalhousie University; Saskia Adelle Abrahms-Kavunenko – Max Planck Institute for Social Anthropology; Kristina Jonutyt? – Max Planck Institute for Social Anthropology; Beata Switek – Max Planck Institute for Social Anthropology; Hannah Klepeis – Max Planck Institute for Social Anthropology; Stephen Covell – Western Michigan University

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0130) Writing Home: Unpacking Experiences of Distance and Displacement 
Christina Verano Carter – Appalachian State University; Dada Docot – University of British Columbia; Dada Docot – University of British Columbia; Cailín E. Murray – Ball State University; Zainab M. Saleh – Haverford College; Christina Verano Carter – Appalachian State University; Neni E. Panourgia – Columbia University

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0135) After the Self: Ethical Practices, Shared Aspirations, and Community Fashioning (Part 1) 
Bruno Reinhardt – Universidade Federal de Santa Catarina; Jean-Michel Landry – McGill University; Bruno Reinhardt – Universidade Federal de Santa Catarina; Yazan H. Doughan – University of Chicago; Candace Lukasik – University of California, Berkeley; Kirsten Wesselhoeft – Vassar College; Susan MacDougall – University of Oxford; Jean-Michel Landry – McGill University; Charles K. Hirschkind – University of California, Berkeley

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0140) Sensory Engagements 
Steve Moog – University of Arkansas; Fiona P. McDonald – Indiana University, Purdue University at Indianapolis; Steve Moog – University of Arkansas; Matt Rosen – Ohio University; Camilo Leon-Quijano – Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS-Paris)

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0145) Biomedical Subjectivities and Imagined Futures 
Leslie E. Carlin – University of Toronto; Kimberly Dukes – University of Iowa; Markus Idvall – Lund University; Leslie E. Carlin – University of Toronto; Dana E. Ketcher – University of South Florida; Rebecca Zellner Grunzke – Mercer University

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge887.png

 (2-0150) Anthropocene Landscapes, Infrastructures and Futures 
Andrew S. Mathews – University of California, Santa Cruz; Shiho Satsuka – University of Toronto; Marianne E. Lien – University of Oslo; David W. Bond – Bennington College; Laura A. Ogden – Dartmouth College; Heather A. Swanson – Aarhus University; Andrew S. Mathews – University of California, Santa Cruz; Geoffrey C. Bowker – University of California, Irvine

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0155) Theorizing Citizenship from the Margins 
Dorothy L. Hodgson – Rutgers University, SUNY, New Brunswick; Dorothy L. Hodgson – Rutgers University, SUNY, New Brunswick; Lior Volinz – University of Amsterdam; Maria Victoria Barbero – Florida International University; Paula Mota Santos – Fernando Pessoa University & CAPP/ISCSP-Lisbon Univ; Guy Shalev – University of North Carolina at Chapel Hill; Jason Steve Sarkozi-Forfinski – Oregon State University

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0160) Green Matters in Latin America 
Daniel E. Renfrew – West Virginia University; Thomas W. Pearson – University of Wisconsin, Stout; Daniel E. Renfrew – West Virginia University; Carmen A. Ferradas – Binghamton University, State University of New York; Maron Greenleaf – Columbia University; Adam Burke – Hawaii Pacific University

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0165) Humans and Objects 
Patrick R. Wilkinson – University of California, Merced; Patrick R. Wilkinson – University of California, Merced; Svenja Schöneich – German Institute of Global and Area Studies/ University of Hamburg; Nicholas Carby Denning – University of Chicago; Jacquelyn J. Johnston – Florida International University; Victoria Koski-Karell – University of Michigan; Jelena Radovic Fanta – Governors State University

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0170) Animal Matters: Logics of Interspecies Care in the Anthropocene 
Elan L. Abrell – Harvard Law School; Amy Hanes – Brandeis University; Elan L. Abrell – Harvard Law School; Amy Hanes – Brandeis University; Elan L. Abrell – Harvard Law School; Amy Hanes – Brandeis University; Kate McClellan – Mississippi State University; Gwyneth U.J Talley – University of California, Los Angeles; Melissa A. Checker – CUNY - Queens College

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0175) Concrete affects 
Julie S. Archambault – Concordia University; Heid Jerstad – University of Edinburgh; Julie S. Archambault – Concordia University; Claudia Gastrow – University of Johannesburg; Stefanie Lotter – School of Oriental and African Studies; Eli A. Elinoff – Victoria University of Wellington; Phillip J. Moore – Curtin University; Lisa Francesca Rail – LMU Munich University University of Natural Ressources and Life Sciences, Vienna; Rachel Joy Harkness – University of Edinburgh; Seo Young Park – Scripps College; Heid Jerstad – University of Edinburgh

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0180) The matter of dwelling: Habits and houses in flux 
Katie Kilroy-Marac – University of Toronto, Scarborough; Hannah P. Woodroofe – University of Chicago; Maura S. Finkelstein – Muhlenberg College; Joanna Davidson – Boston University; Marie Durand – Centre de Recherche et de Documentation sur l'Océanie (Aix-Marseille University, EHESS, CNRS - UMR 7308).; Katie Kilroy-Marac – University of Toronto, Scarborough; Maura S. Finkelstein – Muhlenberg College; Hannah P. Woodroofe – University of Chicago; Catherine Fennell – Columbia University

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0185) The Anthropology of Anachronism: On Historical Failure, Obsolescence and Other Space-Times of Political Possibility (Part 1) 
Andrew Gilbert – McMaster University; Carna Brkovic – Graduate School for East and Southeast European Studies; Jessica Greenberg – University of Illinois; Andrew Gilbert – McMaster University; Carna Brkovic – Graduate School for East and Southeast European Studies; Tess Altman – University College London; Greg Beckett – Bowdoin College; Kabir Tambar – Stanford University

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0190) All play and no work: (Re)defining Play and Work Among Forager Children 
Noa Lavi – University of Haifa; Sheina lew-Levy – University of Cambridge; Noa Lavi – University of Haifa; Rachel Reckin – University of Cambridge; Kate Ellis-Davies – University of Cambridge; NTU; Adam Howell Boyette – Duke University; Renée Vera Hagen – University of California, Los Angeles; Noa Lavi – University of Haifa; Sheina lew-Levy – University of Cambridge; Alyssa Crittenden – University of Nevada, Las Vegas

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0195) Negotiating Difficult Pasts: Collective memory and amnesia in the European context 
Bruce S. Burnside – Teachers College, Columbia University; Johana Musalkova – University of Oxford; Bruce S. Burnside – Teachers College, Columbia University; Laura A. LeVon – State University of New York, Buffalo; Susanna Baker – Durham University

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0200) The Making of Value and Authenticity Across Cultural Products 
Emily Buhrow Rogers – Indiana University; Emma K. McDonell – Indiana University; Aaron D. Ellis – Indiana University; Emily Buhrow Rogers – Indiana University; Rebecca Feinberg – University of California, Santa Cruz; Kelley Dianne Totten – Mathers Museum of World Cultures - Indiana University; Carolyn Howarter – University of Virgina; Lorraine V. Aragon – University of North Carolina, Chapel Hill; Jason Antrosio – Hartwick College

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0205) Inter/faces: Semiotic Approaches to the Materiality of Computer-Mediated Communication 
Elise Kramer – University of Illinois, Urbana-Champaign; Elise Kramer – University of Illinois, Urbana-Champaign; William Feeney – University of Chicago; Elizabeth Keating – University of Texas at Austin; Benjamin Smith – Sonoma State University; Elise Kramer – University of Illinois, Urbana-Champaign; Graham M. Jones – Massachusetts Institute of Technology

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0210) Life Matters: Stem Cell Science, Therapeutics and Banking in India 
Gabriela Hertig – The Graduate Institute, Geneva; Amishi Panwar – The Graduate Institute, Geneva; Lauren Riggs – The Graduate Institute, Geneva; Aditya Bharadwaj – Graduate Institute Geneva; Nayantara Sheoran Appleton – Victoria University of Wellington; Gabriela Hertig – The Graduate Institute, Geneva; Amishi Panwar – The Graduate Institute, Geneva; Marcia C. Inhorn – Yale University

Favorite

12:00 PM - 1:45 PM

(2-0215) Affect, Belonging and Space in the Middle East 
Maria Frederika F. Malmström – Lund University; Christa Salamandra – Lehman College, CUNY; Maria Frederika F. Malmström – Lund University; Ofira Fuchs – University of Illinois Urbana-Champaign; el-Sayed el-Aswad – United Arab Emirates University

Favorite

12:00 PM - 5:00 PM

(2-0220) 2017 AAA Executive Board Meeting (Part 1) 
Kimberley Baker – American Anthropological Association; Alisse Waterston – City University of New York, John Jay College; Alex W. Barker – University of Missouri; Susana E. Narotzky – Universitat de Barcelona; Elizabeth Chilton – Binghamton University; Lorena Madrigal – University of South Florida; Christina Garsten – Stockholm University; Jillian R. Cavanaugh – Brooklyn College and the Graduate Center CUNY; Anna Agbe-Davies – University of North Carolina, Chapel Hill; Nathaniel (Niel) Tashima – LTG Associates, Inc.; Saira A. Mehmood – Southern Methodist University; Keri Brondo – Univeristy of Memphis; Rick Feinberg – Kent State University; Ellen Lewin – University of Iowa; Carolyn Lesorogol – Washington University in St. Louis; David Simmons – The University of South Carolina; Edmund 'Ted' Hamann – University of Nebraska, Lincoln

Favorite

12:05 PM - 12:24 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge972.png

 (2-0225) Elite Forever 
Trent Monahan

Favorite

12:15 PM - 1:30 PM

(2-0230) AAA Committee for Human Rights (CfHR) Committee Meeting 
Anne Kelsey; Julia Hanebrink – Rhodes College; Jaymelee Kim – University of Findlay; Tricia M. Redeker-Hepner – University of Tennessee, Knoxville; Benjamin Lawrance – Rochester Institute of Technology; Rebekah Park – ReD Associates; Kathleen C. Riley – Rutgers University; Jennifer L. Burrell – University at Albany SUNY; Alayne Unterberger – Florida International University

Favorite

12:00 PM - 2:00 PM

(2-0235) A Matter of Expertise: Interrogating the Production and Performance of Expert Knowledge in Postcolonial Cities 
Cristiana Strava – Leiden University; Lauren Yapp – Stanford University; Cristiana Strava – Leiden University; Cristiana Strava – Leiden University; Paul Christians – Stanford University; Sabrina Papazian – Stanford University; Luke Alexander Heslop – University of Edinburgh; Lukas Ley – Heidelberg University; Lauren Yapp – Stanford University; Trinidad Rico – Rutgers University

Favorite

12:25 PM - 2:07 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge972.png

 (2-0240) Stray Dog 
Debra Granik – Life at Ease, LLC

Favorite

1:00 PM - 2:15 PM

(2-0245) Transforming Anthropology Executive Board Meeting 
Andrea Carol Abrams – Centre College

Favorite

1:00 PM - 3:45 PM

(2-0250) Association for Feminist Anthropology (AFA) Board Meeting 
Carla Jones – University of Colorado; Carla S. Freeman – Emory University; Jennie E. Burnet – Georgia State University; M. Gabriela Torres – Wheaton College, MA

Favorite

1:00 PM - 5:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge983.png

 (2-0255) The Message and the Media: Advancing Your Mission through Communications 
Jeff Martin – American Anthropological Association; Jeff Martin – American Anthropological Association

Favorite

1:00 PM - 5:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge983.png

 (2-0260) Anthropological Entrepreneurship: Contradiction or Reality? 
Terry M. Redding – Independent Consultant; Ben G. Blount – SocioEcological Informatics

Favorite

1:00 PM - 5:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge983.png

 (2-0265) Design Anthropology: Ethnographic Approaches to Innovation 
Emilie Hitch – Thinkers & Makers; Tamara Hale – Workday

Favorite

2:00 PM - 3:15 PM

(2-0270) Section Web Site Administrators Orientation Workshop 
Vernon Horn – American Anthropological Association

Favorite

2:15 PM - 2:27 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge972.png

 (2-0275) Archives of Extinction 
Alyse Takayesu – New York University

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0280) 'The Anthropology of Education Matters' in Informal Learning Contexts (Part 2) 
Teresa K. Lloro-Bidart – California State Polytechnic University, Pomona; Kristen V. Veggeberg – University of Illinois at Chicago; Teresa K. Lloro-Bidart – California State Polytechnic University, Pomona; Kristen V. Veggeberg – University of Illinois at Chicago; Jing Lei – State University of New York, Oswego; Shelley Yijung Wu – Rutgers University, SUNY; Siqing "Erica" He – Rutgers University; Jessie Hutchison Curtis – Rutgers University, SUNY; Jennifer D. Dawn Adams – University of Calgary

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0285) Measurement and the Making of Markets: Technologies of Governance and Commodification (Part 1) 
Georgia Hartman – Pitzer College; Stephanie Joy Friede – Duke University; Georgia Hartman – Pitzer College; Sean T. Mitchell – Rutgers University, Newark; Georgia Hartman – Pitzer College; Canay Ozden-Schilling – Johns Hopkins University; Stephanie Joy Friede – Duke University; Waqas Hameed Butt – University of California, San Diego; Caitlin Zaloom – New York University

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0290) Biopolitics and The Therapeutic State 
Karin U. Friederic – Wake Forest University; Karin U. Friederic – Wake Forest University; Olivia spalletta – Brandeis University/ University of Copenhagen; Naomi Carol Schoenfeld – UCSF/UCB; Megan Graham – Carleton University; Veronica Maria Sousa – Princeton University; Meoin Hagege – French institute for demography studies, Paris; Yael Assor – University of California, Los Angeles

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0295) Memory and (Im)materiality in Contemporary Peru 
Ximena Malaga Sabogal – New York University; Christine Mladic – New York University; Olga M. González – Macalester College; Olga M. González – Macalester College; Ximena Malaga Sabogal – New York University; Carlos Zevallos Trigoso – Visual Anthropology Research Group - Pontificia Universidad Católica del Perú; Christine Mladic – New York University; Thomas Abercrombie – New York University

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge890.png

 (2-0300) New Energy Landscapes in Africa 
Kristin C. Doughty – University of Rochester; Kristin C. Doughty – University of Rochester; Kristin C. Doughty – University of Rochester; Omolade Adunbi – The University of Michigan; Erin Dean – New College of Florida; Michael J. Degani – Johns Hopkins University; Kristin D. Phillips – Emory University; Brenda Chalfin – University of Florida; Jamie J. Cross – University of Edinburgh

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0305) Hopeful Faiths in Comparative Perspective: Studies of Religious Imagination, Aspiration, and Narrativity 
Yasemin Ipek – Stanford University; Johanna Bard Richlin – Johns Hopkins University; Rose Caraway – Iowa State University; Yasemin Ipek – Stanford University; Johanna Bard Richlin – Johns Hopkins University; Thomas Frederick Thornton – Johns Hopkins University; Kalpesh Bhatt – University of Toronto; Leanne J. Williams Green – University of California, San Diego; Ian Whitmarsh – University of California, San Francisco

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge890.png

 (2-0310) How Anthropology Matters in the Public Sphere: Cultural Institutions and Heritage Sites 
J.R, Osborn – Georgetown University; Erica L. Fontana – University of California, San Diego; Bennetta W. Jules-Rosette – University of California, San Diego; Bennetta W. Jules-Rosette – University of California, San Diego; J.R, Osborn – Georgetown University; Ricardo Guthrie – Northern Arizona University; Richard B. Turner – University of Iowa; Erica L. Fontana – University of California, San Diego; Stephen Reynders – University of California, San Diego; Katrin Sieg – Georgetown University

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0315) Regimes of Migration, Identity and the Making of the State 
Ramazan Aras – Ibn Haldun University; Sule Can – Binghamton University, State University of New York; Ramazan Aras – Ibn Haldun University; Mary Elizabeth Pancoast – University of Virginia; Lydia Shanklin Roll – University of Kentucky; Majid Hannoum – University of Kansas

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0320) Radical Uncertainty and the Search for the Good Old Life. Artistic, Philosophical and Anthropological Explorations (Part 1) 
Lotte Meinert – Aarhus University; Lone Groen – Aarhus University / VIVE; Lone Groen – Aarhus University / VIVE; Lotte Meinert – Aarhus University; Tove Elisabeth Nyholm – Moesgaard Museum; Janelle S. Taylor – University of Washington; Helle Wentzer – Kora; Cheryl Mattingly – University of Southern California; Lawrence Cohen – University of California, Berkeley

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0325) In-Between States: New Refugee Movements and State Responses 
Joseph Wiltberger – California State University, Northridge; Caitlin Fouratt – California State University, Long Beach; Caitlin Fouratt – California State University, Long Beach; Joseph Wiltberger – California State University, Northridge; Natalie E. Cox – City College of San Francisco; Caitlin Fouratt – California State University, Long Beach; Jonathan Echeverri Zuluaga – Uniiversidad de Antioquia; Kitana Ananda – CUNY, Graduate Center; Leila Rodriguez – University of Cincinnati; David W. Haines – George Mason University

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0330) Whose Lives and Deaths Matter? Innovative Ethnographies and Collaborative Methods in End of Life Care, Survivorship, and Post-mortem Memorialization 
Yvon Van Der Pijl – Utrecht University; Yvon Van Der Pijl – Utrecht University; Beth Moretzsky – George Washington University; Marlaine Figueroa Gray – Kaiser Permanente Washington Health Research Institute; James W. Green – University of Washington; Yvon Van Der Pijl – Utrecht University; Samantha Hawkins – Harvard University; Molly Hales – University of California, San Francisco and Berkeley; Mary K. Anglin – University of Kentucky

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0335) Urban Etnographies of Commoning (Part 1) 
Derya Ozkan – Izmir University of Economics; Guldem Baykal Buyuksarac – Istanbul University; Guldem Baykal Buyuksarac – Istanbul University; Cynthia J. Browne – Harvard University; Tim Weldon – Rutgers University; Amanda S. Robinson – Reischauer Institute of Japanese Studies, Harvard University; Samar Kanafani – The Arab Council for Social Sciences; Kenton Card – University of California, Los Angeles; Derya Ozkan – Izmir University of Economics

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0340) Future Cities: When, Where and How? 
Neha Vora – Lafayette College; Alessandra Radicati – London School of Economics and Political Science; Sylvia Nam – University of California, Irvine; Alessandra Radicati – London School of Economics and Political Science; Alexandra Schindler – CUNY, Graduate Center; Neha Vora – Lafayette College; Gokce Gunel – University of Arizona

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0345) Food in the Moral Orders of Contemporary China 
Mikkel Bunkenborg – University of Copenhagen; Anders Sybrandt Hansen – Aarhus University; Ingrid Fihl Simonsen – University of Copenhagen; Mikkel Bunkenborg – University of Copenhagen; Anders Sybrandt Hansen – Aarhus University; Ingrid Fihl Simonsen – University of Copenhagen; Annie Sheng – Cornell University; Jamie Coates – Sophia University; Erika J. Kuever – University of Southern Denmark; Ellen Oxfeld – Middlebury College

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0350) The Politics of Memory and Claims-Making in Brazil 
LaShandra Sullivan – Reed College; Elina I. Hartikainen – Helsinki Collegium for Advanced Studies, University of Helsinki; LaShandra Sullivan – Reed College; Elina I. Hartikainen – Helsinki Collegium for Advanced Studies, University of Helsinki; LaShandra Sullivan – Reed College; Elina I. Hartikainen – Helsinki Collegium for Advanced Studies, University of Helsinki; Paula Dias – Brown University; Gregory D. Morton – Bard College; John F. Collins – Queens College and Graduate Center, CUNY

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0355) Rethinking Space in Post-Conflict Settings: Traumas, Dilemmas and Strategies 
Cengiz Haksoz – University of Pittsburgh; Cengiz Haksoz – University of Pittsburgh; Senem Guler-Biyikli; Irem Alatas – University of Pittsburgh; Hande Sözer – Middle East Technical University Northern Cyprus Campus; Cengiz Haksoz – University of Pittsburgh; Robert M. Hayden – University of Pittsburgh

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0360) Irresolution and the Politics of Possibility 
Chuck Sturtevant – University of Aberdeen; Susan H. Ellison – Wellesley College; Susan H. Ellison – Wellesley College; Natalia Buitron Arias – London School of Economics; Chuck Sturtevant – University of Aberdeen; Marian Ahn Thorpe – Rutgers University, New Brunswick; Sara E. Lewis – Wellesley College; Susan H. Ellison – Wellesley College

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0365) Materialities of National Belonging 
Joseph Jay Sosa – Bowdoin College; Ali M. Feser – University of Chicago; Ali M. Feser – University of Chicago; Erin V. Moore – Northwestern University; Joseph Jay Sosa – Bowdoin College; Ali M. Feser – University of Chicago; Julienne Obadia – University of Cambridge; Diego Arispe-Bazan – University of Pennsylvania

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0370) Beyond Crisis: Rethinking Refugee Lives 
Sneha Thapa – University of Kentucky; Timothy Daniel Karis – Western Oregon University; Maria Schiller – Max Planck Institute for the Study of Religious and Ethnic Diversity; Allison Stuewe – University of Arizona; Sneha Thapa – University of Kentucky

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0375) Ambivalent Stewards: Communities, Disparities, Shifting and Resilient Subjects at the Conservation-Extraction Nexus (Part 1) 
Rowenn B. Kalman – Michigan State University; Rowenn B. Kalman – Michigan State University; Monica Patrice Barra – CUNY, Graduate Center; Rowenn B. Kalman – Michigan State University; Juliet Erazo – Florida International University; Rodney Lee Nelson – Carleton University; David L. McConnell – The College of Wooster; Melva B. Trevi??ño-Peña – Oregon State University; Molly A. Doane – University of Illinois at Chicago

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0380) What really matters—to laboratory scientists 
Dori Michelle Beeler – University of Notre Dame; Dori Michelle Beeler – University of Notre Dame; Chloë-Sarah Shain – University of Cape Town; Katharina Rynkiewich – Washington University, St Louis; Jan Eerik Leppaenen – University of Amsterdam; Heather Schacht Reisinger – CADRE - Iowa City VA Healthcare System

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0385) Archaeological Explorations of Cooperation, Sustainability, and Conflict 
Kathryn E. Krasinski – Adelphi University; Mary A. Davis – University of Wisconsin- Madison; Gwyn D. Madden – Grand Valley State University; Jannie N. Scott – University of California, Santa Barbara; Namita S. Sugandhi – Hartwick College; Kathryn E. Krasinski – Adelphi University; Caitlin L. Curtis – University of Wisconsin, Eau Claire

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0390) The Politics and Practice of Sex Work Research: In/Visibility (Part 1) 
Megan Lowthers – York University; Megan Lowthers – York University; Yifeng T. Cai – Brown University; Anne M. Montgomery – Haverford College; Jennifer Lynne Musto – Wellesley College; Megan Lowthers – York University; Sunny Sinha – Marywood University; Carole S. Vance – Yale University

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0395) Visualizing the Unspectacular: Embodied Aesthetics and Visual Methods 
Karmele Mendoza-Pérez – Universidad Autónoma de Madrid; Elvia Mendoza – Northwestern University; Karmele Mendoza-Pérez – Universidad Autónoma de Madrid; Jamie P. Joanou – Westminster College; Stella Iman Dugall – San Francisco State University

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0400) Medical anthropologists matter: An exploration of medical anthropology’s contribution to work on death, dying and bereavement in health care settings 
Melissa Basile – The New School for Social Research; Melissa Basile – The New School for Social Research; Allyson Oliphant – McMaster University; Lee Brando – The New School for Social Research; Sadaf Noor E. Islam – Lancaster University; Betty W. Levin – CUNY Graduate School of Public Health and Health Policy; Melissa Basile – The New School for Social Research; Margaret Souza – State University of New York Empire State College

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge887.png

 (2-0405) Detained on Trumped-Up Charges: Migrants and the Ascendant U.S. Security-State 
Deborah A. Boehm – University of Nevada, Reno; Sarah B. Horton – University of Colorado, Denver; Ruth M. Gomberg-Munoz – Loyola University Chicago; Deborah A. Boehm – University of Nevada, Reno; Sarah B. Horton – University of Colorado, Denver; Ruth M. Gomberg-Munoz – Loyola University Chicago; Josiah Heyman – University of Texas, El Paso; Jonathan Xavier Inda – University of Illinois, Urbana-Champaign; Angela Stuesse – University of North Carolina, Chapel Hill; Daniel M. Goldstein – Rutgers University; Susan C. Bibler Coutin – University of California, Irvine

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0410) The Unexpected Arctic: Material Engagements in the Circumpolar North 
Gro Birgit Ween – University of Oslo; Alison K. Brown – University of Aberdeen; Bernadette D. Engelstad – Smithsonian Institution; Amber Lincoln – British Museum; Anne Mette Joergensen – University of Copenhagen; Alison K. Brown – University of Aberdeen; Gro Birgit Ween – University of Oslo; Nancy Wachowich – University of Aberdeen; Krista Ulujuk Zawadski – Government of Nunavut

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0415) Critical Disaster Studies (Part 1) 
Raja H. Swamy – University of Tennessee; Roberto E. Barrios – Southern Illinois University Carbondale; Raja H. Swamy – University of Tennessee; Chisato Fukuda – University of Wisconsin-Madison; Steven Kensinger – University of Minnesota; Dilshanie Perera – Stanford University; Susanna M. Hoffman – Hoffman Consulting; Steve Kroll-Smith – University of North Carolina, Greensboro; Luisa Cortesi – Yale University; Roberto E. Barrios – Southern Illinois University Carbondale

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0420) Mindful Matter 
Perry Maxfield Waldman Sherouse – University of Chicago; Meghanne M. Barker – University of Chicago; Alaina M. Lemon – University of Michigan; Ruth Mandel – University College London; Elana F. Resnick – University of California, Santa Barbara; Jane Lynch – University of Michigan; Anand Pandian – Johns Hopkins University; Meghanne M. Barker – University of Chicago; Perry Maxfield Waldman Sherouse – University of Chicago; Alaina M. Lemon – University of Michigan

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0425) The Non-human Borderlands: Beyond (Part 1) 
Rodrigo F. Renteria-Valencia – Central Washington University; Ivan Sandoval-Cervantes – University of Texas at El Paso; Rodrigo F. Renteria-Valencia – Central Washington University; Amanda D. Concha-Holmes – University of Florida; Joyce Nicole Rivera-Gonzalez – University of Notre Dame; Laura Cecilia Murray – New York University; Alicia L. Davis – University of Glasgow; Ivan Sandoval-Cervantes – University of Texas at El Paso; Columba Gonzalez Duarte – University of Toronto; Thomas E. Sheridan – University of Arizona

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0430) Remoteness and Place-Making as Social Practice 
Christopher D. Berk – Auburn University; Joshua B. Friedman – Duke University; Christopher D. Berk – Auburn University; Özge Korkmaz – University of Michigan, Ann Arbor; Christopher D. Berk – Auburn University; Naomi S. Stone – Princeton University; Joshua B. Friedman – Duke University; Melinda Hinkson – Deakin University; Erik L. Harms – Yale University

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0435) Design Matters (Part 1) 
Christien Tompkins – University of Chicago; Rebecca Journey – University of Chicago; Christien Tompkins – University of Chicago; Christien Tompkins – University of Chicago; Rebecca Journey – University of Chicago; Federico Perez – Portland State University; Rachel Heiman – The New School; Mariel Gruszko – University of California, Irvine; Christo Sims – University of California, San Diego; Keith M. Murphy – University of California, Irvine

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0440) The Anthropology of Anachronism: On Historical Failure, Obsolescence and Other Space-Times of Political Possibility (Part 2) 
Carna Brkovic – Graduate School for East and Southeast European Studies; Andrew Gilbert – McMaster University; Rebecca E. Bryant – Utrecht University; Oana Mateescu – University of Bergen; Laura J. Mebert – Kettering University; Valentina Tomov – McMaster University; Aeron O'Connor – University College London; Fadi A. Bardawil – University of North Carolina, Chapel Hill

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0445) Sacred places, sacred journeys 
Elizabeth Williams-Oerberg – University of Copenhagen; Brent KS Woodfill – Georgia State University; Elizabeth Williams-Oerberg – University of Copenhagen; Brent Howitt Otto – University of California, Berkeley; Roxana Maria Aras – University of Michigan

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0450) Language and Material Outcomes 
Sarah DS Monson – Indiana University, Bloomington; Michael M. Prentice – Harvard University; Jennifer Hasty – University of Pennsylvania; Anita Puckett – Virginia Polytechnic Institute and State University; Nikolas Sweet – University of Michigan; Sarah DS Monson – Indiana University, Bloomington; Kathryn E. Graber – Indiana University

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0455) Agency and Materiality of Museum Collections 
Miriam Doutriaux – Smithsonian Anacostia Community Museum; Kevin McDonald – University of Maryland, College Park; Miriam Doutriaux – Smithsonian Anacostia Community Museum; Hannah R. Bradley – Princeton University

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0460) Matters and Meanings of 'Own Child': Re-writing Kinship Through Assisted Reproductive Technologies 
Nancy A. Konvalinka – Universidad Nacional de Educación a Distancia (UNED); Diane M. Tober – University of California, San Francisco; Nancy A. Konvalinka – Universidad Nacional de Educación a Distancia (UNED); Raúl Sánchez Molina – UNED; Zsuzsa Berend – University of California, Los Angeles; Diane M. Tober – University of California, San Francisco; Allyn Benintendi – Harvard Medical School; Charlotte H. Kroløkke – University of Southern Denmark; Amy Speier – University of Texas, Arlington

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0465) Cultural Competency for Disaster Risk Reduction and Recovery 
Julie K. Maldonado – Livelihoods Knowledge Exchange Network; Katherine E. Browne – Colorado State University; A.J. Faas – San Jose State University; Elizabeth K. Marino – Oregon State University, Cascade; Robert MacLeod – US Agency for International Development; Heather Lazrus – National Center for Atmospheric Research; Caela B. O'Connell – University of Tennessee, Knoxville

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0470) Politics and 'The Good Life,': Negotiating and Making Claims On State Institutions (Part 1) 
Alvaro E. Jarrin – College of the Holy Cross; Gabriela Elisa Morales – Scripps College; Gabriela Elisa Morales – Scripps College; Alvaro E. Jarrin – College of the Holy Cross; Gabriela Elisa Morales – Scripps College; Natasa Garic-Humphrey – University of California, San Diego; Fayana Richards – Michigan State University; Carolina Maurity Frossard – University of Amsterdam; Jocelyn L. Chua – University of North Carolina-Chapel Hill

Favorite

2:15 PM - 4:00 PM

(2-0475) Time and Event in the Anthropology of the Middle East 
Mac Skelton – American University of Iraq-Sulaimani & The Johns Hopkins University; Arpan Roy – Johns Hopkins University; Jane I. Guyer – Johns Hopkins University; Fouad Halbouni – Johns Hopkins University; Mac Skelton – American University of Iraq-Sulaimani & The Johns Hopkins University; Arpan Roy – Johns Hopkins University; Mahshid Zandi – University of Toronto; Anand V. Taneja – Vanderbilt University

Favorite

2:30 PM - 3:41 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge972.png

 (2-0480) Pelota II 
Olatz Gonzalez Abrisketa – University of the Basque Country

Favorite

4:30 PM - 5:03 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge972.png

 (2-0485) Take My Pictures for Me 
Amahl A. Bishara – Tufts Anthropology

Favorite

4:30 PM - 6:15 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge890.png

 (2-0490) Digital Deception and the Queer Life of Data 
Shaka P. McGlotten – College at Purchase, SUNY; Mitali Thakor – Northwestern University; Mitali Thakor – Northwestern University; Shaka P. McGlotten – College at Purchase, SUNY; Lars Mackenzie – University of Minnesota; Lindsay Ferris – Ad Hoc, LLC; Paul Michael L. Atienza – University of Illinois at Urbana-Champaign; Mitali Thakor – Northwestern University; Jack Gieseking – Trinity College

Favorite

4:30 PM - 6:15 PM

(2-0495) Measurement and the Making of Markets: Calculating the Value of Food, Space, and Risk (Part 2) 
Georgia Hartman – Pitzer College; Stephanie Joy Friede – Duke University; Scott W. Schwartz – CUNY, Graduate Center; WILLIAM F F. Stafford Jr – University of California, Berkeley; Randi Kaarhus – Norwegian University of Life Sceinces; Matthew Charles Canfield – European University Institute; Caura L. Wood – Burgess Innovation Group; Canay Ozden-Schilling – Johns Hopkins University

Favorite

4:30 PM - 6:15 PM

(2-0500) Cognition and Cultural Models 
Max J. Stein – University of Alabama; Nicole L. Henderson – University of Alabama; Max J. Stein – University of Alabama; Glynn Custred – California State University, East Bay; Lessye Joy DeMoss – University of Alabama, Tuscaloosa

Favorite

4:30 PM - 6:15 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge890.png

 (2-0505) Re-examining Medical Narratives: The Uses, Limits, and Politics of “Storytelling” 
Theresa MacPhail – Stevens Institute of Technology; Shana Harris – University of Central Florida; Theresa MacPhail – Stevens Institute of Technology; Shana Harris – University of Central Florida; Theresa MacPhail – Stevens Institute of Technology; Shana Harris – University of Central Florida; Juliet McMullin – University of California, Riverside; Julie Pluies – Université de Lausanne; Meghan Farley Webb – Maya Health Alliance; Lilian Kennedy – University of Edinburgh; Megan Crowley-Matoka – Northwestern University

Favorite

4:30 PM - 6:15 PM

(2-0510) Polarization problematic: Or, what we talk about when we talk about polarization 
Jessica F. Mason – University of Wisconsin, Madison/National Partnership for Women & Families; Jessica F. Mason – University of Wisconsin, Madison/National Partnership for Women & Families; Meg Turville-Heitz – University of Wisconsin; Christopher Neil Butler – Academic Search, Inc.; Marc Kissel – Appalachian State University; Christina L. Cappy – Oregon State University

Favorite

4:30 PM - 6:15 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (2-0515) Citizenship Matters!: Movement, Time, and Precarity in Asia-Pacific 
Hee Jung Choi – Konkuk University; Ga Young Chung – University of Illinois, Urbana Champaign; Timothy Gitzen – University of Minnesota; Hee Jung Choi – Konkuk University; Ga Young Chung – University of Illinois, Urbana Champaign; Linling Gao-Miles – Washington University, St Louis; Timothy Gitzen – University of Minnesota; Eleana J. Kim – University of California, Irvine

Favorite

4:30 PM - 6:15 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (2-0520) “Are We Going to ‘Make America Great Again!’ by Witch-Hunting Once More?” 
Nobuko Adachi – Illinois State University; James Stanlaw – Illinois State University; James Stanlaw – Illinois State University; Nobuko Adachi – Illinois State University; Beth F. Baker – California State University, Los Angeles; Signithia Fordham – University of Rochester; Marcia C. Inhorn – Yale University; Yulia Egorova – Durham University; Alessandro Duranti – University of California, Los Angeles

Favorite

4:30 PM - 6:15 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (2-0525) Cognitive Anthropology and Cultural Models: Papers in Memory of Roy Goodwin D’Andrade 
Douglas W. Hume – Northern Kentucky Univerisity; Douglas W. Hume – Northern Kentucky Univerisity; Douglas W. Hume – Northern Kentucky Univerisity; Margo-Lea Hurwicz – University of Missouri, St. Louis; William W. Dressler – The University of Alabama; Victor Celestin de Munck – State University of New York, New Paltz; Jeffrey C. Johnson – University of Florida; Melissa J. Brown – Harvard-Yenching Institute; David B. Kronenfeld – University of California

Favorite

4:30 PM - 6:15 PM

(2-0530) Radical Uncertainty and the Search for the Good Old life. Artistic, Philosophical and Anthropological Explorations (Part 2) 
Lone Groen – Aarhus University / VIVE; Lotte Meinert – Aarhus University; Lotte Meinert – Aarhus University; Lone Groen – Aarhus University / VIVE; Maria Speyer – Aarhus University; Susan R. Whyte – University of Copenhagen; Rasmus Dyring – Aarhus University; Joel L. Robbins – University of Cambridge

Favorite

4:30 PM - 6:15 PM

(2-0535) The Body Politic: Mental and Physical Health of Female Veterans and the VA 
Amanda Kay Berard – University of Texas- San Antonio; Patricia Stadelman Urdzik – University of North Texas; Elizabeth A. Evans – University of Massachusetts Amherst; Jessica Johnson – University of Washington; Patricia Stadelman Urdzik – University of North Texas; Amanda Kay Berard – University of Texas- San Antonio

Favorite

4:30 PM - 6:15 PM

(2-0540) Urban Ethnographies of Commoning (Part 2) 
Guldem Baykal Buyuksarac – Istanbul University; Derya Ozkan – Izmir University of Economics; Derya Ozkan – Izmir University of Economics; Martin Bak Jørgensen – Aalborg University; Elke Krasny – Academy of Fine Arts Vienna; Nirali Joshi – King's College London; Ida Mangor – Aarhus University; Andrej Grubacic – California Institute of Integral Studies, San Francisco; Alex Stewart – University of California, San Diego

Favorite

4:30 PM - 6:15 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (2-0545) Ethnographic Perspectives on School Food: Education, nutrition and culture 
Rachel E. Black – Connecticut College; Kelly Alexander – Duke University; Rachel E. Black – Connecticut College; Rachel E. Black – Connecticut College; Yue Dong – University of Oklahoma; Caroline Ellender Compretta – University of Mississippi Medical Center; Emily Herrington – University of Central Florida; Sarah Riggs Stapleton; Jennifer Jo Thompson – University of Georgia

Favorite

4:30 PM - 6:15 PM

(2-0550) Chinese Family Matters: Hierarchy, Conflict, and Negotiation 
Erin E. Thomason – University of California, Los Angeles; Sara L. Friedman – Indiana Univer

Nov 30   

7:00 AM - 8:00 AM

(3-0000) 2018 Section Spring Meeting Education Session 
Ushma J. Suvarnakar – American Anthropological Association; Alana Mallory – American Anthropological Association

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (3-0005) From 'History and Magical Power' to 'Filial Obsessions': A Tribute to Professor Steven Sangren 
Matthew S. Erie – Oxford University; Danilyn Rutherford – Wenner-Gren Foundation; Sara L. Friedman – Indiana University; Gordon Mathews – The Chinese University of Hong Kong; Antonia Chao – Tunghai University; Yinong Zhang – Shanghai University; Matthew S. Erie – Oxford University; Li Zhang – University of California, Davis

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0010) Sensory networks and the anthropological study of expressives 
Nathan Badenoch – Kyoto University; Nishaant Choksi – Kyoto University; Nathan Badenoch – Kyoto University; Nathan Badenoch – Kyoto University; Natalia Bermúdez – The University of Texas at Austin; Nishaant Choksi – Kyoto University; Janis B. Nuckolls – Brigham Young University; Anthony K. Webster – Tree Grower

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (3-0020) Discourses of Im/migrant Reception in Rural United States Communities 
Mariana Zaragoza – University of Texas at San Antonio; Elizabeth E. Phelps – Mennonite Central Committee; Mariana Zaragoza – University of Texas at San Antonio; Elizabeth E. Phelps – Mennonite Central Committee; Cristina L. Ortiz – University of Minnesota, Morris; Allison Formanack – University of Colorado, Boulder; Margaret Wehrer – SUNY, Polytechnic; Mary Elizabeth Schmid – University of Kentucky; Miranda Cady Hallett – University of Dayton

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0025) Racialization and Constructions of Disability 
Sylvia Mac – University of La Verne; Sylvia Mac – University of La Verne; Sylvia Mac – University of La Verne; Margi Nowak – University of Puget Sound; Jennifer Phuong – University of Pennsylvania Graduate School of Education; Adai Tefera – Virginia Commonwealth University; Jinting Wu – State University of New York, Buffalo

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0030) Kinship, Affect, and Subject Formation in East Asia 
Huwy-min Lucia Liu – Hong Kong University of Science and Technology; Huwy-min Lucia Liu – Hong Kong University of Science and Technology; Elisa Romero Moreno – Seoul National University; Alex Joseph Nelson – University of Nevada, Las Vegas; Mattias van Ommen – University of Hawai'i, Manoa; Evan Teruo Koike – University of British Columbia; Robin O'Day – University of North Georgia; Juan Chen – University of Cambridge

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0035) Liquid Encounters: Claiming, Conceding and Constituting Water Values and Water Rights in the Peruvian Andes 
Karsten Paerregaard – University of Gothenburg; Karsten Paerregaard – University of Gothenburg; Karsten Paerregaard – University of Gothenburg; Susann Baez Ullberg – University of Gothenburg; Malene Brandshaug – University of Gothenburg; Abby Lindsay – American University; Astrid Oberborbeck Andersen – Aalborg University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0040) The Disenchanted Island: Crisis, Debt, and Other Recent Manifestations of Colonialism in Puerto Rico 
Ismael Garcia-Colon – College of Staten Island and Graduate Center, CUNY; Hilda Llorens – University of Rhode Island; Isar Pilar Godreau – University of Puerto Rico at Cayey; Rima Brusi – Lehman College, CUNY; Lisa Figueroa-Jahn – CUNY, Graduate Center; Ismael Garcia-Colon – College of Staten Island and Graduate Center, CUNY; Carlos G. Garcia-Quijano – University of Rhode Island; Isar Pilar Godreau – University of Puerto Rico at Cayey; Sarah Molinari – CUNY, Graduate Center; Hilda Llorens – University of Rhode Island

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge890.png

 (3-0045) Frontiers and Reflections on the Anthropology of Kinship and Gender: Papers in Honor of Susan McKinnon (Part 1)
Carolyn C. Heitman – University of Nebraska-Lincoln; Rose Edith Wellman – University of Michigan, Dearborn; Carolyn C. Heitman – University of Nebraska-Lincoln; Rose Edith Wellman – University of Michigan, Dearborn; Carolyn C. Heitman – University of Nebraska-Lincoln; Nathalie Nahas – University of Virginia; Caren Freeman – University of Virginia; Todne Thomas – Harvard Divinity School; Cori Hayden – University of California, Berkeley

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0050) Concepts, Experience, and the Claims to the Real: Diagnosis, Therapeutics, and Prognosis (Part 1) 
Andrew O. Brandel – Harvard University; Marco Motta – Johns Hopkins University; Sandra Laugier – University Paris 1 Panthéon Sorbonne; Veena Das – Johns Hopkins University; Bhrigupati Singh – Brown University; Lotte Buch Segal – University of Copenhagen; MIchael Cordey – Université de Lausanne; Michael M.J Fischer – Massachusetts Institute of Technology

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (3-0055) Gender Identity and Labor Migration: How Global Politics and Economics Matter in Migrant Gender Identity and Mobility 
Heidi L. Bludau – Monmouth University; Heidi L. Bludau – Monmouth University; Heidi L. Bludau – Monmouth University; Petra Ezzeddine – Charles University in Prague; Helen Vallianatos – University of Alberta; Karen J. Brison – Union College; Alison E. Lee – Fundacion Universidad De Las Americas Puebla; Sarah J. Mahler – Florida International University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0060) Fielding Knowledge not Harassment: Promoting Safer Field Schools 
Alex W. Barker – University of Missouri; Andrea J. Alveshere – Western Illinois University; Kate McGurn Centellas – University of Mississippi; Hugh Radde – University of California, Santa Barbara; Quetzil E. Castaneda – OSEA; Walter E. Little – University at Albany

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (3-0065) Precarity, Power and Unrecognizable Lives in the Americas 
Merrit Corrigan – CUNY, Graduate Center; Merrit Corrigan – CUNY, Graduate Center; Miryam Nacimento – CUNY, Graduate Center; Merrit Corrigan – CUNY, Graduate Center; Lilianna Quiroa-Crowell – CUNY, Graduate Center; James Tolleson – CUNY, Graduate Center; Elan L. Abrell – Harvard Law School

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0070) The UX Revolution: Turning Anthropology into Design 
Elizabeth A. Rodwell – University of Houston Downtown, ChaiOne; Elizabeth A. Rodwell – University of Houston Downtown, ChaiOne; Shea McManus – North Carolina State University; Elizabeth A. Rodwell – University of Houston Downtown, ChaiOne; Ilana Shalowitz – Emmi; Susan H. Wolman Mann – SW Software; Lauryl Zenobi – Ad Hoc, LLC

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0075) Gender, Biomedicine, and Citizenship 
Mikey Elster – CUNY, Graduate Center; Brenna McCaffrey – CUNY, Graduate Center; Mikey Elster – CUNY, Graduate Center; Mikey Elster – CUNY, Graduate Center; Moira Anna Kyweluk – Northwestern University; Brenna McCaffrey – CUNY, Graduate Center; Amrita Pande – University of Cape Town; Bianca Fernanda Vargas Escamilla – Universidad Nacional Autónoma de México; Karen-Sue Taussig – University of Minnesota

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0080) Narrating Wealth, Power, and Beauty in Global Africa 
John M. Cinnamon – Miami University; David A. Eaton – California State University, Chico; Anna Rushton Kamanzi – University of California, Davis; John M. Cinnamon – Miami University; Anna Rushton Kamanzi – University of California, Davis; David A. Eaton – California State University, Chico; Farah Qureshi – University of California, Irvine; Pamela Millet-Mouity – Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS); Jason J. Price – University of California, Berkeley

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0085) Excrement, Sanitation, and the Looming Ecological Crisis 
Maryann R. Cairns – Southern Methodist University; Nicholas C. Kawa – Ohio State University; Maryann R. Cairns – Southern Methodist University; Brenda Chalfin – University of Florida; Cassandra L. Workman – University of South Florida; Maryann R. Cairns – Southern Methodist University; Nicholas C. Kawa – Ohio State University; Katy Overstreet – University of California, Santa Cruz; Matthew J. Wolf-Meyer – Binghamton University, State University of New York

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0090) Water Matters: Anthropologists on Climate, Contamination, & Vulnerable Embodiment (Part 1) 
Bilinda S. Straight – Western Michigan University; Bilinda S. Straight – Western Michigan University; Michael Thomas Bollig – University of Cologne; Emily Brooks – University of California, Irvine; Richard A. Marcantonio – University of Notre Dame; Bilinda S. Straight – Western Michigan University; Sera L. Young – Northwestern University; Melissa A. Johnson – Southwestern University; Amber Wutich – Arizona State University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0095) `Ilm and Knowledge Production in the Islamic World: Revisiting the Madrasa Complex (Part 1) 
Matthew Steele – Harvard University; Matthew Steele – Harvard University; Usha Sanyal – Wingate University; Matthew Steele – Harvard University; Aria Nakissa – Washington University, St Louis; Bader Mousa Al-Saif – Georgetown University; Robert G. Launay – Northwestern University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0100) Reframed! Defying or Negotiating Narratives among marginalized groups 
Margarita del Olmo – Spanish Council for Scientific Research; Andrew David Frankel – University of Virginia; Eujin Park – University of Wisconsin, Madison; Anne Hovgaard Jørgensen – Danish School of Educational, Aarhus University; John Loewenthal – Oxford Brookes University/ New York University; Margarita del Olmo – Spanish Council for Scientific Research

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0105) Futures Come to Matter: Future as Analytic in Ethnography 
Jessica L. Bray – Rice University; Katie Ulrich – Rice University; Jessica L. Bray – Rice University; Katie Ulrich – Rice University; Jessica L. Bray – Rice University; Ursula M. Dalinghaus – University of California, Irvine; Lizzy Hare – Scripps College; Amelia Hassoun – University of Oxford; Fiona Eileen Murphy – Queens university Belfast; Katie Ulrich – Rice University; Stuart J. McLean – University of Minnesota

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0110) Making Anthropology Matter in the Academy: Application, Activism, and Community Engagement with Students in the Trump-Era United States 
Nolan Kline – Rollins College; Rachel Newcomb – Rollins College; Nolan Kline – Rollins College; Nolan Kline – Rollins College; Christina Marisa Getrich – University of Maryland, College Park; Marybeth J. MacPhee – Roger Williams University; Jennifer R. Wies – Ball State University; Kathryn A. Mariner – University of Rochester; Deanna E. Barenboim – Wesleyan University; Rachel Newcomb – Rollins College

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0115) Betwixt and Between: Performance Studies in Anthropology 
Laurie Frederik – University of Maryland; Jane E. Goodman – Indiana University; Jane E. Goodman – Indiana University; Cristiana Giordano – University of California, Davis; Greg Pierotti – University of Arizona; Laurie Frederik – University of Maryland; Sonali Pahwa – University of Minnesota; Jane E. Goodman – Indiana University; Deborah A. Kapchan – New York University; Richard Bauman – Indiana University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0120) Human Rights and Political Subjectivities in Contemporary Contexts: Migrations, Movements, and Counter-Movements 
Jonathan D. Hill – Southern Illinois University; Jennifer L. Burrell – University at Albany SUNY; Tricia M. Redeker-Hepner – University of Tennessee, Knoxville; Janet M. Chernela – University of Maryland, College Park; Renato Athias, IV – Universidade Federal de Pernambuco; Lucas Carneiro de Carvalho – University of Maryland, College Park; Marieke van Houte – Vrije Universiteit Amsterdam; Jonathan D. Hill – Southern Illinois University; Richard Ashby Wilson – University of Connecticut

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge887.png

 (3-0125) Dissent in the Post-Truth Era: Latinx Communities Organize and Resist 
Patricia Zavella – University of California, Santa Cruz; Gina M. Perez – Oberlin College; Ana Aparicio – Northwestern University; Arlene Davila – New York University; Patricia Zavella – University of California, Santa Cruz; Andrea Bolivar – Washington University, St Louis; Alex E. Chávez – University of Notre Dame; Leo R. Chavez – University of California, Irvine; Gina M. Perez – Oberlin College; Miguel Diaz-Barriga – University of Texas, Rio Grande Valley

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0130) Agricultural Matters: Understanding Current Issues in Food Security, Weather, and Markets 
Belinda C. Ramírez – University of California, San Diego; Belinda C. Ramírez – University of California, San Diego; Anya McKay – Rhodes College; Sophia Friedson-Ridenour – University of Wisconsin, Madison; Jane Nadel-Klein – Trinity College; A Endre Nyerges – Centre College; Stine Simonsen Puri – Copenhagen University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0135) How Nature Works: Rhythms and Values of More-Than-Human Labor (Part 1) 
Sarah Besky – Brown University; Alex Blanchette – Tufts University; Shiho Satsuka – University of Toronto; Andrew Lakoff – University of Southern California; Marcel LaFlamme – Rice University; Cymene Howe – Rice University; Karen E. Hebert – Carleton University; Sarah Besky – Brown University; Naisargi N. Dave – University of Toronto

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0140) The Ethics of Entertaining, Everyday Technologies of Self-Presentation 
Falina Enriquez – University of Wisconsin-Madison; Owen Nathaniel Kohl – University of Chicago; Falina Enriquez – University of Wisconsin-Madison; Falina Enriquez – University of Wisconsin-Madison; Amy Garey – University of California, Los Angeles; Andrew Graan – University of Helsinki; Brian A. Horne – Reed College; Owen Nathaniel Kohl – University of Chicago; Teri Silvio – Institute of Ethnology, Academia Sinica; Alaina M. Lemon – University of Michigan

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0145) Contested historicities: Regimes of history in post-colonialisms and anthropological analyses 
Joe Ellis – University of Cambridge; Ed Pulford – University of Cambridge; Joe Ellis – University of Cambridge; Jamie Wintrup – University of Cambridge; Christina Woolner – University of Cambridge; Ed Pulford – University of Cambridge; Cara Kerven – University of Cambridge

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0150) Devotion to the Saints in Latin America and the Caribbean: Contemporary Approaches 
Milton Ricardo Antonio Machuca-Galvez – Swarthmore College; Milton Ricardo Antonio Machuca-Galvez – Swarthmore College; Milton Ricardo Antonio Machuca-Galvez – Swarthmore College; Cristina Carter – Florida State University; Cristina Carter – Florida State University; Edward M. Abse – Virginia Commonwealth University; Stanley H. Brandes – University of California, Berkeley; Daina Sanchez – University of California, Irvine; Alison Mc Letchie – Claflin University; Ashley Kistler – Rollins College

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0155) Post-Patienthood: Unsettling Biomedical Categories of Cure, Care, Remission, and Recovery 
Ellen Rubinstein – University of Michigan; Narelle Warren – Monash University; Emily Hammad Mrig – University of Colorado, Denver; Elizabeth A. Carpenter-Song – Dartmouth College; Emily Hammad Mrig – University of Colorado, Denver; Narelle Warren – Monash University; Ellen Rubinstein – University of Michigan; Christine Ann Sargent – University of Michigan; Laura L. Heinemann – Creighton University; Lenore H. Manderson – University of the Witwatersrand

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0160) Teaching through Time: Matters of Archaeological Pedagogy 
Nan Gonlin – Bellevue College; Ryan Wheeler – Robert S. Peabody Museum of Archaeology; Nan Gonlin – Bellevue College; Ryan Wheeler – Robert S. Peabody Museum of Archaeology; Nan Gonlin – Bellevue College; Katie Kirakosian – UMass Amherst; Heather Rissetto – University of Nebraska-Lincoln; Anthony S. Tessandori – Bellevue College; Ryan Wheeler – Robert S. Peabody Museum of Archaeology; Jennifer Zovar – Whatcom Community College

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0165) A Bad Age for Citizenship: Barriers to belonging in the school years 
Samantha L. Grace – University of Arizona; Samantha L. Grace – University of Arizona; Samantha L. Grace – University of Arizona; Patrick Guy Alexander – Oxford Brookes University; Sally Wesley Bonet – Colgate University; Cara M. Morgenson – University of Nebraska-Lincoln; Caroline H. Bledsoe – Northwestern University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0170) Back to the 30s? Capitalist Crisis, National-Popular Politics, and the Specter of Sovereign Violence 
Jeremy Rayner – Instituto de Altos Estudios Nacionales; Taylor C. Nelms – University of California, Irvine; Susan Falls – Savannah College of Art and Design; Jeremy Rayner – Instituto de Altos Estudios Nacionales; Susan Falls – Savannah College of Art and Design; Nicholas M. Copeland – Virginia Tech; Zoë West – University of Oxford; Bryan Moorefield – Brown University; Chungse Jung – SUNY, Binghamton

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0175) Museum Anthropology in the Age of Engagement 
Christina Kreps – University of Denver; Christina Kreps – University of Denver; Cara Krmpotich – University of Toronto; Kathleen M. Adams – Loyola University Chicago; W Warner Wood – University of Wisconsin, Milwaukee; Alaka Wali – Field Museum; Daniel C. Swan – University of Oklahoma; Diana Marsh – American Philosophical Society; Christina Kreps – University of Denver

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (3-0180) Anthropological Conversations Across the Generations 
Sidney M. Greenfield – University of Wisconsin-Milwaukee; Pablo Landa – Fototeca Nuevo Leon; Sidney M. Greenfield – University of Wisconsin-Milwaukee; Sydel Silverman – City University of New York/Wenner-Gren Foundation; Paul L. Doughty – University of Florida; Mario J. Bick – Bard College; Abraham Rosman – Barnard College; Sofia Pinedo-Padoch – Princeton University; Saul Schwartz – University of Miami

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0185) Anthropological Matters in the Twenty-First Century: Ethics, Identity Politics, and the Change 
April Reber – University of California, Santa Cruz; Taciana Pontes – UC San Diego; Lorence Morell-Vega – University of Puerto Rico; Karen L. Deeming – University of California, Merced; Melody J. Devries – Ryerson / York University; April Reber – University of California, Santa Cruz

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge890.png

 (3-0190) lliberal Urbanism? 
Julian B. Brash – Montclair State University; Julian B. Brash – Montclair State University; Erik Swyngedouw – The University of Manchester; Setha M. Low – CUNY, Graduate Center; Paul Stubbs – The Institute of Economics, Zagreb; Micaela di Leonardo – Northwestern University; Jeffry Maskovsky – CUNY, Graduate Center

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0195) Short-Term Global Health Travel: Good Intentions, Murky Ethics, and How Anthropology Matters 
Nicole S. Berry – Simon Fraser University; Noelle Sullivan – Northwestern University; Noelle Sullivan – Northwestern University; Caitlin Baird – University of Florida; Nicole S. Berry – Simon Fraser University; Betsey Behr BRADA – Reed College; Noelle Sullivan – Northwestern University; Claire L. Wendland – University of Wisconsin-Madison; Claire L. Wendland – University of Wisconsin-Madison

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(3-0200) Contemporary Entanglements of Care and Punishment 
Jessica Cooper – Princeton University; Amy Beth Krauss – Princeton University; Sameena Mulla – Marquette University; Amy Beth Krauss – Princeton University; Megha Sharma Sehdev – Johns Hopkins University; Michael D'Arcy – University of California, Berkeley; Dwaipayan Banerjee – Massachusetts Institute of Technology; Jessica Cooper – Princeton University; Zoe H. Wool – Rice University; Clara Y. Han – Johns Hopkins University

Favorite

8:00 AM - 10:00 AM

(3-0205) 2017 AAA Section Treasurer's Meeting 
Kelsie Aguilera – University of Hawaii: Leeward Community College; Deborah R. Altamirano – State University of New York, Plattsburgh; Kathy Ano – American Anthropological Association; Elaine Lynch – American Anthropological Association; Susan Brownell – University of Missouri, St. Louis; Jennie E. Burnet – Georgia State University; Jerome W. Crowder – Universtiy Texas Medical Branch (Medical Humanities); Olga Demetriou – Peace Research Institute Oslo; Ilana Gershon – Indiana University; Santiago I. Guerra – Colorado College; Kenneth J. Guest – Baruch College, City University of New York; Edmund 'Ted' Hamann – University of Nebraska, Lincoln; Erika G. Hoffmann-Dilloway – Oberlin College; Eric J. Johnson – Washington State University Tri-Cities; Melvin Arthur Johnson – University of Wisconsin, Manitowoc; John Kantner – University of North Florida; Kevin M. Kelly – Healthier Workforce Center, University of Iowa; Terry Scott Ketchum – University of Oklahoma; Eleana J. Kim – University of California, Irvine; Sang-Hee Lee – University of California, Riverside; Tina Lee – University of Wisconsin-Stout; Lauren Leve – University of North Carolina at Chapel Hill; Anne S. Lewinson – Berry College; David D. Meek – University of Alabama; Dawn B. Neill – California State Polytechnic University, San Luis Obispo; Harold L. Odden – Indiana University, Purdue University Fort Wayne; Julia L. Offen – Independent; Heather E. O'Leary – Washington University; Rebecca Warne Peters – Syracuse University; Kevin Preister – Center for Social Ecology and Public Policy; Alexander Rödlach – Creighton University; Beth Savage; Margo L. Smith – Northeastern Illinois University; Timothy J. Smith – Appalachian State University; Joseph Jay Sosa – Bowdoin College; Shannon Sparks – University of Wisconsin-Madison; Rick Stepp – University of Florida; Kate Sullivan; Nicole D. Truesdell – Beloit College; Richard Wallace – California State University, Stanislaus; Alyson Young – University of Florida

Favorite

8:00 AM - 4:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge983.png

 (3-0210) That Almost Finished Journal Article 
Jaida K. Samudra – Professional Editing for Scholars; Jaida K. Samudra – Professional Editing for Scholars

Favorite

8:30 AM - 10:00 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge972.png

 (3-0215) Sq’éwlets: A Stó:lo Coast Salish Community in the Fraser River Valley 
Kate Hennessy – Simon Fraser University; Phillips Andy; Natasha Lyons – Ursus Heritage Consulting; Dave M. Schaepe; Aynur Kadir – Simon Fraser University; Rachel M. Ward – Simon Fraser University; Reese Muntean – Simon Fraser University

Favorite

9:00 AM - 11:00 AM

(3-0220) Gallery Session: Archaeological, Biological, Anthropological, and Museum/Curatorial 
Anarrubenia P. Capellin Ortega – CUNY, Graduate Center; Katie Gerstner – Wayne State University; Sarah Taylor – California State University, Dominguez Hills; Monica Marie Dyer – University of North Carolina, Charlotte; Sara R. Wingert – Kutztown University of Pennsylvania; Brian Wygal – Adelphi University; Jocelyn Sky Bardot – The University of Melbourne; Elgin L. Klugh – Coppin State University; Josh E. Bickford – Kent State University; Adam Fulton Johnson – University of Michigan, Ann Arbor; Jason C. James – University of Mary Washington; Elysia Poon – School for Advanced Research; Alex Jansen – University System of Maryland; Laura E. Heath-Stout – Boston University

Favorite

9:00 AM - 11:30 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge891.png

 (3-0225) Participatory Ethnographic Theater of the Contemporary: State of the Nation 
Debra Spitulnik Vidali – Emory University; Tiffany Marquise Jones – University of South Carolina; John L. Jackson – University of Pennsylvania; Philip Brankin; Myrtle Jones – Rochester Institute of Technology; Seran E. Schug – Rowan University

Favorite

9:00 AM - 12:00 PM

(3-0230) 2017 Section Assembly Executive Committee 
Rick Feinberg – Kent State University; Ellen Lewin – University of Iowa; Carolyn Lesorogol – Washington University in St. Louis; David Simmons – The University of South Carolina

Favorite

9:00 AM - 1:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge891.png

 (3-0233) Language Matters: Towards a Legible Anthropology II 
Marcia S. Rego – Duke University; Marcia S. Rego – Duke University

Favorite

10:00 AM - 11:15 AM

(3-0235) 'World on the Move' AAA Public Education Initiative - Advisory Meeting 
Leslie Walker – American Anthropological Association; Leo R. Chavez – University of California, Irvine; Matthew S. Durington – Towson University; Judith Freidenberg – University of Maryland, College Park; Sarah F. Green – University of Helsinki; Thomas Hylland Eriksen; Antoinette T. Jackson – University of South Florida; Louise Lamphere – University of New Mexico; Edward Liebow – American Anthropological Association; Lorena Madrigal – University of South Florida; Noel B. Salazar – University of Leuven; Lynn M. Stephen – University of Oregon; Alisse Waterston – City University of New York, John Jay College

Favorite

10:00 AM - 11:15 AM

(3-0240) Committee on Minority Issues in Anthropology (CMIA) Business Meeting 
Jeff Martin – American Anthropological Association

Favorite

10:00 AM - 11:41 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge972.png

 (3-0245) After Spring 
Jenny Nulf – Tugg EDU

Favorite

10:00 AM - 12:45 PM

(3-0250) Society for Medical Anthropology (SMA) Special Interest Group (SIG) Meeting 
Junko Kitanaka – Keio University; Cathleen E. Willging – Pacific Institute for Research & Evaluation; Molly Bloom – University of California, Los Angeles; Jan Brunson – University of Hawaii; Arachu Castro – Tulane University; Michael R. Duke – University of Memphis; Emery Eaves – University of Arizona; Carlyn Phyllis Egesa – University of Amsterdam; Adriana M. Garriga-Lopez – Kalamazoo College; Danya Glabau – Brooklyn Institute for Social Research; Clara Y. Han – Johns Hopkins University; Shana Harris – University of Central Florida; Kristin Hedges – Grand Valley State University; Sara E. Lewis – Wellesley College; Alexander Rödlach – Creighton University; Shannon Satterwhite – University of California, San Francisco; Elisa J. Sobo – San Diego State University; Margaret Souza – State University of New York Empire State College; Nayantara Sheoran Appleton – Victoria University of Wellington

Favorite

10:00 AM - 12:45 PM

(3-0255) Society for Latin American & Caribbean Anthropology (SLACA) Board Meeting 
Walter E. Little – University at Albany

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (3-0260) Scholarship and Advocacy in Support of Learning Spaces as Kinship Structures 
Allison Mattheis – California State University, Los Angeles; Allison Mattheis – California State University, Los Angeles; Alysia A. Childs – Fayetteville State University; Elizabeth Dubin – Messiah College; Debora Friedmann – McGill University; Paul Hartman – Illinois State University; Deirdre I. Judge – Tufts University; Deborah F. Lustig – University of California, Berkeley; Allison Mattheis – California State University, Los Angeles; Joanna Weidler-Lewis – Pennsylvania State University; Susan W. Woolley – Colgate University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0265) Rethinking Piety 
Nurhaizatul J. Jamil – College of the Holy Cross; Robert G. Launay – Northwestern University; Nurhaizatul J. Jamil – College of the Holy Cross; Robert G. Launay – Northwestern University; Nurhaizatul J. Jamil – College of the Holy Cross; Robert G. Launay – Northwestern University; Adeline Masquelier – Tulane University; Elaine A. Peña – George Washington University; Nirmala S. Salgado – Augustana College; Simon M. Coleman – University of Toronto

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0270) Critical Anthropological Investigations of Informal Educational Processes in Latinx Communities 
Carlos Martínez-Cano – University of Pennsylvania; Carlos Martínez-Cano – University of Pennsylvania; Cindy Cruz – University of California, Santa Cruz; Patricia D. Lopez – San Jose State University; Carlos Martínez-Cano – University of Pennsylvania; Jennifer R. Najera – University of California, Riverside; Silvia C. Nogueron-Liu – University of Colorado, Boulder; Brenda L. Sendejo – Southwestern University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0275) Anthropology and Undergraduate Desire 
Alexandra Middleton – Princeton University; Charlie Piot – Duke University; Charlie Piot – Duke University; Richard Handler – University of Virginia; Lee D. Baker – Duke University; Ramah McKay – University of Pennsylvania; Charlie Piot – Duke University; Alexandra Middleton – Princeton University; Carolyn Rouse – Princeton University; Kim Fortun – University of California, Irvine

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0280) Technologies Matter: Exploring Emergent Visual Technologies and Participatory Methods in Anthropology (Part 1) 
Rebekah Cupitt – KTH Royal Institute of Technology, Sweden; Paolo Favero – University of Antwerp; Rebekah Cupitt – KTH Royal Institute of Technology, Sweden; Samuel G. Collins – Towson University; Gabriele de Seta – Academia Sinica; Rajat Nayyar – Tallinn University; Rachel M. Ward – Simon Fraser University; Tom Boellstorff – University of California, Irvine

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0285) Rappaport Paper Prize Panel 
David M. Hoffman – Mississippi State University; David M. Hoffman – Mississippi State University; Elise Trott Jaramillo – University of New Mexico; Chloe Ahmann – George Washington University; Landon Yarrington – University of Arizona; Nestor L. Silva – Stanford University; Kari Lind Dahlgren – London School of Economics; Laura A. Ogden – Dartmouth College

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0290) Insider/outsider Indigenous studies in anthropology Roundtable: Where critical reflections matter 
Valoree Gagnon – Michigan Technological University; Marama Leigh Muru-Lanning – University of Auckland; Darren J. Ranco – University of Maine; Adam Dunstan – University of North Texas; Erica Elaine Kowsz – University of Massachusetts, Amherst; Erin A. Hogg – Simon Fraser University; Linda Green – University of Arizona; Brent E. Metz – University of Kansas

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0295) Future Matters: Anticipatory Knowledge and Scenario-modeling 
Christina Garsten – Stockholm University; Anette Nyqvist – Stockholm University; Ana Alacovska – Copenhagen Business School; Oana Albu – University of Southern Denmark; Mikkel Flyverbom – Copenhagen Business School; Ulf Hannerz – Stockholm University; Jakob Krause-Jensen – Aarhus University; Adrienne Sörbom – Stockholm University; David A. Westbrook – University at Buffalo School of Law, State University of New York; Douglas R. Holmes – Binghamton University, State University of New York; Douglas R. Holmes – Binghamton University, State University of New York

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0300) Towards a New Applied Anthropology that Matters 
Kevin A. Yelvington – University of South Florida; Kevin A. Yelvington – University of South Florida; Lia Berman – University of South Florida; Deneia Y. Fairweather – Legacy Preparatory Academy/ University of South Florida; Laura Leisinger – University of South Florida; Olubukola Olayiwola – University of South Florida; Kevin A. Yelvington – University of South Florida

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0305) Cycles of Hatred and Rage: What Right Wing Extremists in Europe and Their Parties Tell Us About the U.S. 
Katherine C. Donahue – Plymouth State University; Patricia R. Heck – The University of the South, Sewanee; Patricia R. Heck – The University of the South, Sewanee; Ana Carolina Balthazar – University College London; Sinan Celiksu – Max Planck Institute for Social Anthropology; Katherine C. Donahue – Plymouth State University; Marysia H. Galbraith – University of Alabama; Patricia R. Heck – The University of the South, Sewanee; Roberto Gonzalez – San Jose State University; Laszlo Kurti – University of Miskolc

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0310) What does the ‘Subaltern’ Say and Do that Matters?: Translating the Anthropocene at the Heart of Violence and Divisiveness in Europe, the Middle East, East Asia, and the Americas 
Sofian Merabet – The University of Texas at Austin; Katie Kilroy-Marac – University of Toronto, Scarborough; Kristen Drybread – University of Colorado, Boulder; Narges Erami – Yale University; Yukiko Koga – CUNY - Hunter College; Sofian Merabet – The University of Texas at Austin; Jennifer N. Sime – Mesa College; Kimberly S. Theidon – Tufts University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0315) Worlds In Common, Worlds Apart: Anthropologies of Ethics and Ontology 
China R. Scherz – University of Virginia; Jarrett Zigon – University of Virginia; China R. Scherz – University of Virginia; Cheryl Mattingly – University of Southern California; Jason Throop – University of California, Los Angeles; China R. Scherz – University of Virginia; Lisa M. Stevenson – McGill University; Thomas Schwarz Wentzer – Aarhus University; Jarrett Zigon – University of Virginia; Joel L. Robbins – University of Cambridge

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0320) Trust Upheavals: Cultural Dimensions 
Christine R. Jeske – Wheaton College, IL; Ursula M. Dalinghaus – University of California, Irvine; Christine R. Jeske – Wheaton College, IL; Rachael G. Goodman – University of Toronto; Christine R. Jeske – Wheaton College, IL; Robert C. Marshall – Western Washington University; TJ McGurran – University of Minnesota; Parker Shipton – Boston University; Robin Elizabeth Smith – University of Oxford

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (3-0325) Practicing Anthropology in a Post-Truth Era 
Richard C. Bargielski – University of South Florida; Rebecca K. Zarger – University of South Florida; Rebecca K. Zarger – University of South Florida; Richard C. Bargielski – University of South Florida; Sarah Bradley – University of South Florida; Mika Kadono – University of South Florida; Ryan Iffland Logan – University of South Florida; Melina Taylor – University of South Florida; Anthony R. Tricarico – University of South Florida

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0330) The Power of Community Archaeology in the “Post-Truth” Era 
Kristin V. Landau – Alma College; Christopher Hernandez – University of Illinois, Chicago/NSF; Kristin V. Landau – Alma College; Kathryn A. Catlin – Northwestern University; Khadene Harris – Northwestern University; Christopher Hernandez – University of Illinois, Chicago/NSF; Kristin V. Landau – Alma College; Ryan Lash – Northwestern University; Amanda Logan – Northwestern University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0335) Community, Collaboration, and Contention in Museum Anthropology 
Bruce Bernstein – Ralph T Coe Foundation for the Arts; Felicia Katz-Harris – Museum of International Folk Art; Anne Faithfull – Deakin University; Bruce Bernstein – Ralph T Coe Foundation for the Arts; Kaitlin M. Brown – University of California, Santa Barbara; Lindy Allen – Museums Victoria

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0340) Water Matters: Anthropologists on Climate, Contamination, & Vulnerable Embodiment (Part 2) 
Bilinda S. Straight – Western Michigan University; Bilinda S. Straight – Western Michigan University; Elizabeth M. Hoover – Brown University; Tess M. González – Grinnell College; Yanna Lambrinidou – Virginia Tech; Lawrence M. Schell – Albany, SUNY; Barbara Rose Johnston – Center for Political Ecology; Julie K. Maldonado – Livelihoods Knowledge Exchange Network

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0345) `Ilm and Knowledge Production in the Islamic World: Reconsidering the Everyday (Part 2) 
Matthew Steele – Harvard University; Joseph B. Hill – University of Alberta; Joseph B. Hill – University of Alberta; Lauren E. Osborne – Whitman College; David Kloos – Royal Netherlands Institute of Southeast Asian and Caribbean Studies (KITLV); Talia Gangoo – University of Michigan, Ann Arbor; Serah Shani – Westmont College; John R. Bowen – Washington University in St. Louis

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0350) Engaging with Policymakers and Physical Scientists Around Climate Change: Best Practices and Challenges 
Susan A. Crate – George Mason University; Shirley J. Fiske – University of Maryland College Park; Heather Lazrus – National Center for Atmospheric Research; Keely Maxwell – US EPA; Nicole D. Peterson – University of North Carolina at Charlotte; Robert Winthrop – USDI Bureau of Land Management

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0355) Embedding Value: Technoscientific Approaches to Augmented Museum Media 
Hannah Turner – Simon Fraser University; Adrian Van Allen – UC Berkeley; Hannah Turner – Simon Fraser University; Laura K. Gibson – Kings College London; Aynur Kadir – Simon Fraser University; Kiley E. Molinari – University of Oklahoma; Reese Muntean – Simon Fraser University; Hannah Turner – Simon Fraser University; Adrian Van Allen – UC Berkeley

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0360) Creating Spaces for “Everyday Acts of Resurgence and Decolonization” 
Sheilah E. Nicholas – University of Arizona; Vanessa E. Anthony-Stevens – University of Idaho; Julieta Briseno – Cinvestav; Rodney Frey – University of Idaho; Laura A. Laumatia – Coeur d'Alene Tribe; Philip Stevens – University of Idaho

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0365) Surviving Austerity in Europe: Autonomy and dependencies between entrepreneurship and solidarity 
Susana E. Narotzky – Universitat de Barcelona; Susana E. Narotzky – Universitat de Barcelona; Stamatis Amarianakis – Universitat de Barcelona; Patricia Homs – Universitat de Barcelona and Aresta Cooperative; Jaume Franquesa – State University of New York, Buffalo; Jaime Palomera – Universitat de Barcelona; Antonio Maria Pusceddu – Universitat de Barcelona; Andreas Karl Streinzer – University of Vienna; Jane L. Collins – University of Wisconsin-Madison

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0370) Queer Limits and Possibilities in New Media 
Cecilia Isabel Vasquez – University of Massachusetts Amherst; Chandler Owen Zausner – University of Southern California; Janine Slaker – Michigan State University; Cecilia Isabel Vasquez – University of Massachusetts Amherst; Brian Robert Callahan – Rensselaer Polytechnic Institute

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (3-0375) Immersion, Agency and Cultural Imaginaries: The changing forms of documentary arts in research, education and the public sphere 
Kate Hennessy – Simon Fraser University; Roderick Coover – Temple University; Kate Hennessy – Simon Fraser University; Flavia Caviezel – University of Applied Sciences and Arts Northwestern Switzerland; Jesse C. Jackson – University of California, Irvine; Robert Willim – Lund University; Julie Y. Chu – University of Chicago

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge887.png

 (3-0380) How Anthropology Matters in the Anthropocene: Understanding the Cultures and Politics of Climate Change Denial 
Sophie Bjork-James – Vanderbilt University; Christine Folch – Duke University; Janelle Lamoreaux – University of Arizona; Liz Koslov – Massachusetts Institute of Technology; Sophie Bjork-James – Vanderbilt University; Christine Folch – Duke University; Nicholas E. Shapiro – Chemical Heritage Foundation; Adriana M. Petryna – University of Pennsylvania

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0385) When Time Matters 
Anna T. Browne Ribeiro – University of Louisville; Karl F. Swinehart – University of Louisville; Anna T. Browne Ribeiro – University of Louisville; Anna T. Browne Ribeiro – University of Louisville; Georgia Ennis – University of Michigan; Courtney J. Handman – University of Texas, Austin; Kathryn Collins Hardy – Washington University, St Louis; Karl F. Swinehart – University of Louisville; Stephen C. Rea – Bucknell University; Christopher Ball – University of Notre Dame

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0390) Enhanced Non-Citizen Precarity: The Production of Deportability 
Elizabeth H. Clark Rubio – University of California, Irvine; Jennifer A. Zelnick – University of California, Irvine; Elizabeth H. Clark Rubio – University of California, Irvine; Jennifer A. Zelnick – University of California, Irvine; Citlalli Alvarez – Georgetown University; Elizabeth H. Clark Rubio – University of California, Irvine; Tobin Hansen – University of Oregon; Linda E. Sanchez – University of California, Irvine; Jennifer A. Zelnick – University of California, Irvine; Susan C. Bibler Coutin – University of California, Irvine

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0395) Transborder Waterscapes: Towards an Eco-Politics of Flows 
Kim De Wolff – University of North Texas; Elana Zilberg – University of California, San Diego; Kim De Wolff – University of North Texas; Calynn Dowler – Boston University; William Derman – Norwegian University of the Life Sciences; Irene J. Klaver – University of North Texas; Brie Iatarola – University of California, San Diego; Elana Zilberg – University of California, San Diego; Stephanie C. Kane – Indiana University, Bloomington

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0400) Integration, Indigeneity, Identity: How states and communities receive (internal) Others 
Elena Popa – Indiana University, Bloomington; Bayla Ostrach – MAHEC; Boston University School of Medicine; Carol A. Ferrara – Boston University; Mant? Vertelyt? – Aalborg University; Elena Popa – Indiana University, Bloomington; Natalia Magnani – University of Cambridge; Kathryn J. Fredricks – University of St. Andrews; Gabriele Kohpahl – East Los Angeles College

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0405) Aspirational Enclosures: Borders, Barriers and the Production of Bounded Space 
Tatiana Chudakova – Tufts University; Tatiana Chudakova – Tufts University; Lisa Sangmi Min – University of California, Berkeley; Hyun-Gwi Park – University of Cambridge; Sareeta B. Amrute – University of Washington; Franck Bille – University of California, Berkeley; Tatiana Chudakova – Tufts University; Gretchen E. Pfeil – New York University; Bruce Grant – New York University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0410) The Academy and the Future of Freedom to Dissent 
Tracey Heatherington – University of Wisconsin Milwaukee; Jon P. Mitchell – University of Sussex; Cris Shore – University of Auckland; Filippo M. Zerilli – University of Cagliari; Donald Brenneis – University of California, Santa Cruz; Virginia R. Dominguez – University of Illinois, Urbana-Champaign; Dorle Drackle – Universität Bremen; Jon P. Mitchell – University of Sussex; Boone W. Shear – University of Massachusetts Amherst; Tracey Heatherington – University of Wisconsin Milwaukee; Janine R. Wedel – George Mason University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (3-0415) Military Occupation and the Colonial Present: Lessons from Palestine/Israel 
Rebecca L. Stein – Duke University; Amahl A. Bishara – Tufts Anthropology; Ilana Feldman – George Washington University; Anne T. Meneley – Trent University; Callie Maidhof – Earlham College; Ilana Feldman – George Washington University; Sophia C. Stamatopoulou-Robbins – Bard College; Thomas Abowd – Tufts University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0420) Critical Inquiries: Violence, Trauma, and the Right to Health 
Mark C. Edberg – George Washington University; Leigh E. Rich – Armstrong State University; Mark C. Edberg – George Washington University; Yidong Gong – Duke University; Jonathan M. Metzl – Vanderbilt University; Rachel Hall-Clifford – Agnes Scott College

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge890.png

 (3-0425) 21st Century Resistance, Protest, and Ethnography in the African Diaspora 
Meryleen Mena – University of Colorado, Boulder; Dani R. Merriman – University of Colorado; Meryleen Mena – University of Colorado, Boulder; Dani R. Merriman – University of Colorado; Celina de Sa – University of Pennsylvania; Amarilys Estrella – New York University; Meryleen Mena – University of Colorado, Boulder; Dani R. Merriman – University of Colorado; Kalfani N. Ture – Winthrop University; L. Kaifa Roland – University of Colorado, Boulder

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (3-0430) Generational Transitions in Anthropological Careers: Women's Experiences in Training, Research, Employment, and Life Course Engagement 
Jim Weil – Science Museum of Minnesota; Susan M. Kenyon – Butler University; Susan M. Kenyon – Butler University; Paula Rubel – Barnard College, Columbia University; Myrdene Anderson – Purdue University; Barbara Joans – Merritt Museum of Anthropology; Abby Suzanne Gondek – Florida International University; Ann T. Jordan – University of North Texas

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0435) Matters of Resettlement 
Anna Jaysane-Darr – Massachusetts College of Liberal Arts; Anna Jaysane-Darr – Massachusetts College of Liberal Arts; Lindsay A. Gifford – The University of San Francisco; Mussa Idris – Elon College; Anna Jaysane-Darr – Massachusetts College of Liberal Arts; Andrew S. Nelson – University of North Texas; Danielle T. Smith – Rochester Institute of Technology; Joseph R. Stadler – SUNY, University at Buffalo; Diana K. Allan – McGill University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0440) Anthropology and the Matter of Whiteness 
Molly Kathleen Cunningham – University of Chicago; Kaya Williams – Harvard University; Deborah A. Thomas – University of Pennsylvania; Kaya Williams – Harvard University; Ella P. Butler – University of Chicago; Karma Frierson – University of Chicago; Molly Kathleen Cunningham – University of Chicago; Kathryn A. Mariner – University of Rochester

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0445) Anthropological Studies of Substance Use and Abuse: Methodologies, Conceptualizations and Ethical Concerns 
Melina Sherman – University of Southern California; Maria Luisa Mittal – University of California, San Diego; Melina Sherman – University of Southern California; Hilary Agro – University of British Columbia; Aashish Hemrajani – The CHOW Project to Prevent HIV and AIDS; Christopher Chapman – University of Hawai'i, Manoa; Sarah Ziegenhorn – University of Iowa Carver College of Medicine; Ashish Premkumar – Feinberg School of Medicine, Northwestern University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0450) Islam and Economic Theologies 
David Henig – University of Kent; Amira Mittermaier – University of Toronto; David Henig – University of Kent; Paul Anderson – The University of Cambridge; David Henig – University of Kent; Mara A. Leichtman – Michigan State University; Amira Mittermaier – University of Toronto; Anand V. Taneja – Vanderbilt University; Andrew J. Shryock – University of Michigan

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0455) Detaching from Place: A World Archaeology Perspective to Settlement Abandonment (Part 1) 
Maxime Lamoureux St-Hilaire – Tulane University; Patricia A. McAnany – University of North Carolina; Jennifer Birch – University of Georgia; Kenneth E. Sassaman – University of Florida, Gainesville; Donna M. Glowacki – University of Notre Dame; Scott Macrae – Trent University; Scott Macrae – Trent University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0460) Acting with Things: Materialities, Infrastructures, Urbanisms 
Christian Doll – University of California, Davis; Christian Doll – University of California, Davis; Gabriel Jderu – University of Bucharest; Minhua Ling – The Chinese University of Hong Kong; Kimberley McKinson – University of Georgia

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0465) The Social Lives of Linguistic Legacy Materials 
Saul Schwartz – University of Miami; Lise Dobrin – University of Virginia; Brian Carpenter – American Philosophical Society; Lise Dobrin – University of Virginia; Saul Schwartz – University of Miami; Josh Wayt – University of Virginia; Perry Wong – University of Chicago; Mary S. Linn – Smithsonian Institution; Sean P. O'Neill – University of Oklahoma

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0470) Nonplay Matters: Anthropological Engagements with Vertiginous Sociality 
Giovanni Da Col – SOAS, University of London; Daniel Rosenblatt – Carleton University; Sherry B. Ortner – University of California, Los Angeles; Michael Puett – Harvard University; Giovanni Da Col – SOAS, University of London; Daniel Rosenblatt – Carleton University; Katie Rose Hejtmanek – Brooklyn College, City University of New York; Maria Luisa Nodari – University of Cambridge; Dario Nardini – University of Milano, Bicocca; Allen Abramson – University College London; P. Steven Sangren – Cornell University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0475) On the Politics of Labels 
Matthew West – The Chinese University of Hong Kong; Martha Sif Karrebaek – University of Copenhagen; Sandra Keller – Illinois State University; Kelsey C. Jorgensen – Wayne State University; Matthew West – The Chinese University of Hong Kong; Olivia Hirschey – University of Colorado at Boulder; Jillian Moga – University of Illinois at Urbana Champaign

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0480) Studying "Boring" Things: On the Significance of Mundane Objects in Health Care 
Marieke S. van Eijk – University of Washington; Johanna Crane – University of Washington-Bothell; Robert Benjamin Frey – Columbia University; Daniela Heil – University of Newcastle, Australia; Sofia Pinedo-Padoch – Princeton University; Anna Ruddock – King's College London; Marieke S. van Eijk – University of Washington

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0485) Security Empire (Part 2) 
Catherine Besteman – Colby College; Zoltan Gluck – CUNY, Graduate Center; Zoltan Gluck – CUNY, Graduate Center; Samar Mussa Al-Bulushi – Yale University; Serra Hakyemez – University of Minnesota; Daniel J. Hoffman – University of Washington; Setha M. Low – CUNY, Graduate Center; Hugh Gusterson – George Washington University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0490) Anthropology Matters in Extension 
Andrew Tarter – University of Florida; Andrew Tarter – University of Florida; Guadalupe M. Rodriguez-Gomez – CIESAS; Aixa Aleman-Diaz – American University; Wendy-Lin Bartels – University of Florida; Jennifer Sweeney Tookes – Georgia Southern University; Carrie A. Furman – University of Georgia; Nora Haenn – North Carolina State University; Joan Mencher; Sarah Strauss – University of Wyoming

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(3-0495) Policing the Dead 
Heidi J. Bauer-Clapp – University of Massachusetts Amherst; Adam C N Zimmer – University of Massachusetts, Amherst; Heidi J. Bauer-Clapp – University of Massachusetts Amherst; Adam C N Zimmer – University of Massachusetts, Amherst; Heidi J. Bauer-Clapp – University of Massachusetts Amherst; Nina Bernstein –

Dec 1   

7:00 AM - 8:00 AM

(4-0000) 2017-2018 Section Reviewers Meeting 
Ushma J. Suvarnakar – American Anthropological Association

Favorite

7:00 AM - 9:45 AM

(4-0005) Association for Africanist Anthropology (AfAA) Board meeting 
Kristin Hedges – Grand Valley State University; Jennifer E. Coffman – James Madison University; David S. Turkon – Ithaca College; Anita Spring – University of Florida; Yolanda D. Covington-Ward – University of Pittsburgh; Anne S. Lewinson – Berry College; Paul Nkwi – Catholic University of Cameroon at Bamenda; Francesca Declich; Richard Werbner – University of Manchester; Erica L. Fontana – University of California, San Diego

Favorite

7:30 AM - 8:45 AM

(4-0010) Society for Linguistic Anthropology (SLA) Board Meeting 
Bonnie Urciuoli – Hamilton College; Asif Agha – University of Pennsylvania; Erika G. Hoffmann-Dilloway – Oberlin College; Jennifer F. Reynolds – University of South Carolina; Debra Spitulnik Vidali – Emory University

Favorite

8:00 AM - 9:00 AM

(4-0015) 2017-2018 New Section President Orientation 
Kimberley Baker – American Anthropological Association; Rick Feinberg – Kent State University

Favorite

8:00 AM - 9:15 AM

(4-0020) American Anthropologist Editorial Board Meeting 
Janine Chiappa McKenna – American Anthropological Association; Deborah A. Thomas – University of Pennsylvania

Favorite

8:00 AM - 9:15 AM

(4-0025) Anthropology and Education Quarterly Editorial Board Meeting 
Laura A. Valdiviezo – University of Massachusetts-Amherst; Amherst, MA, USA; Sally Campbell Galman – University of Massachusetts, Amherst

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0030) Educational Anthropology in the name of Justice and Excellence: challenges and opportunities 
Peter Demerath – University of Minnesota; Maria Hantzopoulos – Vassar College; Peter Demerath – University of Minnesota; Miranda Hogsett – University of Pittsburgh; Shakhnoza Kayumova – University of Massachusetts, Dartmouth

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0035) The popular aesthetics of non-state sovereignty 
Martijn Oosterbaan – Utrecht University; Rivke Jaffe – University of Amsterdam; Sterre Elisabeth Gilsing – Utrecht University; Tracian Meikle – University of Amsterdam; Çiçek Ilengiz – Max Planck Institute for Human Development; Jose Carlos G. Aguiar – Leiden University; alice tilche – London School of Economics and Political Sciences; Stefan Rudolf Khhittel – University of Vienna; Chelsey L. Kivland – Dartmouth College

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (4-0040) The Roles of Women Across Cultures in Behavioral Ecological Perspective: Economic and Subsistence Roles (Part 1) 
Kathrine E. Starkweather – Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology; Kathrine E. Starkweather – Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology; Kathrine E. Starkweather – Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology; Eleanor A. Power – Santa Fe Institute; Rebecca Bird – Pennsylvania State University; Elspeth Ready – University of Nebraska, Lincoln; Karen S. Fulk – Boise State University; Dawn B. Neill – California State Polytechnic University, San Luis Obispo

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (4-0045) New Directions in Language, Culture, and Cognition 
Stephen A. Chrisomalis – Wayne State University; Stephen A. Chrisomalis – Wayne State University; Stephen A. Chrisomalis – Wayne State University; Eve Danziger – University of Virginia; Jamin Pelkey – Ryerson University; Lydia Rodriguez – The State University of New York at Potsdam; Scott E. Simon – University of Ottawa / National Museum of Ethnology; Sara L. Snyder – Western Carolina University; Teferi A. Adem – Yale University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0050) Anthropology Matters for Climate Change: Theoretical and Methodological Advances for Future Research 
Meredith L. Welch-Devine – University of Georgia; Brian J. Burke – Appalachian State University; Heather Lazrus – National Center for Atmospheric Research; Meredith L. Welch-Devine – University of Georgia; Brian J. Burke – Appalachian State University; Kathleen Galvin – Colorado State University; Laura C. Zanotti – Purdue University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0055) Why Does the Past Matter? A Presidential Conversation on the AAA’s Guiding Principles for Cultural Heritage 
Elizabeth Chilton – Binghamton University; Alisse Waterston – City University of New York, John Jay College; Sonya L. Atalay – University of Massachusetts, Amherst; Joshua A. Bell – Smithsonian Institution; Patty Gerstenblith – DePaul University; Reidar Kvam – Inter-American Development Bank; Deborah Lehr – Antiquities Coalition

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (4-0060) Palestinian Ethnography at Home and in Diaspora 
Aseel Sawalha – Fordham University; Aseel Sawalha – Fordham University; Nadeem Karkabi – Hebrew University of Jerusalem; Nayrouz Abu Hatoum – York University; Dina Zbeidy – University of Amsterdam; Rami Salameh – The Graduate Institute, Geneva; Sa'ed A. Atshan – Swarthmore College; Rhoda A. Kanaaneh – Columbia University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0065) Podcasts and Anthropology: Exploring Approaches to Multimodal Research and Communication 
Nooshin Sadeghsamimi – University of Pennsylvania; Kyle Gregory Olson – University of Pennsylvania; Nooshin Sadeghsamimi – University of Pennsylvania; Kyle Gregory Olson – University of Pennsylvania; Ryan H. Collins – Brandeis University; Chris Webster – Archaeology Podcast Network; Lauryl Zenobi – Ad Hoc, LLC; Nooshin Sadeghsamimi – University of Pennsylvania; Katherine Sacco – University of California, Irvine; Arielle Janet Milkman – University of Colorado, Boulder; Arjun I. Shankar – University of Pennsylvania

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0070) Documented! Proclaiming the agency and experiences of the marginalized 
Cassie Lynn Smith – University of New Mexico; Torica L. Webb – University of Illinois at Chicago; Dayna Meyer – University of Southern California; Corinne Kentor – Teachers College, Columbia University; Marguerite A. Wilson – Binghamton University; Cassie Lynn Smith – University of New Mexico

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0075) The Figured World of the Scholar-Activist: The Living Legacy of Dorothy C. Holland 
Bradley A. Levinson – Indiana University; Andrew B. Kipnis – Chinese University of Hong Kong and Australian National University; Margaret Eisenhart – University of Colorado, Boulder; Lesley Bartlett – University of Wisconsin-Madison; Luis Urrieta, Jr – University of Texas, Austin; Alison Campbell Greene – North Carolina State University; Vinci Daro – Stanford University; Thaddeus Guldbrandsen – Pemi River Consulting, LLC; Kenneth M. Williamson – Kennesaw State University; Joanne Taylor – Nassau Community College

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0080) A Science in Continuous Pursuit of a Satisfactory Epistemology: Allan Young's Vision of Anthropology 
Dominique P. Behague – Vanderbilt University & King's College London; Junko Kitanaka – Keio University; Ari E. Gandsman – University of Ottawa; Eugene A. Raikhel – University of Chicago; Anne M. Lovell – INSERM Ehess; Stephanie J. Lloyd – Laval University; Laurence J. Kirmayer – McGill University; Mark Micale – University of Illinois, Urbana-Champaign; Judith Farquhar – University of Chicago; Byron J. Good – Harvard University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0085) The Anthropology of Hope in Education: Mapping a New Terrain 
Christine Finnan – College of Charleston; Diane M. Hoffman – University of Virginia; Christine Finnan – College of Charleston; Diane M. Hoffman – University of Virginia; Peggy Froerer – Brunel University London; Fina Carpena-Mendez – Oregon State University / University of Gdansk; Katherine Bruna – Iowa State University; Christine Finnan – College of Charleston; Susan D. Blum – University of Notre Dame

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0090) The Application of Collective Social Identification Theory to Archaeological Case Studies 
Matthew A. Peeples – Arizona State University; Andrea Torvinen – Arizona State University; Andrea Torvinen – Arizona State University; Kendall Baller – Arizona State University; Sarah Oas – Arizona State University; Andrew Upton – Michigan State University; Sarah Striker – Arizona State University; Krista L. Eschbach – Arizona State University; Andrea Torvinen – Arizona State University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0095) Decolonizing Food Systems Education: Feminist, Posthuman, and Postcolonial Intersections 
David D. Meek – University of Alabama; Teresa K. Lloro-Bidart – California State Polytechnic University, Pomona; Teresa K. Lloro-Bidart – California State Polytechnic University, Pomona; Tanner Vea – Stanford University; Sasha Adkins – Clark University; Shari Zimmerman – Oklahoma State University; K. Michelle Glowa – California Institute of Integral Studies; Teresa K. Lloro-Bidart – California State Polytechnic University, Pomona; David D. Meek – University of Alabama

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0100) Cultivating Life and Livelihood at the Limits of Late Industrialism 
Andrea Rissing – Emory University; Bradley M. Jones – Washington University, St Louis; Bradley M. Jones – Washington University, St Louis; Bradley M. Jones – Washington University, St Louis; Zachary Caple – University of South Florida; Seth Murray – North Carolina State University; Eliot Storer – Rice University; Andrea Rissing – Emory University; Heather Paxson – Massachusetts Institute of Technology

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0105) 'Other' Politics: At the Borders of Citizenship, Statelessness, and Agency 
Heath Cabot – University of Pittsburgh; Sara B. Shneiderman – University of British Columbia; Heath Cabot – University of Pittsburgh; Sara B. Shneiderman – University of British Columbia; Amanda Flaim – Michigan State University; Netta R. van Vliet – College of the Atlantic; Cabeiri D. Robinson – University of Washington; Carole McGranahan – University of Colorado; Greg Feldman – Simon Fraser University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0110) Enregistering Emotion 
Janina Fenigsen – Northern Arizona University; Judith M. S Pine – Western Washington University; Judith M. S Pine – Western Washington University; Janina Fenigsen – Northern Arizona University; Sonya E. Pritzker – University of Alabama; Martina Volfova – University of British Columbia; Elizabeth (Liz) Coville – Independent Scholar; Judith Temkin Irvine – University of Michigan, Ann Arbor

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0115) Centering Black Women: Examining Stigma, Belonging, and Transgressive Practices 
Camee Maddox-Wingfield – University of Maryland, Baltimore County; Kim C. Cameron-Dominguez – Lewis & Clark College; Angela Kristine Guy-Lee – Wayne State University; Camee Maddox-Wingfield – University of Maryland, Baltimore County; Carla Ramos – The University of Texas at Austin

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0120) Practitioners Ensure that Anthropology Matters 
Laurie Krieger – The Manoff Group; Laurie Krieger – The Manoff Group; Laurie Krieger – The Manoff Group; Adam Koons; Tara L. Tetrault – Montgomery College; P. Stanley Yoder – ICF International; Nathaniel (Niel) Tashima – LTG Associates, Inc.

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0125) Regulating the Sacred: Religion Evidence In & Beyond State Courts 
Aisha Shahid Ghani – Stanford University; Katherine Lemons – McGill University; Paul C. Johnson – University of Michigan; Aisha Shahid Ghani – Stanford University; Firat Bozcali – Stanford University; Roger Canals – University of Barcelona; Katherine Lemons – McGill University; Deepak Mehta – Shiv Nadar University; Basit Kareem Iqbal – University of California, Berkeley; Stephan Palmié – University of Chicago; Eduardo Kohn – McGill University; Eduardo Kohn – McGill University; Stephan Palmié – University of Chicago

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0130) Sex, Drugs, and Cookies: Towards a Material Anthropology of Youthful Consumption 
Robert Chlala – University of Southern California; Dario Valles – Northwestern University; Matilda Stubbs – Northwestern University; Dario Valles – Northwestern University; Matilda Stubbs – Northwestern University; Robert Chlala – University of Southern California; Chelsie Yount-Andre – Northwestern University; Beth Hartman – University of Minnesota; Arturo Marquez, Jr. – Northwestern University; Michael J. Oldani – Concordia University, Wisconsin

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0135) Eco-Frictions: Heritagization, Energopolitics and Fantasies of Environmental Sustainability (Part 2) 
Mara Benadusi – University of Catania; Filippo M. Zerilli – University of Cagliari; Mara Benadusi – University of Catania; Filippo M. Zerilli – University of Cagliari; Berardino Palumbo – University of Messina, Italy; Tara L. Joly – University of Saskatchewan; Joseph Bosco – Washington University, St Louis; Andrew Carey – University of New Mexico, Valencia; Tristan Loloum – University of Durham; Douglas Rogers – Yale University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0140) Anthropological Approaches to Violence and Policy 
Ventura R. Perez – University of Massachusetts Amherst; Ventura R. Perez – University of Massachusetts Amherst; Ashley E. Sherry – University of Massachusetts Amherst; Ventura R. Perez – University of Massachusetts Amherst; Ashley E. Sherry – University of Massachusetts Amherst; Ana G. Del Conde – University of Massachusetts Amherst; Andrea M. Lopez – University of Maryland; Bilgesu Sumer – University of Massachussets, Amherst

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0145) Anthropologists on the Move: Celebrating Kay Warren's Research, Teaching, Advocacy and Professional Contributions on the Occasion of her Retirement 
Jean Jackson – Massachusetts Institute of Technology; Jean Jackson – Massachusetts Institute of Technology; Clara Y. Han – Johns Hopkins University; Carol J. Greenhouse – Princeton University; Bhawani Buswala – Brown University; Laurie McIntosh – Duke University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0150) World of Walls: Why are we Building New Barriers to Divide Us? 
Randall H. McGuire – Binghamton University, State University of New York; Randall H. McGuire – Binghamton University, State University of New York; Dimitris Papadopoulos – Western Michigan University; Amahl A. Bishara – Tufts Anthropology; Margaret E. Dorsey – The University of Texas Rio Grande Valley; Ieva Jusionyte – Harvard University; Kostis Kourelis – Franklin & Marshall College; Rachael Kiddey – Pitt Rivers Museum, University of Oxford; Zaire Z. Dinzey-Flores – Rutgers University; Yannis Hamilakis – Brown University; Yannis Hamilakis – Brown University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge890.png

 (4-0155) The Effects of Recent Changes in National and International Governments and Policies on Refugee Experiences in Host Countries 
Kelly Ann Yotebieng – Ohio State University; Russell Manzano – University of South Florida; Russell Manzano – University of South Florida; Kelly Ann Yotebieng – Ohio State University; Marnie K. Watson – Missouri State University; Russell Manzano – University of South Florida; Pritha Gopalan – New York University; Shelby E. Carpenter – Roger Williams University; Andrew S. Nelson – University of North Texas

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge887.png

 (4-0160) Looking Ahead: University Anthropology Museums Matter 
Jason Baird Jackson – Indiana University; Jason Baird Jackson – Indiana University; Jason Baird Jackson – Indiana University; Laura N K Van Broekhoven – University of Oxford; Benjamin W. Porter – University of California, Berkeley; Robert W. Preucel – Brown University; Jennifer Kirker – The Pick Museum of Anthropology at Northern Illinois University; Anthony Alan Shelton – Museum of Anthropology, University of British Columbia; Alex W. Barker – University of Missouri

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge890.png

 (4-0165) Prospects for a Critical Anthropology of Corporations 
Gwendolyn Gordon – Wharton; Gwendolyn Gordon – Wharton; Leo Coleman – CUNY - Hunter College; David A. Kideckel – Central Connecticut State University; Jessica R. Cattelino – University of California, Los Angeles; Lauren Hayes – University of California, Davis; Gwendolyn Gordon – Wharton; Annelise Riles – Cornell Law School; Greg Urban – University of Pennsylvania

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0170) ‘Global North’ and ‘Global South’ Revisited: Putting Core-Periphery Relations in Context 
Antonio Maria Pusceddu – Universitat de Barcelona; Giacomo Loperfido – Universitat de Barcelona; Patricia Ribeiro Matos – Universitat de Barcelona; Miriam Driessen; Bronwyn Alison Isaacs – Harvard University; Anna Tuckett – London School of Economics; Lale Yalcin-Heckmann – Max Planck Institute for Social Anthropology; Anne-Christine Trémon – Université de Lausanne; Giacomo Loperfido – Universitat de Barcelona; Jane Schneider – CUNY, Graduate Center

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (4-0175) Five Fields Update: Teaching on Culture and Society in a New Atmosphere 
Evin R. Rodkey – Casper College; Evin R. Rodkey – Casper College; Alaka Wali – Field Museum; Stephen E. Nash – Denver Museum of Nature and Science; William J. Pestle – University of Miami; Evin R. Rodkey – Casper College; Whitney L. Duncan – University of Northern Colorado

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0180) Open and Closed Futures 
Sowparnika Balaswaminathan – University of California, San Diego; Jon Bialecki – University of Edinburgh; Jordan R. Haug – University of California, San Diego; Sowparnika Balaswaminathan – University of California, San Diego; Ian P. Lowrie – Rice University; Jordan R. Haug – University of California, San Diego; Arsalan Khan – Union College; Jacob R. Hickman – Brigham Young University; Jon Bialecki – University of Edinburgh; Ashley Lebner – Wilfrid Laurier University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0185) Theorizing Conversion in Cross-Cultural Contexts 
Gareth J. Fisher – Syracuse University; Laurel Zwissler – Central Michigan University; Fatima Siwaju – Princeton University; Clara Schoonmaker – Syracuse University; Gareth J. Fisher – Syracuse University; Amy Clanfield – University of Ottawa; Laurel Zwissler – Central Michigan University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0190) The Anti-Politics of Security and Non-Security 
Limor Samimian-Darash – Hebrew University; Thomas G. Kirsch – University of Konstanz; Thomas G. Kirsch – University of Konstanz; Limor Samimian-Darash – Hebrew University; Thomas G. Kirsch – University of Konstanz; Gaymon Bennett – Arizona State University; Erella Grassiani – University of Amsterdam; Andrew Lakoff – University of Southern California

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0195) Racialized Terror, Persistence and the Otherwise: Histories and Horizons of Struggle and Surveillance 
Aditi Surie von Czechowski – Columbia University; Laura McTighe – Columbia University; Raphaelle Rabanes – University of California, Berkeley; Aditi Surie von Czechowski – Columbia University; Talisa Feliciano – CUNY, Graduate Center; Megan Sarah Raschig – University of Virginia; Lais Duarte – City University of New York; Laura McTighe – Columbia University; Savannah Shange – University of California, Santa Cruz; Karen G. Williams – Mississippi State University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0200) Consuming the Past in Contemporary East Asia 
Sonia Yue Chuen Lam-Knott – Asia Research Institute; Sonia Yue Chuen Lam-Knott – Asia Research Institute; Bradley Tatar – Ulsan National Institute of Science and Technology; Heidi K. Lam – Yale University; Sonia Yue Chuen Lam-Knott – Asia Research Institute; Sumi Cho – Myongji University; William Joseph Silcott – SUNY - Binghamton University; Robert J. Shepherd – George Washington University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0205) From Specificity to Universality: Discrimination and the forms of Combatting Violence in Brazil 
Meryleen Mena – University of Colorado, Boulder; Guita G. Debert – Universidade Estadual de Campinas (UNICAMP); Meryleen Mena – University of Colorado, Boulder; Guita G. Debert – Universidade Estadual de Campinas (UNICAMP); Maria Filomena Gregori – UNICAMP (University of Campinas, Brazil); Isadora Lins Franca – Universidade Estadual de Campinas; Bruna Soares Angotti Batista Andrade – Universidade de São Paulo; Susana Soares Branco Durão – State University of Campinas (São Paulo); Annette Leibing – University of Montreal; Lilia Katri Moritz Schwarcz – University of São Paulo

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0210) Food and drink: past, present, and future (Part I) 
Guy S. Duke – The University of Texas Rio Grande Valley; Guido Pezzarossi – Syracuse University; Guido Pezzarossi – Syracuse University; Katherine L. Chiou – University of Alabama; Kathryn E. Sampeck – Illinois State University; Frederick Smith – St. Nicholas Abbey; Justin M. Reamer – University of Pennsylvania; Maria C. Bruno – Dickinson College; Clare Sammells – Bucknell University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0215) The Healing Power of Narratives: What Does Anthropology Have to Say? 
Rossio Motta – McGill University; Rima Praspaliauskiene – University of California, Berkeley; Melissa M. Park – McGill University; Melissa M. Park – McGill University; Jiameng Xu – McGill University; Keven Lee – McGill University; Julia Alejandra Morales Fontanilla – University of California, Davis; Rima Praspaliauskiene – University of California, Berkeley; Rossio Motta – McGill University; Elizabeth A. Carpenter-Song – Dartmouth College

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0220) Migrant Resilience in A Hostile Time 
Denise E. Brennan – Georgetown University; Rochelle A. Davis – Georgetown University; Sealing Cheng – Chinese University of Hong Kong; Alyshia F. Galvez – Lehman College, CUNY; Anouk de Koning – Radboud University; Eithne Luibheid – University of Arizona; Irina C. Silber – City College, CUNY

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0225) Sustaining Anthropological Engagement in Medical Education: Making Anthropology Matter in the Training of Physicians 
Iveris L. Martinez – Florida International University; Dennis Wiedman – Florida International University; Iveris L. Martinez – Florida International University; Dennis Wiedman – Florida International University; Iveris L. Martinez – Florida International University; Dennis Wiedman – Florida International University; Sharon Rushing – University of California, Riverside; Edward J. Rohn – University of Michigan, Ann Arbor; Rachel Niehuus – Emory University; Jerome W. Crowder – Universtiy Texas Medical Branch (Medical Humanities)

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0230) How Nature Works: Excesses and Overflows (Part 3) 
Alex Blanchette – Tufts University; Sarah Besky – Brown University; Sarah Besky – Brown University; Alex Blanchette – Tufts University; Amy Zhang – New York University; Alex M. Nading – University of Edinburgh; Kregg Hetherington – Concordia University; Maria Elena Garcia – University of Washington; Radhika Govindrajan – University of Washington; Paige West – Columbia University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(4-0235) Techniques of the Corporation: Anthropological Interventions in Corporate Knowledge-Making 
Luzilda Carrillo – University of California, Irvine; Melissa S. Fisher – University of Copenhagen; Shalini Shankar – Northwestern University; Eitan Y. Wilf – Hebrew University of Jerusalem; Luzilda Carrillo – University of California, Irvine; Tamara Kneese – University of San Francisco; Carrie M. Lane – California State University, Fullerton; Melissa S. Fisher – University of Copenhagen

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge890.png

 (4-0240) Perspectives on ephemerality and preservation: From language to digital media, communities to institutions (Part 1) 
Laura R. Graham – University of Iowa; Erica C. Wortham – George Washington University; Faye Diana Ginsburg – New York University; Erica C. Wortham – George Washington University; Laura R. Graham – University of Iowa; Lucas Bessire – University of Oklahoma; Erica C. Wortham – George Washington University; Gina E. Rappaport – National Museum of Natural History, Smithsonian Institution; Bernard C. Perley – University of Wisconsin-Milwaukee; Harald E. L Prins – Kansas State University

Favorite

8:00 AM - 10:45 AM

(4-0245) Society for Cultural Anthropology (SCA) Contributing Editors Meeting 
Darren Byler – University of Washington; Marcel LaFlamme – Rice University; Julia Sizek – University of California, Berkeley

Favorite

8:00 AM - 11:45 AM

(4-0250) AAA Finance Committee Meeting 
Elaine Lynch – American Anthropological Association; Edmund 'Ted' Hamann – University of Nebraska-Lincoln

Favorite

8:00 AM - 12:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge891.png

 (4-0255) Academic Genres as Anthropological Straitjackets
Cassie D. Leymarie – The Global Village Project; Jessica Lian – Georgia State University; Cassie D. Leymarie – The Global Village Project; Jessica Lian – Georgia State University

Favorite

8:00 AM - 8:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge891.png

 (4-0257) Protest Matters! A People's Museum of Objects, Art, and Resistance 
Siobhan McGuirk – Georgetown University; Jeremy M. Trombley – University of Maryland; Rebecca Stone Gordon – American University

Favorite

9:00 AM - 10:15 AM

(4-0260) NAPA/AAA Careers Expo Welcome Brunch (By Invitation Only) 
Daniel Ginsberg – American Anthropological Association; Cathleen E. Crain – LTG Associates, Inc.

Favorite

9:00 AM - 11:00 AM

(4-0265) Gallery Session: Spaces and Places 
Amitai Touval – Baruch College (CUNY) / ITAP International; Paul Nick Kardulias – College of Wooster; Joel Rozen – Princeton University; Meghan Y. McCune – State University of New York Jamestown Community College; Samuele Poletti – University of Edinburgh; Brooke Ann Coco – Kutztown University; Elizabeth Riedman – Wayne State University; Sara Czoka – Florida Atlantic University; Lennin Caro – University of North Carolina at Charlotte; Dawn Burns – California State University, Long Beach; Kia L. Taylor Riccio – Florida Atlantic University; Abby L. Clark – Ball State University; Sarah Swick – American University; Ernie G. Olson – Wells College; Carlos R. Ruano – Global Affairs Canada & La Salle University; Shadab Tabatabaeian – University of California, Merced; Mary Hawkins – University of Western Sydney; Doris Dakin Perez – University of California, Merced

Favorite

9:00 AM - 11:45 AM

(4-0270) Launching a Career in Academia and Beyond 
Suraiya Jetha – University of California, Santa Cruz

Favorite

8:00 AM - 12:00 PM

(4-0275) Congressional Advocacy 101 
Agustin Fuentes – University of Notre Dame; Eben Kirksey – University of New South Wales; Harjant S. Gill – Towson University; Nisrin Elamin Abdelrahman – Stanford University; Anne Spice – CUNY, Graduate Center; Alisse Waterston – City University of New York, John Jay College

Favorite

9:00 AM - 12:00 PM

(4-0280) 2017 AAA Section Assembly 
Kimberley Baker – American Anthropological Association; Hugh Gusterson – George Washington University; Suzanne M. Barber – Indiana University; Laura A. Ogden – Dartmouth College; Roobert Trotter; Patricia A. McAnany – University of North Carolina; Nikki Gorrell – College of Western Idaho; Jennifer E. Coffman – James Madison University; Robert J. Foster – University of Rochester; Carla S. Freeman – Emory University; Gordon Mathews – The Chinese University of Hong Kong; Richard T. Meyers – South Dakota State University; Jonathan S. Marion – University of Arkansas; Catherine Besteman – Colby College; Walter E. Little – University at Albany; Bonnie Urciuoli – Hamilton College; Andrea Carol Abrams – Centre College; Gina M. Perez – Oberlin College; Elisa J. Sobo – San Diego State University; Margot Weiss – Wesleyan University; Carol M. Worthman – Emory University; Gregory C. Mitchell – Williams College; Bryan Rill – Florida State University; William P. Mitchell – Monmouth University; Elizabeth L. Krause – University of Massachusetts Amherst; David W. Haines – George Mason University; Rachel E. Black – Connecticut College; Cris Shore – University of Auckland; Dolores B. Koenig – American University; Susan Falls – Savannah College of Art and Design; Katherine C. MacKinnon – Saint Louis University; Robert Leopold – Smithsonian Institution; Adeline Masquelier – Tulane University; Jan English-Lueck – San Jose State University; Nicholas C. Kawa – Ohio State University; Jayne Howell – California State University, Long Beach; Peter J. Richerson – University of California, Davis; Stephanie Takaragawa – Chapman University; Robert A. Myers – Alfred University; Emilio Spadola – Tufts University; Lisa Henry – University of North Texas; Rick Feinberg – Kent State University; Carolyn Lesorogol – Washington University in St. Louis; David Simmons – The University of South Carolina; Ellen Lewin – University of Iowa

Favorite

9:30 AM - 12:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge972.png

 (4-0285) Master Class & Workshop with directors Joshua Bonnetta and J.P. Sniadecki

Favorite

10:00 AM - 12:45 PM

(4-0290) Publishing Futures Committee Meeting 
Janine Chiappa McKenna – American Anthropological Association; Sally Engle Merry – New York University; Michael Brown – School for Advanced Research; Tim Wallace – NC State University; Daniel H. Lende – University of South Florida; Hugh Jarvis – University at Buffalo; Lynne Goldstein – Michigan State University; Juliann Couture – University of Colorado, Boulder; Mark Aldenderfer – University of California, Merced; Alex W. Barker – University of Missouri; Jillian R. Cavanaugh – Brooklyn College and the Graduate Center CUNY; Alisse Waterston – City University of New York, John Jay College

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (4-0295) Black Food Matters: Race, Food Consumption, and Resistance in the Age of "Food Justice" 
Hanna Garth – University of California, San Diego; Ashanté M. Reese – Spelman College; Ashanté M. Reese – Spelman College; Hanna Garth – University of California, San Diego; Kimberly C. Kasper – Rhodes College; Billy Hall – University of Maryland; Yuson Jung – Wayne State University; Andrew Newman – Wayne State University; Psyche Williams-Forson – University of Maryland College Park

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (4-0300) Author Meets Critics: Anthropologists Respond to Derrick Lemons' Theologically Engaged Anthropology 
Ingie Hovland – University of Georgia; Simon M. Coleman – University of Toronto; Eloise H. Meneses – Eastern University; Todd D. Whitmore – University of Notre Dame; Derrick Lemons – The University of Georgia; Elayne M. Oliphant – New York University; Ingie Hovland – University of Georgia

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (4-0305) The Roles of Women Across Cultures in Behavioral Ecological Perspective: Kinship and Social Organization (Part 2) 
Kathrine E. Starkweather – Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology; Kathrine E. Starkweather – Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology; Molly Fox – University of California, Los Angeles; Brooke A. Scelza – University of California, Los Angeles; Mary C. Towner – Oklahoma State University; Siobhan M. Mattison – University of New Mexico; Caitlyn Placek – Ball State University; Gretchen Perry – Lakehead University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (4-0310) Hacking the Academic Life: Tips & Tricks for Getting Stuff Done, Preserving Your Health, and Being Successful at Work 
Cristina L. Ortiz – University of Minnesota, Morris; Lavanya Murali Proctor – Lawrence University; Andria Timmer – Christopher Newport University; Misha Quill – Cornell College; Heather E. O'Leary – Washington University; Brandi Janssen – University of Iowa; Cristina L. Ortiz – University of Minnesota, Morris

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0315) Professional Divides V: Journalists and Anthropologists in Conversation about News Reporting, Politics and Belief Systems 
Colleen M. Cotter – Queen Mary, University of London; Mark Allen Peterson – Miami University; Alexandra M. Jaffe – California State University, Long Beach; Colleen M. Cotter – Queen Mary, University of London; Mark Allen Peterson – Miami University; Camelia Suleiman – Michigan State University; E Moore Quinn – College of Charleston

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0320) Video-based Ethnographies of Early Childhood Education and Care Settings 
Joseph Tobin – University of Georgia; Joseph Tobin – University of Georgia; Joseph Tobin – University of Georgia; Jennifer Keys Adair – The University of Texas at Austin; Joseph Michael Valente – Pennsylvania State University; Allison Henward – Pennsylvania State University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0325) Planting for a Different Future: Gardens and the Making of New Environmental Subjects 
Amy Cox Hall – Amherst College; Megan L. Maurer – Independent; Amy Cox Hall – Amherst College; Julie S. Archambault – Concordia University; James Stuart Bielo – Miami University; Tomonori Sugimoto – Stanford University; Michael Sheridan – Middlebury College; Line Marie Thorsen – Aarhus University; Megan L. Maurer – Independent

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0330) From the refugee crisis to the Muslim ban. Vulnerability and anthropology in precarious and neo-liberal times. A Roundtable 
Nina Glick Schiller – Max Planck Institute for Social Anthropology; Ruba Salih – SOAS; Ruba Salih – SOAS; Nadia Fadil – KU Leuven; Annelies Moors – University of Amsterdam; Lori A. Allen – SOAS; Rhoda A. Kanaaneh – Columbia University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0335) Intimate Exposures 
Stefanie Graeter – University of Chicago; Caterina Scaramelli – Amherst College; Caterina Scaramelli – Amherst College; Stefanie Graeter – University of Chicago; Elizabeth F. S Roberts – Univerisity of Michigan; Ruth Goldstein – Harvard University; Kali J. Rubaii – University of California, Santa Cruz; Tessa R. Farmer – University of Virginia; Christine J. Walley – Massachusetts Institute of Technology

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (4-0340) Engaging Business Anthropology as a Career that Matters 
Robert J. Morais – Weinman Schnee Morais/Columbia Business School; Timothy de Waal Malefyt – Fordham University; Patricia L. Sunderland – CRAStudio.com; Elisabeth Powell – Redscout; Christine Z. Miller – Illinois Institute of Technology; Patricia Ensworth – Harborlight Management Services; Mike Youngblood – The Youngblood Group; Michael Donovan – Practica, LLC; Derek Owen Newberry – University of Pennsylvania; Josef N. Wieland – University of California, Irvine; Elizabeth K. Briody – Cultural Keys LLC; Allen W. Batteau – Wayne State University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0345) Developing an Agenda for Indigenous Scholarship: Effecting an Anthropology Toward an Indigenous Future 
Sheilah E. Nicholas – University of Arizona; Vanessa E. Anthony-Stevens – University of Idaho; Judith Salcido; Amanda LeClair-Diaz – University of Arizona; LaToya Hinton – University of Arizona

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0350) Ethnography, Misrepresentations of Islam, and Advocacy 
Timothy P. Daniels – Hofstra University; Meryem Zaman – City University of New York - BMCC; Timothy P. Daniels – Hofstra University; Robert W. Hefner – Boston University; James Michael Edmonds – Arizona State University; Meryem Zaman – City University of New York - BMCC; Alisa M. Perkins – Western Michigan University; Yamil Avivi – Independent Researcher; Katrina Daly Thompson – University of Wisconsin, Madison; Timothy P. Daniels – Hofstra University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0355) The temporality of aftermath 
Carl Rommel – University of Helsinki; Michele Serafini – SOAS, University of London; Karin Ahlberg – University of Chicago; Carl Rommel – University of Helsinki; Michele Serafini – SOAS, University of London; Karin Ahlberg – University of Chicago; Lana Askari – University of Manchester; Lewis John Beardmore – London School of Economics and Political Science; Edward Simpson – SOAS

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (4-0360) Practice, Meaning, and Matter: Museum--­Based Research and the Co-Production of Anthropological Knowledge 
Carolyn A. Smith – University of California, Berkeley; Amanda J. Guzman – University of California, Berkeley; Carolyn A. Smith – University of California, Berkeley; Hakimah Abdul-Fattah – Columbia University; Carolyn A. Smith – University of California, Berkeley; Amanda J. Guzman – University of California, Berkeley; Lise Puyo – University of Pennsylvania; Christopher B. Lowman – University of California, Berkeley; Halena Kapuni-Reynolds – University of Hawaii at Manoa; Jennifer Shannon – University of Colorado, Boulder

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0365) Sex and War 
Holly Porter – London School of Economics and Political Science; Scott Ross – George Washington University; Holly Porter – London School of Economics and Political Science; Amanda H. Blair – University of Chicago; Sebastian Mohr – Aarhus University; Shazana Andrabi – Islamic University of Science and Technology; Brooke S. Bocast – University of the Witwatersrand

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0370) The Political Materiality of Cities 
Rivke Jaffe – University of Amsterdam; Francesca Pilo – University of Amsterdam; Rivke Jaffe – University of Amsterdam; Francesca Pilo – University of Amsterdam; Emily Schultz – St. Cloud State University; Catherine Wanner – Pennsylvania State University; Elisa Lanari – Northwestern University; Yaffa Truelove – University of Colorado; Gary W. McDonogh – Bryn Mawr College

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0375) What is the Matter of/with Hysteria? 
Jocelyn Marrow – Westat; Jocelyn Marrow – Westat; Jocelyn Marrow – Westat; Sarah K. Pinto – Tufts University; Aidan Seale-Feldman – University of California, Los Angeles; Andrew C. Willford – Cornell University; Saiba Varma – University of California, San Diego

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge887.png

 (4-0380) Engaged Anthropology with Undocumented and Immigrant Students in the Trump Era 
Kristin E. Yarris – University of Oregon; Whitney L. Duncan – University of Northern Colorado; Lynn M. Stephen – University of Oregon; Kristin E. Yarris – University of Oregon; Mariela Nunez-Janes – University of North Texas; Lauren D. Heidbrink – California State University, Long Beach; Whitney L. Duncan – University of Northern Colorado; Margarita S. Salas Crespo – Children's Advocacy Alliance; Wendy A. Vogt – Indiana University, Purdue University at Indianapolis; J.C. Salyer – Barnard College, Columbia University; Heide Castaneda – University of South Florida

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0385) Ethical Parasites: Salvagers, Scavengers, Smugglers, and Gleaners 
Amiel Bize – Columbia University; Xenia A. Cherkaev – Harvard University; Amiel Bize – Columbia University; Xenia A. Cherkaev – Harvard University; Amy Starecheski – Columbia University; Kevin Donovan – University of Michigan; Amiel Bize – Columbia University; Xenia A. Cherkaev – Harvard University; Julia Elyachar – Princeton University; Soo-Young Kim – Whitman College

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0390) Everyday Calculations of Whiteness in Latin America 
Jennifer Roth-Gordon – University of Arizona; Jennifer Roth-Gordon – University of Arizona; Jennifer Roth-Gordon – University of Arizona; Megan Bond Hinrichsen – Monmouth College; Margarita Huayhua – UMass Dartmouth; Bruce Mannheim – Universtiy of Michigan; Laura E. Nussbaum-Barberena – Policy Research Collaborative; Melissa A. Johnson – Southwestern University; Ann Miles – Western Michigan University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0395) Portraiture, Portrayal (and Betrayal) 
Brent Luvaas – Drexel University; Jenny Chio – Emory University; Stephanie N. Sadre-Orafai – University of Cincinnati; Brent Luvaas – Drexel University; Jenny Chio – Emory University; Stephanie N. Sadre-Orafai – University of Cincinnati; Zeynep D. Gursel – Macalester College; Zoe Bray – Hebrew University of Jerusalem

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0400) Inter-agency Experiences: Why Environmental Anthropology Matters to Federal Agencies 
Brittany Kiessling – US EPA; Maryann R. Cairns – Southern Methodist University; Keely Maxwell – US EPA; Susan Charnley – USDA Forest Service; Patricia M. Clay – NOAA'S National Marine Fisheries Services (NMFS); Brittany Kiessling – US EPA; Diane Russell – USAID; Hilary Zarin – Department of the Interior, Bureau of Land Management; Ariela T. Zycherman – U.S. Department of Agriculture

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (4-0405) The Politics of Affect: Anthropological Perspectives On The Rise Of Far-Right and Right-Wing Populism in Europe and the USA: Panel II: What's Inequality Got To Do With It? 
Heiko Henkel – University of Copenhagen; Sindre Bangstad – KIFO (Institute For Church, Religion And Worldview Research); Don Kalb – Central European University/Utrecht University; Imani Perry – Princeton University; Nitzan Shoshan – El Colegio de Mexico; Cathrine Moe Thorleifsson – University of Oslo; Agnieszka Maria Pasieka – University of Vienna

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0410) Collaborative, Public and Political: Archaeology in 2017 and Beyond 
Elena Maria Sesma – University of Massachusetts Amherst; Elena Maria Sesma – University of Massachusetts Amherst; Elena Maria Sesma – University of Massachusetts Amherst; Ayana Omilade Flewellen – University of Texas, Austin; Kasey Diserens Morgan – University of Pennsylvania; David B. Pacifico – Cardinal Stritch University; Claire Novotny – Kenyon College; Matthew Magnani – Harvard University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0415) Recovering Anthropology’s Voice: From Ethnographic Practice to Writing for the Public 
Tess Bird – University of Oxford; Karin Eli – University of Oxford; Karin Eli – University of Oxford; Tess Bird – University of Oxford; Paul Stoller – West Chester University; Ruth Behar – University of Michigan; Maria D. Vesperi – New College of Florida; Jennifer G. Curtis – University of Edinburgh; Jaida K. Samudra – Professional Editing for Scholars; Seth Holmes – University of California, Berkeley; Susan MacDougall – University of Oxford

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0420) New Feminist Ethnographies 
Jennifer Goett – Michigan State University; Christa Craven – College of Wooster; Daisy Deomampo – Fordham University; Jennifer Goett – Michigan State University; Michelle M. Jacob – University of Oregon; Pardis Mahdavi – Pomona College; Sandya Hewamanne – University of Essex; Christa Craven – College of Wooster; Faye V. Harrison – University of Illinois at Urbana- Champaign

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0425) Controversy and Community: Examining the Intersections of Religion and Sexuality 
Shawn Rachel Warner-Garcia – University of California, Santa Barbara; Christine M. Labuski – Virginia Polytechnic Institute and State University; Jessica Roda – McGill University; Benjamin Travis Hollenbach – University of Michigan; Jessica Lowen – University of Michigan; Sarah Leiter – The University of New Mexico; Christine M. Labuski – Virginia Polytechnic Institute and State University; Shawn Rachel Warner-Garcia – University of California, Santa Barbara; Jon Bialecki – University of Edinburgh

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge890.png

 (4-0430) Unfinished: The Anthropology of Becoming 
Joao Biehl – Princeton University; Lilia Katri Moritz Schwarcz – University of São Paulo; Peter Locke – Northwestern University; Angela Garcia – Stanford University; Joao Biehl – Princeton University; Laurence Ralph – Harvard University; Naisargi N. Dave – University of Toronto; Elizabeth Anne Davis – Princeton University; Adriana M. Petryna – University of Pennsylvania; Michael M.J Fischer – Massachusetts Institute of Technology; Lucas Bessire – University of Oklahoma

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0435) Examining Traditional and Alternative Medicines 
Stevie Merino – California State University, Long Beach; Mary Elizabeth Bird – Rutgers University; Kayla Jean Hurd – University of Notre Dame; Daria Trentini – Drake University; Kealoha Fox – Office of Hawaiian Affairs & University of Hawai?i at M?noa John A. Burns School of Medicine ; Szilvia Zorgo – Semmelweis University; Stevie Merino – California State University, Long Beach

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge890.png

 (4-0440) Reproductive Politics in the Age of Trump and Brexit 
Sarah Franklin – University of Cambridge; Rayna Rapp – New York University; Faye Diana Ginsburg – New York University; Elise L. Andaya – University at Albany (SUNY); Risa D. Cromer – Stanford University; Dana-Ain Davis – CUNY, Graduate Center; Carolyn Sufrin – Johns Hopkins University; Sarah Franklin – University of Cambridge; Alyshia F. Galvez – Lehman College, CUNY

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0445) Feminist Futures: Gender, Rights and New Political Possibilities 
Maggie Dickinson – City University of New York - Guttman; Ujju Aggarwal – CUNY, Graduate Center; Kathleen Doyle Griffiths – CUNY; Linta Varghese – Borough of Manhattan Community College, CUNY; Ujju Aggarwal – CUNY, Graduate Center; Maggie Dickinson – City University of New York - Guttman

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0450) A Politics to Come: Prefigurative Politics and the Anthropological Imagination 
Kabir Tambar – Stanford University; Jarrett Zigon – University of Virginia; Fiona Wright – University of Cambridge; Kabir Tambar – Stanford University; Miriam Ticktin – The New School for Social Research; Hannah Appel – University of California, Los Angeles; Ghassan Joseph Hage – University of Melbourne; Jarrett Zigon – University of Virginia

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0455) Transnational Activisms: Collaborating, Learning, and Advocating in Global and Local Spaces 
Naomi A. Moland – New York University; Denise Blum – Oklahoma State University; Naomi A. Moland – New York University; Denise Blum – Oklahoma State University; Jenny Dawley-Carr – Northeastern Illinois University; Naomi A. Moland – New York University; Jessica Bridges – Oklahoma State University; Andrea E. Dyrness – University of Colorado, Boulder

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0460) The Politics of Decomposition: Reimagining Site Formation Processes for the 21st Century 
Jason Patrick De Leon – University of Michigan; Haeden Eli Stewart – University of Chicago; Jason Patrick De Leon – University of Michigan; Haeden Eli Stewart – University of Chicago; Jason Patrick De Leon – University of Michigan; Rémi Hadad – Université Paris-Nanterre; Morag M. Kersel – DePaul University; Andrew P. Roddick – McMaster University; Genese Marie Sodikoff – Rutgers University, Newark

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0465) Evolutionary Dynamics of Culture: Networks, Phylogenies, Ideologies & Health 
Drew Gerkey – Oregon State University; Drew Gerkey – Oregon State University; Christopher R. von Rueden – University of Richmond; Drew Gerkey – Oregon State University; Jeremy M. Koster – University of Cincinnati; Adrian V. Jaeggi – Emory University; Bret Alexander Beheim – Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0470) Digital Sexualities: Negotiating, Constructing, and Selling (A)sexual Selves Online 
Anna Bax – University of California, Santa Barbara; Anna Bax – University of California, Santa Barbara; Erika R. Alpert – Nazarbayev University; Esra S. Padgett – CUNY, Graduate Center; Nelson Yang – University of Texas at Austin; Julia C. Fine – University of California, Santa Barbara; Anna Bax – University of California, Santa Barbara; Lal Zimman – University of California, Santa Barbara

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0475) Implicated Digital Transitions in the MENA Region 
Yakein Abdelmagid – Duke University; Karem I. Said – Stanford University; Selim Gökçe Atici – Stanford University; Yakein Abdelmagid – Duke University; Karem I. Said – Stanford University; Mathew Gagné – University of Toronto; Rayya El Zein – University of Pennsylvania; Jake Silver – Duke University; Farha Ghannam – Swarthmore College

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0480) Food and drink: past, present, and future (Part II) 
Guido Pezzarossi – Syracuse University; Guy S. Duke – The University of Texas Rio Grande Valley; Guy S. Duke – The University of Texas Rio Grande Valley; Shanti Morell-Hart – McMaster University; J Ryan Kennedy – Tulane University; Laura Wai Ng – Stanford University; David J. Cranford – University of North Carolina at Chapel Hill; Ann O. Laffey – University of Florida; Rosemary A. Joyce – University of California, Berkeley

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0485) Embodying Austerity in Europe: Pain, Anger, and the Politics of Care 
Susana E. Narotzky – Universitat de Barcelona; Susana E. Narotzky – Universitat de Barcelona; Antónia Pedroso Lima – ISCTE-IUL / CRIA; Patricia Ribeiro Matos – Universitat de Barcelona; Phaedra Evdokia Douzina-Bakalaki – University of Helsinki; DIANA SARKIS FERNANDEZ – Universidad de Barcelona; Katherine Leigh Smith – University of Manchester; Carmen Leidereiter – University of Amsterdam; Ayse Caglar – University of Vienna

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0490) Writing Ethnography, Writing Trauma: Anthropological Reflections on the Narration and Theorization of Trauma 
Omri Grinberg – University of Toronto; William Hébert – University of Toronto; Allan Young – McGill University; Allen Feldman – New York University; Omri Grinberg – University of Toronto; William Hébert – University of Toronto; Leyla Neyzi – Sabanci University; Vivienne Matthies-Boon – University of Amsterdam; Cristiana Giordano – University of California, Davis

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(4-0495) Race and White Privilege: Explorations of Racial Conjunctures in Latin America and the Caribbean 
Raquel Pacheco – University of California, San Diego; Alysa Maria Handelsman – University of Michigan; Carolina D. Bown – Salisbury University; Viktoria Adler – Swinburne University of Technology; Raquel Pacheco – University of California, San Diego; Alysa Maria Handelsman – University of Michigan; Lynn Selby – Universite d'Etat d'Haiti/Universite Publique des Nippes; Kia

Dec 2   

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0000) What Matters Most: Cross-Cultural Viewpoints of Competing Notions of Responsibility within Conflicting Systems of Value 
Emily Metzner – University of Illinois at Urbana-Champaign; Randi L. Irwin – The New School for Social Research; Mary K. Good – Wake Forest University; Crystal Sheedy – State University of New York, Albany; Aimee C. Douglas – Cornell University; Randi L. Irwin – The New School for Social Research; HC Robinson – Wesleyan University; Emily Metzner – University of Illinois at Urbana-Champaign; Mary K. Good – Wake Forest University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0005) Ethnography Matters: Folklore, Anthropology and the Politics of Community Engagement 
Debra Lattanzi Shutika – George Mason University; Lisa Gilman – University of Oregon; katherine borland – Ohio State University, Columbus; Lisa Gilman – University of Oregon; katherine borland – Ohio State University, Columbus; Debra Lattanzi Shutika – George Mason University; Felicia Garland-Jackson – George Mason University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0010) High Skilled Trans-National Workers 
Metka Hercog – University of Basel; YANG Yang – University of St. Andrews; Sylvia J. Martin – University of Hong Kong; Metka Hercog – University of Basel; Flavia Cangia' – University of Neuchatel; Helena Pettersson – Umeå University; Makiko Taniguchi – Capital One

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (5-0015) Brexit Matters: Transformations in Regional, National and European Integration 
Thomas M. Wilson – Binghamton University, State University of New York; Thomas M. Wilson – Binghamton University, State University of New York; Deborah Reed-Danahay – SUNY, University at Buffalo; Robert M. Hayden – University of Pittsburgh; Laszlo Kurti – University of Miskolc; Anders Linde-Laursen – Malmö University; Thomas M. Wilson – Binghamton University, State University of New York

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0020) Unsettling Performances: Exposure, Creative Expression, and the Politics of Awe 
Yana Stainova – Dartmouth College; Eric M. Hirsch – Franklin & Marshall College; Yana Stainova – Dartmouth College; Chelsey L. Kivland – Dartmouth College; Daniella M. Gandolfo – Wesleyan University; Jennifer Ashley – George Mason University; Jon Horne Carter – Appalachian State University; Eric M. Hirsch – Franklin & Marshall College; Yana Stainova – Dartmouth College

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0025) Towards an anthropology of anthropological practice: How problems transform a discipline and a discipline transforms problems 
Hanne O. Mogensen – University of Copenhagen; George E. Marcus – University of California, Irvine; Hanne O. Mogensen – University of Copenhagen; Steffen Johncke – University of Copenhagen; Jazmin Mølgaard Cullen – University of Copenhagen; Birgitte Gorm Hansen – University of Copenhagen; Morten Axel Pedersen – University of Copenhagen

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (5-0030) Thirty Years of Latino Ethnography: Patricia Zavella's Influence in Anthropology and Beyond (Part 1) 
Gina M. Perez – Oberlin College; Lourdes Gutierrez Najera – Drake University; Leo R. Chavez – University of California, Irvine; Louise Lamphere – University of New Mexico; Carlos G. Velez-Ibanez – Arizona State University; Iris Lopez – City College, CUNY; Arlene Davila – New York University; Lynn M. Stephen – University of Oregon

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0035) Anthropological Legacies: the Forgotten, The Missing, and the 'Re-discovered' (Part 1) 
Gina E. Rappaport – National Museum of Natural History, Smithsonian Institution; John P. Homiak – Smithsonian Institution; Ira Jacknis – Phoebe Hearst Museum of Anthropology, UC Berkeley; Genevieve E.V Dempsey – Harvard University; Caitlin Haynes – National Museum of Natural History, Smithsonian Institution; Alan Bain – Smithsonian Institution; Robert Leopold – Smithsonian Institution; John P. Homiak – Smithsonian Institution

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0040) Global Health Humanities: New Directions in Programming, Research, and Outreach 
Casey Golomski – University of New Hampshire; Sarah K. Pinto – Tufts University; Kearsley A. Stewart – Duke University; Jennifer Beard – Boston University; Nolwazi Mkhwanazi – University of the Witwatersrand; Lenore H. Manderson – University of the Witwatersrand; Erica Caple James – Massachusetts Institute of Technology

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0045) Loneliness and social isolation: Ethnographic explorations 
Chikako Ozawa-de Silva – Emory University; Michelle A. Parsons – Northern Arizona University; Chikako Ozawa-de Silva – Emory University; Michelle A. Parsons – Northern Arizona University; Chikako Ozawa-de Silva – Emory University; Isaac T. Gagne – German Institute for Japanese Studies (DIJ-Tokyo); Ramsey Ismail – University of California, San Diego; Anureet Kaur Lotay – University of Victoria; Elizabeth Durham – Princeton University; Jason Alley – Beloit College; Michelle A. Parsons – Northern Arizona University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0050) indigeneity and settler colonialism 
Ase-Britt Ottosson – University of Sydney; Anton T. Daughters – Truman State University; Holly Cusack-McVeigh – Indiana University-Purdue University; Francesca C. Merlan – Australian National University; Sahar D. Sattarzadeh – University of the Free State; Jessica Hernandez – University of California, Riverside; Ase-Britt Ottosson – University of Sydney

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0055) Ethnographic Examinations of Global Maternal and Child Health Policy and Practice (Part 1) 
Lauren J. Wallace – McMaster University; Lauren J. Wallace – McMaster University; Margaret E. MacDonald – York University; Veronica Miranda – University of Kentucky; Matthew Meeks – University of California, San Francisco; Adeola Oni-Orisan – University of California, San Francisco and Berkeley; Summer Wood – University of Iowa; Katerini T. Storeng – University of Oslo

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0060) Anthropology Matters: Understanding Assisted Dying in North America 
Mara H. Buchbinder – University of North Carolina, Chapel Hill; Anita Hannig – Brandeis University; Anita Hannig – Brandeis University; Ari E. Gandsman – University of Ottawa; Mara H. Buchbinder – University of North Carolina, Chapel Hill; Jill Weinberg – Tufts University; Anita Hannig – Brandeis University; Barbara A. Koenig – University of California, San Francisco; Sharon Kaufman – University of California, San Francisco

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0065) Enclosure Rearticulated: New Anthropologies of Spatial Inscription and Erasure 
Noah Pleshet – Australian National University; Noah Pleshet – Australian National University; Noah Pleshet – Australian National University; Angelo Baca – New York University; Julie O. Kleinman – Fordham University; Parsa Bastani – Brown University; John Baeten – Michigan Technological University; Fred R. Myers – New York University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0070) Intimate Re(gu)lations: Experiencing social orders 
Devin Flaherty – University of California, Los Angeles; Christopher S. Stephan – University of California, Los Angeles; Abigail Mack – University of California, Los Angeles; Devin Flaherty – University of California, Los Angeles; Christopher S. Stephan – University of California, Los Angeles; Danya Fast – University of British Columbia; Abigail Mack – University of California, Los Angeles; Amanda Carpenter Wetsel – Duke University; Liz Fox – UCL

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0075) International migrants in China: Infrastructures, trajectories and positionalities 
Aldina Camenisch – University of Basel; Ka Kin Cheuk – Leiden University, NL; Irene Masdeu Torruella – Univeristat Autónoma de Barcelona; Juliane Mueller – University of Munich (LMU); Aldina Camenisch – University of Basel; Ka Kin Cheuk – Leiden University, NL; Brigitte Suter – Malmö University; meizhen wen – Australian National University; Amelia Sáiz; Jatin Dua – University of Michigan

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0080) Revisiting the 'Venus' figurines: Gender in the European Upper Paleolithic 
Catherine Hodge McCoid – University of Central Missouri; Catherine Hodge McCoid – University of Central Missouri; Lisa DeLance – University of La Verne; Catherine Hodge McCoid – University of Central Missouri; LeRoy McDermott – University of Central Missouri; April Nowell – University of Victoria; Rebecca Farbstein – University of Southampton, UK; J. M. Adovasio – Florida Atlantic University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0085) Dark Anthropology and the Savage Slot 
Anne-Sylvie Malbrancke – Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS); Bruce M. Knauft – Emory University; Jerry Jacka – University of Colorado, Boulder; Ryan Schram – University of Sydney; Holly Wardlow – University of Toronto; Anne-Sylvie Malbrancke – Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS); Bruce M. Knauft – Emory University; Dan Jorgensen – University of Western Ontario

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0090) Porous Infrastructures: Entanglements of Materiality and Sociality in Latin America 
Moises Kopper – Max Planck Institute for the Study of Societies; Monica Salas Landa – Lafayette College; Moises Kopper – Max Planck Institute for the Study of Societies; Monica Salas Landa – Lafayette College; Pablo Landa – Fototeca Nuevo Leon; Sebastián Ramírez Hernández – Princeton University; Kregg Hetherington – Concordia University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0095) The Datum: Phenomenic Gifts, Phantasmatic Dispostifs 
Ned Dostaler – University of California, Berkeley; Samuele Collu – University of California, Berkeley; Stuart J. McLean – University of Minnesota; Eduardo Kohn – McGill University; Jarrett Zigon – University of Virginia; Samuele Collu – University of California, Berkeley; Hoon Song – University of Minnesota, Twin Cities; Robert Desjarlais – Sarah Lawrence College; Yanina Gori – University of California, Los Angeles; Anand Pandian – Johns Hopkins University; Jason Throop – University of California, Los Angeles

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0100) Blackness, Politics, and Performance: Essential Contestations in the Crisis of Nostalgic Nationalism 
Omotayo T. Jolaosho – University of South Florida; Deborah A. Thomas – University of Pennsylvania; Omotayo T. Jolaosho – University of South Florida; Yolanda D. Covington-Ward – University of Pittsburgh; Christen A. Smith – University of Texas at Austin, Department of Anthropology; Patrick Johnson – Northwestern University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0105) Vodu(n) Matters (Part 1) 
Christian Neil Vannier – University of Michigan, Flint; Timothy Robert Landry – Trinity College; Eric J. Montgomery – Wayne State University; Timothy Robert Landry – Trinity College; Suzanne Blier – Harvard University; Douglas J. Falen – Agnes Scott College; Eric J. Montgomery – Wayne State University; Christian Neil Vannier – University of Michigan, Flint; Venise N. Adjibodou – University of Pennsylvania; Judy V. Rosenthal – University of Michigan, Flint

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0110) Problematizing oases as landscapes of production, control and symbolism 
Frederick J. Conway – San Diego State University; Frederick J. Conway – San Diego State University; Frederick J. Conway – San Diego State University; John P. Mason – Independent Consultant; Karen E. Rignall – University of Kentucky; Alicia Tenza Peral – Centro de Investigaciones Biológicas del Noroeste; Georgina R. Drew – University of Adelaide; Barbara Rose Johnston – Center for Political Ecology

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0115) Tourism and Mobility Matters 
Clare Sammells – Bucknell University; Lila Ellen Gray – Dickinson College; Lila Ellen Gray – Dickinson College; Brandon Hunter – Princeton University; Cheikh Tidiane LO – Indiana University; Lauren C. Johnson – University of North Georgia; Vivian B. Gornik – University of South Florida; Michal Stein – Ben Gurion University of the Negev; Naomi M. Leite – SOAS, University of London

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0120) Mapping an Anthropology of Affect in Japan 
Michelle H. S Ho – Massachusetts Institute of Technology; Thiam Huat Kam – Rutgers University; Michelle H. S Ho – Massachusetts Institute of Technology; Allison Alexy – The University of Michigan; Michelle H. S Ho – Massachusetts Institute of Technology; Jennifer Coates – Kyoto University; Thiam Huat Kam – Rutgers University; Amy B. Borovoy – Princeton University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge890.png

 (5-0125) What Does It Mean To Be Human: Asking the Big Question in Light of Anthropocene Advancements 
Rebecca Gibson – University of New Hampshire; Rebecca Gibson – University of New Hampshire; Rebecca Gibson – University of New Hampshire; James M. VanderVeen – Indiana University, South Bend; Chelsi Slotten – American University; Justin Edward Uehlein – American University; Joshua Schea – American University; Andrea R. Eller – University of Oregon; Smithsonian Natural History Museum; Pamela L. Geller – University of Miami

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0130) State and kinship entwined: Creating political belonging through children 
Erdmute Alber – University of Bayreuth; Cati Coe – Rutgers University; Tatjana Thelen – University of Vienna; Anna Ellmer – University of Vienna; Judith Schachter – Carnegie Mellon University; Sabrina Maurus – University of Bayreuth; Erdmute Alber – University of Bayreuth; Tatjana Thelen – University of Vienna; Katharina Schramm – University of Bayreuth; Michael Herzfeld – Harvard University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0135) A New Comparativism: Spiritual curiosity and local theory of mind 
Tanya M. Luhrmann – Stanford University; Tanya M. Luhrmann – Stanford University; Felicity Aulino – University of Massachusetts Amherst; Joshua Brahinsky – Stanford University; John Dulin – Stanford University; Vivian Dzokoto – Virginia Commonwealth University; Emily Ng – Stanford University; Rachel E. Smith – Stanford University; Tanya M. Luhrmann – Stanford University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0140) Landscapes that Matter: Racism, Language, and Anthropology of Marginalization 
Neriko M. Doerr – Ramapo College; Neriko M. Doerr – Ramapo College; David Malinowski – Yale Center for Language Study; Neriko M. Doerr – Ramapo College; Cora Ann Jakubiak – Grinnell College; Satsuki Takahashi – Hosei University; Bonnie L. Blake; Laura Miller – University of Missouri, St. Louis

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge887.png

 (5-0145) Anthropology in a World of Changing Border Materialities 
Olga Demetriou – Peace Research Institute Oslo; Rozita Dimova, PhD – Ghent University; Sarah F. Green – University of Helsinki; Olga Demetriou – Peace Research Institute Oslo; Chiara De Cesari, PhD – University of Amsterdam; Rozita Dimova, PhD – Ghent University; Azra Hromadzic – Syracuse University; Jacqueline Stevens – Northwestern University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0150) Critical anthropologies of the urban 
Damián Omar Martinez – University of Tuebingen (Germany); Friederike Fleischer – Universidad de los Andes; Farha Ghannam – Swarthmore College; Shanshan Jiang – University of Wisconsin, Madison; Chhaya Kolavalli – University of Kentucky; Damián Omar Martinez – University of Tuebingen (Germany); Oxana Rakova – Seoul National University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0155) Racialization, Incarceration, and Struggle in Settler Colonial Societies: Israel and the United States 
Ajantha Subramanian – Harvard University; Randa M. Wahbe – Harvard University; Jason Patrick De Leon – University of Michigan; Randa M. Wahbe – Harvard University; Nyle Fort – Princeton University; Sahar Francis – Addameer; Laurence Ralph – Harvard University; Aisha Beliso-DeJesus – Harvard University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0160) Corrupt States/Blurred Relations 
Sean Furmage – American University; Riddhi Bhandari – University of Richmond; Sean Furmage – American University; Riddhi Bhandari – University of Richmond; Riddhi Bhandari – University of Richmond; Edward Brudney – Indiana University; Anna Hedlund – Danish Institute Against Torture; Eda Pepi – Yale University; Natasha Raheja – New York University; Rivke Jaffe – University of Amsterdam

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0165) Diagnosing Moral Anxieties: Contested Values, Public Discourses, and Social Transformation in contemporary China 
Jing Xu – University of Washington; Mengqi Wang – Brandeis University; Jing Xu – University of Washington; Yang Zhan – Purchase College; Mengqi Wang – Brandeis University; Xia Zhang – Portland State University; Chaoxiong Zhang – Washington University in St. Louis; Jing Xu – University of Washington; Robert P. Weller – Boston University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0170) Dangerous Liaisons: Intimacy and the ‘Crisis’ of Social Reproduction 
Shanni Zhao – Harvard University; Amulya Mandava – Harvard University; Shanni Zhao – Harvard University; Armanc Yildiz – Harvard University; Gbemisola Abiola – Harvard University; Shanni Zhao – Harvard University; Amulya Mandava – Harvard University; Jennifer Cole – University of Chicago

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge890.png

 (5-0175) Audio Vision 
Daniel Fisher – University of California, Berkeley; Jesse Weaver Shipley – Dartmouth College; Daniel Fisher – University of California, Berkeley; Marina Peterson – University of Texas, Austin; Deborah C. Matzner – Wellesley College; Jesse Weaver Shipley – Dartmouth College; Laura-Zoe Humphreys – University of Manitoba; Amanda Weidman – Bryn Mawr College; Laura E. Kunreuther – Bard College

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0180) Translations, Approximations, and Equivocations of Language and Knowledge 
Margarita Huayhua – UMass Dartmouth; Matthew James Lebrato – Indiana University; Margarita Huayhua – UMass Dartmouth; Matthew James Lebrato – Indiana University; Nimachia Howe – Museum of the Plains Indian; Matthew James Lebrato – Indiana University; James M. Taggart – Franklin & Marshall College; Valentine Losseau – Laboratoire d'Anthropologie Sociale; Catherine J. Allen – George Washington University; Bruce Mannheim – Universtiy of Michigan

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0185) Virtually Human: Anthropological Perspectives on Transhumanism 
Jenny M. Huberman – University of Missouri-Kansas City; Jenny M. Huberman – University of Missouri-Kansas City; Jenny M. Huberman – University of Missouri-Kansas City; Jeffrey S. Bennett – University of Missouri-Kansas City; Jessica Scott Jerome – Depaul University; Kathleen B. Lowrey – University of Alberta; Shannon M. Jackson – University of Missouri

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0190) The Culture Concept Strikes Again: The Culturalization of Contemporary Politics 
Jeanette S. Jouili – University of Pittsburgh; Jessica Winegar – Northwestern University; Jessica Winegar – Northwestern University; Jeanette S. Jouili – University of Pittsburgh; Rochelle A. Davis – Georgetown University; Ana Aparicio – Northwestern University; Bob W. White – University of Montreal; Jessica Winegar – Northwestern University; Aisha Khan – New York University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge890.png

 (5-0195) Building resilience: A Cross-cultural and critical perspective 
Seinenu M. Thein – University of California, Berkeley; Eileen P. Anderson-Fye – Case Western Reserve University; Devon Emerson Hinton – Harvard University; Seinenu M. Thein – University of California, Berkeley; Seth Donal Hannah – California Polytechnic State University; Eileen P. Anderson-Fye – Case Western Reserve University; Anne E. Becker – Harvard Medical School; Laurence J. Kirmayer – McGill University; Mary-Jo Del Vecchio Good – Harvard University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0200) Putting the Anthropocene into Practice: Why Anthropology Matters for Conservation and Ecosystem Management: Systems (Part 1) 
Pam McElwee – Rutgers University, SUNY, New Brunswick; L. Jen Shaffer – University of Maryland, College Park; Brittany Young – University of California, Berkeley; Lauren M. Baker – US Agency for International Development; L. Jen Shaffer – University of Maryland, College Park; Zoe Nyssa – Purdue University; Carter A. Hunt – Pennsylvania State University; Claudia Comberti – University of Oxford

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0205) From Believing to Building: Planning for Faith in the Neoliberal City 
Jennifer S. Mack – Uppsala University/KTH; Aryo Danusiri – Harvard University; Ismail Fajrie Alatas – New York University; Jennifer S. Mack – Uppsala University/KTH; Petra Y. Kuppinger – Monmouth College; Heather Mellquist Lehto – University of California, Berkeley; Jennifer S. Mack – Uppsala University/KTH; Elayne M. Oliphant – New York University; Aryo Danusiri – Harvard University; Simon M. Coleman – University of Toronto; Allison Truitt – Tulane University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0210) Work, Stress, Families, and Drug and Alcohol Use: Reflections on the Career of Genevieve M. Ames 
Michael R. Duke – University of Memphis; Michael R. Duke – University of Memphis; Linda A. Bennett – University of Memphis; Craig R. Janes – University of Waterloo; Roland S. Moore – Pacific Institute for Research & Evaluation; Linda Anne Rebhun – University of California, Merced; Michael R. Duke – University of Memphis

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0215) Language and the Construction of Social, Cultural, and Racial Difference 
Richard Henne-Ochoa – Bucknell University; Lindsey Pullum – Indiana University- Bloomington; Briana Nichols – University of Pennsylvania; Richard Henne-Ochoa – Bucknell University; Devin Grammon – Ohio State University; Naomee-Minh Nguyen – Georgetown University; Jessica Susana Lopez-Espino – New York University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0220) Screen-level Bureaucracy: Organizational Encounters in the Digitized and Automated World 
Kelly McKowen – Princeton University; Janine R. Wedel – George Mason University; Kelly McKowen – Princeton University; Matthew Hull – University of Michigan; Kelly McKowen – Princeton University; Julie Rahbæk Møller – Metropolitan University College; Annelise Riles – Cornell Law School; Elizabeth L. Youngling – University of Illinois; Anette Nyqvist – Stockholm University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0225) Visual Matters: The role of anthropology in producing and analyzing visual material 
Jerome W. Crowder – Universtiy Texas Medical Branch (Medical Humanities); Sarah Franzen – Spelman College; Carol Hendrickson – Marlboro College; Jeffrey Himpele – Princeton University; Sydney Meredith Silverstein – Emory University; Aubrey Paige Graham – Emory University; Jerome Krase – Brooklyn College, City University of New York; A Ashley Stinnett – Western Kentucky University; Mark S. Ingram – Goucher College; Marie-Eve Carrier-Moisan – Carleton University; Peter Biella – San Francisco State University; Jeffrey David Ehrenreich – University of New Orleans

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0230) Sovereignty and Surveillance: deconstructing the state and the power of presence 
Melissa Rose Baltus – University of Toledo; Elizabeth Watts Malouchos – Indiana University; Sarah Baires – Eastern Connecticut State University; Melissa Rose Baltus – University of Toledo; David H. Price – St. Martin's University; Alison E. Rautman – Michigan State University; Maria Fernanda Escallon – University of Oregon; Elizabeth Konwest – Indiana University; Sarah E. Cowie – University of Nevada, Reno

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0235) Language and Agency in Confinement: The Semiotics of the Carceral State 
Lori Labotka – University of Arizona; Magnus Pharao Hansen – University of Copenhagen; Magnus Pharao Hansen – University of Copenhagen; Tyanna Slobe – University of California, Los Angeles; Lori Labotka – University of Arizona; Maria Sidorkina – Harvard University; Erica Leigh Wirthlin – Davidson Institute; Catherine M. Koehler – University of California, Merced; Joshua M. Price – Binghamton University; Magnus Pharao Hansen – University of Copenhagen

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(5-0240) The Mushroom Multiple 
Joanna Steinhardt – University of California, Santa Barbara; Peter Oviatt – Massachusetts Institute of Technology; Joanna Steinhardt – University of California, Santa Barbara; Joanna Steinhardt – University of California, Santa Barbara; Peter Oviatt – Massachusetts Institute of Technology; Nathan Greenslit – Boston Conservatory; Madeline Brown – Stanford University; Pierre Louis du Plessis – Aarhus University; Michael J. Hathaway – Simon Fraser University

Favorite

8:00 AM - 10:00 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge983.png

 (5-0245) Workplace Anthropology 
Jan English-Lueck – San Jose State University; Jan English-Lueck – San Jose State University

Favorite

8:00 AM - 10:00 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge983.png

 (5-0250) Workshop on Ethnographic Poetry in Contemporary Anthropology 
Ather Zia – University of Northern Colorado Greeley; Ather Zia – University of Northern Colorado Greeley

Favorite

8:00 AM - 10:00 AM

(5-0255) AAA Past President's Breakfast 
Ushma J. Suvarnakar – American Anthropological Association

Favorite

8:00 AM - 10:45 AM

(5-0260) General Anthropology Division (GAD) Board Meeting 
Robert A. Myers – Alfred University

Favorite

8:00 AM - 12:00 PM

(5-0263) Society for Medical Anthropology (SMA) Executive Board Meeting 
Cassandra Wilson – Society for Medical Anthropology; Elisa J. Sobo – San Diego State University; Alexander Rödlach – Creighton University; Arachu Castro – Tulane University; Clara Y. Han – Johns Hopkins University; Carlyn Phyllis Egesa – University of Amsterdam; Andrea Whittaker – Monash University; Cathleen E. Willging – Pacific Institute for Research & Evaluation; Eileen M. Moyer – University of Amsterdam; Erin Finley; John S. Luque – Medical University of South Carolina; Junko Kitanaka – Keio University; Lesley A. Sharp – Barnard College, Columbia University; Mary K. Anglin – University of Kentucky; Vincanne Adams – UCSF; Saira A. Mehmood – Southern Methodist University; Sean Patrick Bruna – Western Washington University; Nolwazi Mkhwanazi – University of the Witwatersrand; Eugene A. Raikhel – University of Chicago; Elise L. Andaya – University at Albany (SUNY)

Favorite

8:00 AM - 10:45 AM

(5-0265) AAA Department Chairs and Representatives Breakfast (By Invitation Only) 
Daniel Ginsberg – American Anthropological Association

Favorite

8:00 AM - 12:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge983.png

 (5-0270) Getting a Job as a Master’s Level Anthropologist 
Terry M. Redding – Independent Consultant; Terry M. Redding – Independent Consultant

Favorite

8:00 AM - 8:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge891.png

 (5-0273) Protest Matters! A People's Museum of Objects, Art, and Resistance 
Siobhan McGuirk – Georgetown University; Jeremy M. Trombley – University of Maryland; Rebecca Stone Gordon – American University

Favorite

8:15 AM - 12:00 PM

(5-0275) From the Classroom to the White House: How Anthropologists, Educators and Activists can influence Education Policy 
Kevin Michael Foster – University of Texas at Austin; Kamela S. Heyward-Rotimi – KERG; Duke University; Rachel J. Watkins – American University; Chris Buchleitner; Kevin Michael Foster – University of Texas at Austin; Patricia D. Lopez – San Jose State University

Favorite

8:15 AM - 8:27 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge972.png

 (5-0285) Not Just A Grocery Store 
Nicole Musgrave – Western Kentucky University

Favorite

8:30 AM - 9:45 AM

(5-0290) Anthropology News, Contributing Editor Meeting 
Natalie Konopinski – American Anthropological Association

Favorite

8:30 AM - 8:35 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge972.png

 (5-0295) The History of Intimacy 
Sangsun Choi

Favorite

8:40 AM - 9:35 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge972.png

 (5-0300) Gaucho del Norte 
Sofian Khan – Capital K Pictures LLC; Andres Caballero

Favorite

9:00 AM - 11:00 AM

(5-0305) Gallery Session: Gender, Digital, and Media 
Judith C. Bridges – University of South Florida; John A. Donahue – Harford Community College; Casey Dobbins – Humboldt State University; Nanna Schneidermann – HiOA Oslo and Akershus University College; Catherine Elliott – University of Nebraska, Lincoln; Emily R. Fox – Northern Kentucky University; Julia Caroline Greer – University of North Carolina, Greensboro; Stacy Fall Markel – Wayne State University; Supriya Baily – George Mason University; Jeremy Cohen – McMaster University; Scott Frank

Favorite

9:00 AM - 12:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge983.png

 (5-0307) Teaching Anthropology 
Kenneth J. Guest – Baruch College, City University of New York; Kenneth J. Guest – Baruch College, City University of New York; Tristan Daniel Jones – Rutgers University

Favorite

9:00 AM - 1:00 PM

(5-0310) 2017 AAA Executive Board Meeting (Part 2) 
Kimberley Baker – American Anthropological Association; Alisse Waterston – City University of New York, John Jay College; Alex W. Barker – University of Missouri; Susana E. Narotzky – Universitat de Barcelona; Elizabeth Chilton – Binghamton University; Lorena Madrigal – University of South Florida; Jillian R. Cavanaugh – Brooklyn College and the Graduate Center CUNY; Anna Agbe-Davies – University of North Carolina, Chapel Hill; Nathaniel (Niel) Tashima – LTG Associates, Inc.; Saira A. Mehmood – Southern Methodist University; Cathy Costin – California State University, Northridge; Pamela Stone – Hampshire College; Keri Brondo – Univeristy of Memphis; Rick Feinberg – Kent State University; Ellen Lewin – University of Iowa; Carolyn Lesorogol – Washington University in St. Louis; David Simmons – The University of South Carolina; Edmund 'Ted' Hamann – University of Nebraska, Lincoln

Favorite

9:45 AM - 9:57 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge972.png

 (5-0315) Drawing From Memory 
Vicente Cueto – New York University

Favorite

10:00 AM - 10:23 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge972.png

 (5-0320) Back to Me 
Zeynep Sertbulut

Favorite

10:00 AM - 11:15 AM

(5-0325) Committee for the Anthropology of Science, Technology and Computing (CASTAC) Business Meeting 
Elizabeth A. Reddy – Bucknell University; Nick Seaver – Tufts University

Favorite

10:00 AM - 11:15 AM

(5-0330) Committee on Public Policy (CoPP) Business Meeting 
Jeff Martin – American Anthropological Association

Favorite

10:00 AM - 11:15 AM

(5-0335) Cultural Anthropology (C&A) Editorial Board meeting 
Dominic C. Boyer – Rice University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (5-0340) Cultures of Fermentation 
James R. Veteto – Western Carolina University; Nicholas C. Kawa – Ohio State University; James R. Veteto – Western Carolina University; Marc Williams – Plants and Healers international; Cameron L. McNeil – Lehman College, CUNY; Kate Fischer – University of Colorado, Boulder; Cesar Enrique Giraldo Herrera – Somerville College, University of Oxford

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0345) The Intellectual Legacy of Victor and Edith Turner 
Frank A. Salamone – Iona College, University of Phoenix; Marjorie M. Snipes – University of West Georgia; Marjorie M. Snipes – University of West Georgia; Stephen D. Glazier – Yale University; Frank A. Salamone – Iona College, University of Phoenix; Rory Turner – Goucher College; Xinyan Peng – University of Virginia; Roy Wagner – University of Virginia; Marjorie M. Snipes – University of West Georgia; Richard Handler – University of Virginia

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0350) Bienestar: Transition and Wellbeing amongst Mexican-origin Farmworkers 
Lisa Meierotto – Boise State University; Teresa M. Mares – University of Vermont; Rebecca L. Som Castellano – Boise State University; Emilia M. Guevara – University of Maryland, College Park; Jennifer A. Cook – Southern Methodist University; Susie Donaldson – West Virginia University; Teresa M. Mares – University of Vermont; Lisa Meierotto – Boise State University; Seth Holmes – University of California, Berkeley

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0355) The Social Lives of Keywords: An Anthropology of Chinese-English Conceptual Mobilities 
Yu Luo – City University of Hong Kong; Louisa Schein – Rutgers University; Pál D. Nyíri – Vrije Universiteit; Charlene E. Makley – Reed College; Siu-woo Cheung – The Hong Kong University of Science and Technology; Yu Luo – City University of Hong Kong; Junjie Chen – Columbia University; Fan Yang – University of Maryland, Baltimore County; Yinong Zhang – Shanghai University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0360) Political Ecologies of the Violent Environment 
Marcos Mendoza – University of Mississippi; Marcos Mendoza – University of Mississippi; Robert Fletcher – Wageningen University; Celeste N. Alexander – Princeton University; Rebecca C. Witter – Appalachain State University; Jacob Doherty – University of Pennsylvania; Jennifer Leigh Lawrence – Virginia Polytechnic Institute and State University; Meghan L. Morris – American Bar Foundation; Marcos Mendoza – University of Mississippi

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0365) Mapping the “Industrial” in a “Post-Industrial” World: New (?) Configurations of Labour, Nature and the Economy 
Ieva Snikersproge – The Graduate Institute, Geneva; Sandy Smith-Nonini – University of North Carolina, Chapel Hill; Gabriela Hertig – The Graduate Institute, Geneva; Ieva Snikersproge – The Graduate Institute, Geneva; Samuel Rose – State University of New York, Buffalo; Manon Boulianne – Université Laval; Emilie Angrignon-Girouard – University of Montreal; Robin T. Steiner – University of Arizona; Maria Cristina Cielo – Facultad Latinoamericana de Ciencias Sociales; Sandy Smith-Nonini – University of North Carolina, Chapel Hill

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge888.png

 (5-0370) Thirty Years of Latino Ethnography: Patricia Zavella's Influence in Anthropology and Beyond (Part 2) 
Lourdes Gutierrez Najera – Drake University; Gina M. Perez – Oberlin College; Deborah R. Vargas – University of California, Riverside; Maylei Blackwell – University of California, Los Angeles; Xochitl C. Chavez – University of California, Riverside; Anne M. Rios-Rojas – Colgate University; Kati Barahona-Lopez – University of California, Santa Cruz; Christa Craven – College of Wooster; Patricia Zavella – University of California, Santa Cruz

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0375) Anthropological Legacies: the Forgotten, The Missing, and the 'Re-discovered' (Part 2) 
Gina E. Rappaport – National Museum of Natural History, Smithsonian Institution; Gina E. Rappaport – National Museum of Natural History, Smithsonian Institution; Herbert S. Lewis – University of Wisconsin, Madison; Justin Spence – University of California, Davis; Samuel James Redman – University of Massachusetts, Amherst; Ricardo Punzalan – University of Maryland, College Park; Hadley Welch Jensen – Bard Graduate Center; Ira Jacknis – Phoebe Hearst Museum of Anthropology, UC Berkeley

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0385) Taking a hard look in the mirror: decolonizing our institutions/ourselves 
Christina M. Crespo – University of Georgia; Shelly Annette Biesel – University of Georgia; Christina M. Crespo – University of Georgia; Takami S. Delisle – University of Kentucky; Marguerite L. De Loney – Stanford University; Fanya Sandili Becks – Stanford University; Christine Vassallo-Oby – University at Albany, SUNY; Sophie Sapp Moore – University of California, Davis; Shelly Annette Biesel – University of Georgia

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0390) From 'the right to health' to 'the duty of health' 
Vani Kulkarni – University of Pennsylvania; Amy Dao – Mailman School of Public Health, Columbia University; Amy Dao – Mailman School of Public Health, Columbia University; Amy Dao – Mailman School of Public Health, Columbia University; Vani Kulkarni – University of Pennsylvania; Melissa J. Pashigian – Bryn Mawr College; Priscilla A. Magrath – University of Arizona; Dagrun Kyte Gjoestein – University of Oslo; Margarite J. Whitten – CUNY, Graduate Center; Craig R. Janes – University of Waterloo

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0395) Ethno/Graphic Storytelling: Communicating research through graphic novels and animation 
Sonya L. Atalay – University of Massachusetts, Amherst; Jennifer Shannon – University of Colorado, Boulder; Jennifer Shannon – University of Colorado, Boulder; Jennifer Shannon – University of Colorado, Boulder; Sally Campbell Galman – University of Massachusetts, Amherst; Letizia Bonanno – University of Manchester; Cary Thomas Speck – University of Massachusetts, Amherst; Ryan Thomaz Rybka – University of Massachusetts, Amherst; John Gordon Swogger – Archaeological Illustrator

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0397) 'Blackened Knowledge' in Anthropocene 
Heath Pearson – Princeton University; Chloé Faux – Columbia University; LaShaya Howie – University of Chicago; Chloé Faux – Columbia University; Rebecca Louise Carter – Brown University; LaShaya Howie – University of Chicago; Heath Pearson – Princeton University; Imani Perry – Princeton University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0400) Forms of Dispossession: The Aesthetics of Uprooted Life in China 
Adam Liebman – University of California, Davis; Darren Byler – University of Washington; Julie Y. Chu – University of Chicago; Adam Liebman – University of California, Davis; Darren Byler – University of Washington; Annie Malcolm – Berkeley; Jing Wang – Rice University; Lily H. Chumley – New York University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0405) The Construction of Whiteness and Dominant Normativities 
Stephen Secules – University of Georgia; Stephen Secules – University of Georgia; Beth Douthirt Cohen – University of Maryland, College Park; Stephen Secules – University of Georgia; Terrance Wooten – Washington University in St. Louis; Julia R. Daniels – University of Washington; Stephen John Smith – University of Newcastle, Australia; Beth Douthirt Cohen – University of Maryland, College Park

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0410) Boom and Bust: Cultural Dimensions of Commodity Cycles 
Laura M. Tilghman – Plymouth State University; Sarah R. Osterhoudt – Indiana University; Laura M. Tilghman – Plymouth State University; Sarah R. Osterhoudt – Indiana University; Laura M. Tilghman – Plymouth State University; Filipe Calvao – Graduate Institute of International and Development Studies; Emma K. McDonell – Indiana University; Daniel J. Murphy – University of Cincinnati; Julia Morris – The New School; Sarah R. Osterhoudt – Indiana University; Andrew F. Walsh – University of Western Ontario

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0415) Re-Examining Minority Nationalism: Renewing Anthropological Interest in the Celtic Fringe 
Kimberly A. Berg – State University of New York, Albany; Nory Kaplan-Kelly – University of California, Irvine; Kimberly A. Berg – State University of New York, Albany; Nory Kaplan-Kelly – University of California, Irvine; Nory Kaplan-Kelly – University of California, Irvine; Kimberly A. Berg – State University of New York, Albany; Irene Ketonen – College at Brockport, SUNY; Emily Anne Lucitt – University of California, Los Angeles; Christa B. Tooley – Wheaton College; Nory Kaplan-Kelly – University of California, Irvine; Kimberly A. Berg – State University of New York, Albany

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0420) A Feminist Roundtable: Business Case, Precarity, and Resistance 
Lamia N. Karim – University of Oregon; Suzanne Bergeron – University of Michigan, Dearborn; Debarati Sen – Kennesaw State University; Suzanne Bergeron – University of Michigan, Dearborn; Melissa S. Fisher – University of Copenhagen; Kathryn Moeller – University of Wisconsin, Madison; Eileen M. Otis – University of Oregon; Ozlem Altan-Olcay – Koç University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0425) Matter of Contention: Materialities of Ethical Claim-Making 
John M. Mathias – Florida State University; John Alexander Doering-White – University of Michigan; John L. Jackson – University of Pennsylvania; John M. Mathias – Florida State University; John Alexander Doering-White – University of Michigan; Helen A. Regis – Louisiana State University; Kathleen Fine-Dare – Fort Lewis College; Elana Shever – Colgate University; Deborah D. Jackson – Earlham College

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0430) Migration Matters: Crisis, Policy, and Engaging with Displacement at the Margins and Core of Europe 
Levent Soysal – Kadir Has University; Ilay Romain Ors – Istanbul Bilgi University; Baris Ulker – Technical University of Berlin; Aykan Erdemir – Foundation for Defense of Democracies; Saime Ozcurumez – Harvard College; Ilay Romain Ors – Istanbul Bilgi University; Tugba Tanyeri Erdemir – University of Pittsburgh; Levent Soysal – Kadir Has University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0435) Navigating Educational Processes, Policies, and Practices: Work with Im/migrant and Refugee Youth around the Globe 
Tobie Bass – University of Georgia; Elisheva Cohen – University of Minnesota; Tobie Bass – University of Georgia; Beth C. Rubin – Rutgers University; Hana Cervinkova – University of Lower Silesia; Roozbeh Shirazi – University of Minnesota; Tobie Bass – University of Georgia; Elisheva Cohen – University of Minnesota

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0440) Gesture Ideologies 
William Lempert – University of Colorado, Boulder; William Lempert – University of Colorado, Boulder; Eric Hoenes del Pinal – University of North Carolina at Charlotte; Jennifer Anne Green – The University of Melbourne; William Lempert – University of Colorado, Boulder; Heather Brookes – University of Cape Town; Donna M. Goldstein – University of Colorado, Boulder; Kira Hall – University of Colorado, Boulder; Adam Kendon – Cambridge University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0445) Vodou Matters (Part 2) 
Christian Neil Vannier – University of Michigan, Flint; Eric J. Montgomery – Wayne State University; Timothy Robert Landry – Trinity College; Kyrah Malika Daniels – Boston College; Elizabeth McAlister – Wesleyan University; Karen E. Richman – University of Notre Dame; Toni Pressley-Sanon – Eastern Michigan University; Alissa Marie Jordan – University of Florida; Eziaku Nwokocha – University of Pennsylvania; Leslie Gerald Desmangles – Trinity College

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0450) The Ends of Infrastructure 
Stephanie McCallum – University of California, Santa Cruz; Alix Johnson – University of California, Santa Cruz; Eleana J. Kim – University of California, Irvine; Alix Johnson – University of California, Santa Cruz; Kosi Onyeneho – Washington University, St Louis; Sean Mallin – University of California, Irvine; Sandra Calkins – Max Planck Institute for Social Anthropology; Rosa Elena Ficek – University of Puerto Rico at Cayey; Christina Schwenkel – University of California, Riverside

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge887.png

 (5-0455) Biological Anthropology and the Public 
Caroline VanSickle – Bryn Mawr College; Natalia Reagan – BOAS Network; Caroline VanSickle – Bryn Mawr College; Susan G. Sheridan – University of Notre Dame; Kathryn B. Clancy – University of Illinois, Urbana-Champaign; Julie Lesnik – Wayne State University; Becca Peixotto – American University; Natalia Reagan – BOAS Network; Briana Pobiner – Smithsonian Institution, National Museum of Natural History; Agustin Fuentes – University of Notre Dame

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0460) Displaced Solidarities: Empathy, Resistance, Compromise 
Elisabeth Kirtsoglou – University of Durham; Heath Cabot – University of Pittsburgh; Yannis Hamilakis – Brown University; Elisabeth Kirtsoglou – University of Durham; Tracey Alexandra Rosen – University of Chicagoo; Katerina Rozakou – University of Amsterdam; Othon Alexandrakis – York University; Dimitrios Theodossopoulos – University of Kent

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0470) Homeland(s), Part One: lived experiences, policy, and theory 
Rachel R. Reynolds – Drexel University; Elzbieta Gozdziak – Georgetown University; Rachel R. Reynolds – Drexel University; Jerry Won Lee – University of California, Irvine; Elzbieta Gozdziak – Georgetown University; Dianna Shandy – Macalester College; Christopher Jenks – University of South Dakota; Sarah Franzen – Spelman College

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0475) Making Anthropology Matter – Teaching Race as an Act of Resistance 
Nicole D. Truesdell – Beloit College; Amelia R. Hubbard – Wright State University; Amelia R. Hubbard – Wright State University; Sonya Maria Johnson – Beloit College; Jenny Banh – California State University, Fresno; Leslie Walker – American Anthropological Association; Nicole D. Truesdell – Beloit College; Lauren C. Johnson – University of North Georgia; Dawn-Elissa Fischer – San Francisco State University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0480) The Matter of Sociality and the Clutter of Attachment 
Tomas A. Matza – University of Pittsburgh; Anne Allison – Duke University; Tomas A. Matza – University of Pittsburgh; Anne Allison – Duke University; Tomas A. Matza – University of Pittsburgh; Anne Allison – Duke University; Kevin Lewis O'Neill – University of Toronto; Lalaie Ameeriar – University of California, Santa Barbara; Christopher Krupa – University of Toronto; Natasha D. Schull – New York University; Amade M'charek – University of Amsterdam

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0485) Institutional inventions for wildlife conservation in Africa 
Graham Robert Lewis Fox – McGill University; Graham Robert Lewis Fox – McGill University; Justin Raycraft – McGill University; Kathleen B.H Godfrey – McGill University / Institutional Canopy of Conservation; Graham Robert Lewis Fox – McGill University; Jennifer Lydia Glassco – McGill University; John G. Galaty – McGill University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0490) Between Disappearance and Recognition: Dialectics of Seeing in Museum Worlds 
Mark Auslander – Michigan State University; Mark Auslander – Michigan State University; Mark Auslander – Michigan State University; Kathleen Barlow – Central Washington University, Department of Anthropology; Denene A. De Quintal – Denver Art Museum; Ellen Schattschneider – Brandeis University; Bryce J. Peake – University of Maryland, Baltimore County; Hylton White – University of the Witwatersrand

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0495) Ethnography, Performance and Imagination 
Virginie Magnat – University of British Columbia; Magdalena Joanna Kazubowski-Houston – York University; D. Soyini Madison – Northwestern University; Denise Irene Nuttall – Ithaca College; Johannes Erik Sjoberg – The University of Manchester; Alexandrine Boudreault-Fournier – University of Victoria; Magdalena Joanna Kazubowski-Houston – York University; Virginie Magnat – University of British Columbia; Paul Stoller – West Chester University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0500) States of Anticipation: The Promise and Peril of Official Recognition 
Irina Levin – Queens College, CUNY; Vijayanka Nair – New York University; Adam Kersch – University of California, Davis; Ghazal Asif – Johns Hopkins University; Irina Levin – Queens College, CUNY; Chris M. Beyers – Trent University; Sophia Balakian – Pennsylvania State University; Vijayanka Nair – New York University; K. Eva Weiss – Temple University; Ayse Parla – Sabanci University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0505) Making Anthropology Matter: Application, Activism, and Advancement of Anthropology Abroad 
Julie L. Williams – Universidad San Francisco de Quito; Julie L. Williams – Universidad San Francisco de Quito; Julie L. Williams – Universidad San Francisco de Quito; Maria Amelia Viteri – University of San Francisco, Quito (USFQ); Jin-Heon Jung – Free University of Berlin; Kok Kee Tan – Shandong University; Batamaka SOME; Arlene Torres – City University of New York

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0510) Understanding holistic healing: case studies of medical pluralism throughout Africa 
Kristin Hedges – Grand Valley State University; Kristin Hedges – Grand Valley State University; Kristin Hedges – Grand Valley State University; David S. Turkon – Ithaca College; Ellen Block – College of St. Benedict/St. John's University; Suzanne M. Leclerc-Madlala – US Agency for International Development; Mary J. Hallin – University of Nebraska, Omaha; Ama Boakyewa – Paradise Valley Community College; Robert J. Thornton – University of the Witwatersrand

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0515) Indigeneity and Nation-States in the 21st Century 
Ann W. Brittain – University of Miami; Ann W. Brittain – University of Miami; Ying-Jen Lin – Michigan State University; Mary Louise Stone – Independent Scholar; Les Beldo – Williams College; Eleanor Katherine Peers – University of Aberdeen

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge890.png

 (5-0520) Seeing Violence, Violent Seeing 
Deborah A. Thomas – University of Pennsylvania; Rebecca L. Stein – Duke University; Lisa M. Stevenson – McGill University; Deborah A. Thomas – University of Pennsylvania; Alexander L. Fattal – Pennsylvania State University; Rebecca L. Stein – Duke University; Allen Feldman – New York University; Leniqueca Annah Welcome – University of Pennsylvania; Christen A. Smith – University of Texas at Austin, Department of Anthropology

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0525) The Place to Be: Emerging Trends in Urban Anthropology 
Derek Pardue – Aarhus University; Sheri Lynn Gibbings – Wilfrid Laurier University; Joshua Barker – University of Toronto; Setha M. Low – CUNY, Graduate Center; Alex Flynn – Durham University; Brian Larkin – Barnard College; Donald M. Nonini – University of North Carolina, Chapel Hill; Kerry Ryan Chance – L.S.U.; AbdouMaliq Simone – Max Planck Institute for the Study of Religious and Ethnic Diversity; Nina Glick Schiller – Max Planck Institute for Social Anthropology

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(5-0530) Reality 
Joshua Babcock – University of Chicago; Robert Gelles – University of Chicago; Joshua Babcock – University of Chicago; Joshua Babcock – University of Chicago; Robert Gelles – University of Chicago; Horacio Ortiz – East China Normal University - CNRS IRISSO; Keith M. Murphy – University of California, Irvine; Robyn Taylor-Neu &

Dec 3   

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0000) The Ethics of Working with Human Remains: Development and Refinement of Ethical Discourse, Principles, Justifications, and Practice for Anthropological Scholarship involving Human Remains 
Molly Kathleen Zuckerman – Mississippi State University; Molly Kathleen Zuckerman – Mississippi State University; Kathryn M. Baustian – Skidmore College; Kristina M. Zarenko – University of South Carolina; Elizabeth Anne Wakefield – University of South Carolina; Tony John Chamoun – Syracuse University; Jessica I. Cerezo-Román – California State Polytechnic University, Pomona; Harper Galen Dine – Brown University; Molly Kathleen Zuckerman – Mississippi State University; Ventura R. Perez – University of Massachusetts Amherst

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0005) Sexual Violence in Anthropology 
Susan MacDougall – University of Oxford; Vivian Chenxue Lu – Stanford University; Alix Johnson – University of California, Santa Cruz; Mingwei Huang – University of Minnesota, Twin Cities; Cheryl R. Rodriguez – University of South Florida; Megan Amanda Steffen – Tsinghua University; Sarah Ihmoud – Boston University; Shanya Cordis – Spelman College; Claudia Chavez Arguelles – University of Texas, Austin; Kristen Drybread – University of Colorado, Boulder; Eda Pepi – Yale University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0010) Measuring and Mattering (Fair and Sustainable) Taxation 
Benedicte Brogger – BI Norwegian Business School; Lotta Björklund Larsen – Linköping University; Benedicte Brogger – BI Norwegian Business School; Lotta Björklund Larsen – Linköping University; Lynne Oats – University of Exeter; Johanna Mugler – University of Bern; Emer Mulligan – National University of Ireland Galway; Benedicte Brogger – BI Norwegian Business School; Lotta Björklund Larsen – Linköping University; Nina E. Olson; Douglas R. Holmes – Binghamton University, State University of New York

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge890.png

 (6-0015) Conserving and Extracting Nature: Environmental Politics in the New ‘Middle Grounds’ of Amazonia 
Casey High – University of Edinburgh; Elliott Oakley – University of Edinburgh; Casey High – University of Edinburgh; Beth A. Conklin – Vanderbilt University; Casey High – University of Edinburgh; Gordon L. Ulmer – Ohio State University; Laura H. Mentore – University of Mary Washington; Elliott Oakley – University of Edinburgh; Lucy M. Miller – Indiana University, Bloomington; William H. Fisher – College of William & Mary

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0020) Multiply Engaged: The Moral, Affective and Everyday Entanglements of Anthropologists with/in NGO/Nonprofit Worlds - Invited Session of the NGOs & Nonprofits Interest Group of the American Anthropological Association 
Austin Lord – Cornell University; Austin Lord – Cornell University; Austin Lord – Cornell University; Roger Norum – University of Leeds; Roger Norum – University of Leeds; Emilie Hitch – Thinkers & Makers; William F. Fisher – Clark University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0025) Work, Consumption, and the Construction of Career Identity 
Jasper Waugh-Quasebarth – University of Kentucky; Chet Chung – Ryerson University; Garima Jaju – University of Oxford; Jasper Waugh-Quasebarth – University of Kentucky; Jack Vertovec – Florida International University; April Greenwood – Michigan State University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0030) Temporal Schemes and Nostalgic Projects: Politics, Power, and Narrative 
Julia Beth Fierman – Columbia University; Samantha Maurer Fox – Columbia University; Sarah Muir – City College, CUNY; Julia Beth Fierman – Columbia University; Samantha Maurer Fox – Columbia University; Firat Kurt – Columbia University; Luciana F. Chamorro – Columbia University; Ali M. Feser – University of Chicago

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0035) Ethnographic research for social justice? The affordances and challenges of educational ethnographic research 
Jessica Walton – Deakin University; Talia Avrahamzon – Australian National University; Melinda Herron – The University of Melbourne; Jennifer E. Coffman – James Madison University; Sunanda Samaddar Corrado – WCCCD; Zazie Bowen – The Australian National University; Jessica Walton – Deakin University; Talia Avrahamzon – Australian National University; Katie Sarah Wilson – Victoria University of Wellington; Melinda Herron – The University of Melbourne

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0040) In and Out of Biomedicine: Hospital Ethnography (Part 1) 
William C. Olsen – Georgetown University; William C. Olsen – Georgetown University; Adrienne E. Strong – Columbia University; Vania Smith-Oka – University of Notre Dame; Mark Nichter – University of Arizona; Emma Varley – Brandon University; Morgan Hoke – Northwestern University; William C. Olsen – Georgetown University; Elizabeth Hull – SOAS, University of London

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0045) Ethnographic Visitations: Ethical and Socioaesthetic Futurities. A Session in Dialogue with Debbora Battaglia (Part 1) 
Matthew C. Watson – Mount Holyoke College; Britt E. Halvorson – Colby College; David Valentine – University of Minnesota, Twin Cities; Britt E. Halvorson – Colby College; Alessandro Angelini – Johns Hopkins University; Daniel M. Knight – University of St Andrews; Rafael Antunes Almeida – Universidade da Integração Internacional da Lusofonia Afro-Brasileira; Susan Lepselter – Indiana University; Marilyn Strathern – Cambridge University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0050) Anthropology and/as African Diasporic Intellectual History 
Ryan Cecil Jobson – University of Chicago; John L. Jackson – University of Pennsylvania; Adia Benton – Northwestern University; Ryan Cecil Jobson – University of Chicago; Yarimar Bonilla – Rutgers University; Christien Tompkins – University of Chicago; Jemima Pierre – University of California, Los Angeles

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0055) Contemporary Themes in Modernization and Political Economics 
Meghan E. Ference – Wake Forest University; Jennifer K. Hughes – University of Minnesota, Twin Cities; Benjamin R. Burgen – University of Florida; esther kingston-mann – university of massachusetts boston; Meghan E. Ference – Wake Forest University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0060) Anthropological Perspectives on Refugees and Migration 
Melissa Skye Kerr Chiovenda – Harvard Medical School; Melissa Skye Kerr Chiovenda – Harvard Medical School; Leigh Stuckey – University of Michigan, Ann Arbor; Andrea Chiovenda – Harvard Medical School; John Borneman – Princeton University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0065) The Social Life of Housing Crisis 
ana paola gutierrez – London School of Economics and Political Science; Jaime Palomera – Universitat de Barcelona; Matt Wilde – London School of Economics and Political Science; Gretchen Purser – Maxwell School of Syracuse University; Melissa Fernandez Arrigoitia – Lancaster University; Esther Sullivan – University of Colorado, Denver; ana paola gutierrez – London School of Economics and Political Science

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0070) Language, Race, and Digital Space 
Krystal A. Smalls – University of Illinois, Urbana-Champaign; Jenny L. Davis – University of Illinois, Urbana-Champaign; Krystal A. Smalls – University of Illinois, Urbana-Champaign; Krystal A. Smalls – University of Illinois, Urbana-Champaign; Jenny L. Davis – University of Illinois, Urbana-Champaign; Janie Lee – University of Mary Washington; Kendra Calhoun – University of California, Santa Barbara; Mariam Durrani – Hamilton College; Jonathan D. Rosa – Stanford University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0075) Did the Olympics Change Rio? Anthropological contributions to the public debate about Olympic legacies 
Susan Brownell – University of Missouri, St. Louis; Erika M. Robb Larkins – San Diego State University; Susan Brownell – University of Missouri, St. Louis; Erika M. Robb Larkins – San Diego State University; Stephanie Savell – Brown University; R Benjamin Penglase – Loyola University Chicago; Martin Curi – Universidade Federal Fluminense; William W. Kelly – Yale University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0080) World Anthropologies: A Russian Roundtable 
Dmitri Funk – Moscow State University; Bruce Grant – New York University; Elena Miskova – Moscow State University; Marjorie Mandelstam Balzer – Georgetown University; Peter P. Schweitzer – University of Vienna; Valentina Kharitonova – Institute of Ethnology and Anthropology, RAS

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0085) Lineages of (Dis)Inheritance, Legacies of Kinship 
Hoda Bandeh-Ahmadi – University of Michigan, Ann Arbor; M. Mather George – University of California, Berkeley; Hoda Bandeh-Ahmadi – University of Michigan, Ann Arbor; M. Mather George – University of California, Berkeley; Hoda Bandeh-Ahmadi – University of Michigan, Ann Arbor; M. Mather George – University of California, Berkeley; Anthony Wright – University of California, Berkeley; Hager A. El Hadidi – California State University, Bakersfield; Sheng Long – University of Michigan; Gillian Feeley-Harnik – University of Michigan, Ann Arbor

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0090) Precarious Southeast Asia 
Sarah G. Grant – California State University, Fullerton; Phuoc Duong – University of California, Riverside; Sarah G. Grant – California State University, Fullerton; Sarah G. Grant – California State University, Fullerton; Phuoc Duong – University of California, Riverside; Matthew J. Trew – University of Wisconsin, Madison; Leah Brooke Zani – University of California, Irvine; Ivan V. Small – Central Connecticut State University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0093) Readers Meet Authors: Challenging the Prevailing Paradigm for Displacement and Resettlement: Implications for Social Policy and Legal Normative Frameworks 
Michael Cernea; Michael Cernea; Carmen Albertos; Julie K. Maldonado – Livelihoods Knowledge Exchange Network

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0095) The Uses of Theory: Culture and Power in Peruvian Contexts (and beyond) 
Florence E. Babb – University of North Carolina at Chapel Hill; Florence E. Babb – University of North Carolina at Chapel Hill; Joseph P. Feldman – Pontificia Universidad Católica de Chile; Amy Cox Hall – Amherst College; Justin Perez – Princeton University; Lucía Isabel Stavig – UNC at Chapel Hill; M. Cristina Alcalde – University of Kentucky; Florence E. Babb – University of North Carolina at Chapel Hill

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0100) Traditional peoples’ health in a changing political landscape: Social action, movements, and policy in Brazil 
James R. Welch – Fundação Oswaldo Cruz; Ricardo Ventura Santos – Museu Nacional/ UFRJ; James R. Welch – Fundação Oswaldo Cruz; Ricardo Ventura Santos – Museu Nacional/ UFRJ; Barbara A. Piperata – Ohio State University; Carlos E.A Coimbra, Jr. – Fundação Oswaldo Cruz; Esther Jean Langdon – Universidade Federal de Santa Catarina; Ricardo Ventura Santos – Museu Nacional/ UFRJ; James R. Welch – Fundação Oswaldo Cruz; LaShandra Sullivan – Reed College

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0105) Technological Futures 
Andrea L. Ford – University of Chicago; Shenghe Ye – University of Chicago; Andrea L. Ford – University of Chicago; Andrea L. Ford – University of Chicago; Anna Jabloner – Columbia University; Dori Michelle Beeler – University of Notre Dame; Shenghe Ye – University of Chicago; Venetia Kantsa – University of the Aegean; Jan English-Lueck – San Jose State University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0110) Ethnography and Corporate Access 
Gwendolyn Gordon – Wharton; Gwendolyn Gordon – Wharton; Marissa Smith – De Anza College; Robert J. Foster – University of Rochester; Peter Benson – Washington University, St. Louis; Gwendolyn Gordon – Wharton; Kathryn Moeller – University of Wisconsin, Madison

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0115) Reflexivity in Environmental Politics 
Ben McMahan – University of Arizona; Peter A. Taber – Veterans Affairs, Salt Lake City; Valerie A. Olson – University of California, Irvine; Ben McMahan – University of Arizona; Peter A. Taber – Veterans Affairs, Salt Lake City; Kirk Jalbert – FracTracker Alliance; Nicole E. Welk-Joerger – University of Pennsylvania

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0120) Engaging Police and Transforming Policing 
Avram S. Bornstein – John Jay College, CUNY; Eric J. Haanstad – University of Notre Dame; Avram S. Bornstein – John Jay College, CUNY; Eric J. Haanstad – University of Notre Dame; Audrey A. Winpenny – University of Pennsylvania; Marta-Laura Suska – University of Wisconsin, Madison; Juliana Ochs Dweck – Princeton University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0125) Pushing beyond the code: Shifting perspectives on dialect, stance, and register 
Holly HK Didi-Ogren – The College of New Jersey; Cindi SturtzSreetharan – Arizona State University; Holly HK Didi-Ogren – The College of New Jersey; Cindi SturtzSreetharan – Arizona State University; Spencer Chao-long Chen – University of California, Los Angeles; Michael Douglas Furman – College of Wooster; Amelia Tseng – Georgetown University/American University; Alexandra M. Jaffe – California State University, Long Beach

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0130) Teaching Excellence in thought and practice 
Peter Demerath – University of Minnesota; Benjamin P. Davis – Emory University; Shukti Chaudhuri-Brill – Independent Researcher; Danilchick Andy – University of Pennsylvania; Christine Beresniova – Indiana University; Lynn Fisher – University of Illinois, Springfield

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0135) Media and Matters of Mediation in Southeast Asia 
Tri Mac Phuong – Yale University; Tri Mac Phuong – Yale University; Tri Mac Phuong – Yale University; Emiko Stock – Cornell University; Darcie DeAngelo – McGill University; Andrew Carruthers – National University of Singapore; Doreen Lee – Northeastern University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge887.png

 (6-0140) Reimagining Political Horizons 
Eben Kirksey – University of New South Wales; Hugh Gusterson – George Washington University; Emily Martin – New York University; Janine R. Wedel – George Mason University; Gloria E. Everson – Hear Our Voice Action; Bianca C. Williams – CUNY, Graduate Center; Attiya Ahmad – George Washington University; Cecilia C. VanHollen – Syracuse University; Jerome Whitington – New York University; Vincent Crapanzano – CUNY, Graduate Center; Kathleen C. Stewart – The University of Texas at Austin; Anne Spice – CUNY, Graduate Center

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0145) Science, Society, and Environment: Interdisciplinary Contributions of Michael Dove's Scholarship (Part 1) 
Keely Maxwell – US EPA; Julie Velasquez Runk – University of Georgia; C. Anne Claus – American University; Jonathan E. Padwe – University of Hawai'i; Janette Bulkan – University of British Columbia; Francis Ludlow – Trinity College Dublin; Vladimir R. Gil Ramón – PUCP & Columbia University; Keely Maxwell – US EPA; Ben Orlove – Columbia University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0150) Reflections on Personhood In the Context of Aging and the Life Course 
Karen L. Michaelson; Karen L. Michaelson; Karen L. Michaelson; Joy Ciofi – University of Connecticut; Bjarke Oxlund – University of Copenhagen; Louise Chartrand – University of Ottawa; Daina Michelle Stanley – McMaster University; Jason A. Danely – Oxford Brookes University

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0155) Anthropologies of the 'Good Enough' 
Marisa Berwald – University of California, Los Angeles; Yanina Gori – University of California, Los Angeles; Jason Throop – University of California, Los Angeles; Marisa Berwald – University of California, Los Angeles; Matthew McCoy – University of California, Los Angeles; Stephen McIsaac – University of California, Berkeley; Eric Taggart – University of California, Davis; Michael Chladek – University of Chicago; Douglas Hollan – University of California, Los Angeles

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0160) Environmental Worlds: Between Craft and Emergence 
John Moran – Stanford University; Mackenzie Cramblit – Duke University; Juno Salazar Parrenas – Ohio State University; Mackenzie Cramblit – Duke University; John Moran – Stanford University; Emily Sekine – The New School; Andrea Marston – University of California, Berkeley; Aaron Sherman Hopes; Shannon Cram – University of Washington, Bothell

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0165) The Identities and Practices of Indigenous Cultural Education in Higher Education 
Tien-Tai Wu – National Dong Hwa University; Tien-Tai Wu – National Dong Hwa University; Chun Wei Daniel Lin – National Dong Hwa University; Tien-Tai Wu – National Dong Hwa University; Apay Ai-yu Tang – National Dong Hwa University Library; Yi-fang Chen – National Dong Hwa University; Chun Wei Daniel Lin – National Dong Hwa University; Apay Ai-yu Tang – National Dong Hwa University Library

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0170) Affective Politics—Politicizing Affect: Performance, Power, and Agency in Contemporary Europe 
Alexander Markovic – University of Illinois, Chicago; Alexander Markovic – University of Illinois, Chicago; Ioannis Tsekouras – Columbia College Chicago; Siv B. Lie – University of Maryland; Alexander Markovic – University of Illinois, Chicago; Danielle V. Schoon – Ohio State University; Lila Ellen Gray – Dickinson College

Favorite

8:00 AM - 9:45 AM

(6-0175) Travel, transformation, and transmission of knowledge: Tristes Tropiques and the trans(formable) self (Part 2) 
Ashwak S. Hauter – University of California, Berkeley; Andrew O. Brandel – Harvard University; Jeremy Soh – University of California, Berkeley; Shakthi Nataraj – University of California, Berkeley; Milad Odabaei – University of California, Berkeley; Amir-Pouyan Shiva – University of Minnesota; Leo Coleman – CUNY - Hunter College

Favorite

9:00 AM - 11:00 AM

(6-0180) Breakfast for Presidents of Anthropological Associations

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0185) Anthropology at Sea (Part 1) 
Naor Ben-Yehoyada – Columbia University; Jeffrey S. Kahn – University of California, Davis; Ajantha Subramanian – Harvard University; Jatin Dua – University of Michigan; Johanna Markkula – Stanford University; Patrick Nason – Columbia University; Jeffrey S. Kahn – University of California, Davis; Ajantha Subramanian – Harvard University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0190) Life, Distributed: Biogeographies of the Anthropocene 
Kevin Michael Burke – University of Pennsylvania .; Paul Wolff Mitchell – University of Pennsylvania; Kevin Michael Burke – University of Pennsylvania .; Paul Wolff Mitchell – University of Pennsylvania; Kevin Michael Burke – University of Pennsylvania .; Sarah F. Ives; Kiran C. Jayaram – University of South Florida; Mark A. Gardiner – Stanford University; Emily Mannix Wanderer – University of Pittsburgh; Paul Wolff Mitchell – University of Pennsylvania; Scott C. Freeman – American University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0195) Engaging Contradictions, Negotiating Memory: Reimaging Tourism, Blackness and Entrepreneurship in Contested Spaces 
Traci-Ann Wint – The University of Texas, Austin; Traci-Ann Wint – The University of Texas, Austin; Traci-Ann Wint – The University of Texas, Austin; L. Kaifa Roland – University of Colorado, Boulder; Melanie White – Brown University; Maria Andrea Santos Soares – UNILAB; Colleen B. Cohen – Vassar College

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0200) Learning, Participation, and Identity Development of Children and Adolescents (Part 1) 
Dawn Grimes-MacLellan – Meiji Gakuin University; Francesca Gobbo – European Educational Research Association; Francesca Gobbo – European Educational Research Association; Robin Reid – University of Georgia; David F. Lancy – Utah State University; Dawn Grimes-MacLellan – Meiji Gakuin University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0205) ‘Moral Returns on Your Money’: Religion and Ethics in the Contemporary Economy 
Christopher B. Taylor – George Mason University; Laurel Zwissler – Central Michigan University; Christopher B. Taylor – George Mason University; Christopher B. Taylor – George Mason University; Laurel Zwissler – Central Michigan University; Catherine Trundle – Victoria University of Wellington; David J. Strohl – Colby College; Amira Mittermaier – University of Toronto

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0210) The Space(s) Between: Matters of Kinship, Belonging, and Crossovers 
Alisha R. Winn – Community Redevelopment Agency/Spady Museum; Robert K. Collins – San Francisco State University; Sara Busdiecker – Spelman College; Adrienne R. Washington – University of Pittsburgh; Alisha R. Winn – Community Redevelopment Agency/Spady Museum

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge890.png

 (6-0215) Policing the Crisis (Part 2) 
Ida Susser – CUNY, Graduate Center; Don Kalb – Central European University/Utrecht University; Don Kalb – Central European University/Utrecht University; Susana E. Narotzky – Universitat de Barcelona; Insa Koch – London School of Economics and Political Science; Kristof Tamas Szombati – Columbia University; Catherine Alexander – Durham University; Gillian M. Evans – University of Manchester; Ryan Davey – London School of Economics; Ida Susser – CUNY, Graduate Center; Don Robotham – CUNY, Graduate Center

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0220) Migrant, transnational and immigrant student experiences 
Rayoung Song – University of Massachusetts, Amherst; Jessica JungMin Lee – Columbia University; Jessica Mitchell-McCollough – University of Nebraska, Lincoln; Rayoung Song – University of Massachusetts, Amherst; Stephanie Ann Goad – Oklahoma State University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0225) In and Out of Biomedicine: Hospital Ethnography (Part 2) 
Carolyn Sargent – Washington University in St. Louis; Anita Hannig – Brandeis University; John Janzen – University of Kansas; Anita Chary – Harvard Medical School; Carolyn Sargent – Washington University in St. Louis; Eugenia Georges – Rice University; Shirin Naef – University of Zurich

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0230) Ethnographic Visitations: Ethical and Socioaesthetic Futurities. A Session in Dialogue with Debbora Battaglia (Part 2) 
Matthew C. Watson – Mount Holyoke College; Britt E. Halvorson – Colby College; Joshua H. Roth – Mount Holyoke College; Matthew C. Watson – Mount Holyoke College; Nicole Labruto – Massachusetts Institute of Technology; Ilana Gershon – Indiana University; Abou Farman – New School for Social Research; Lisa Messeri – Yale University; Tom Boellstorff – University of California, Irvine

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0235) Categories of Remembrance and Forgetting: Itineraries and Sanctuaries - Itineraries (Part 1) 
Terese Virginia Gagnon – Syracuse University; Terese Virginia Gagnon – Syracuse University; Terese Virginia Gagnon – Syracuse University; Carrie Emerson – University of Georgia; C.Nadia Seremetakis – University of the Peloponnese; Hayden Kantor – Cornell University; Tracey Heatherington – University of Wisconsin Milwaukee; Virginia D. Nazarea – University of Georgia; Virginia D. Nazarea – University of Georgia; Ann G. Gold – Syracuse University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0240) Waste Materialities and Meaning: Anthropological Engagements with Reuse, Repair, and Care (Part 1) 
Cindy J. Isenhour – University of Maine; Cindy J. Isenhour – University of Maine; Gretchen M. Herrmann – SUNY, Cortland; Anna Ulrika Kristina Bohlin – University of Gothenburg; Ethan Tupelo – University of Massachusetts, Amherst; Shannon McMullen – Purdue University; Joshua O. Reno – Binghamton University, State University of New York; Staffan Appelgren – University of Gothenburg

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0245) The Anthropology of Tourism Matters: Where do we go from Here? 
Clare Sammells – Bucknell University; Noel B. Salazar – University of Leuven; Michael A. Di Giovine – West Chester University; Robert J. Shepherd – George Washington University; Noel B. Salazar – University of Leuven; Kristin M. Kant-Byers – Rochester Institute of Technology; Kimberly K. Cavanagh – University of South Carolina, Beaufort; Michael A. Di Giovine – West Chester University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0250) Anthropologists on the Move Studying Cultural Processes and Uncertainties: Celebrating Kay Warren's Research, Teaching, Advocacy and Professional Contributions on the Occasion of her Retirement 
Joao Biehl – Princeton University; Joao Biehl – Princeton University; Susan H. Ellison – Wellesley College; Sohini Kar – London School of Economics and Political Science; Mary H. Moran – Colgate University; Yana Stainova – Dartmouth College; Joao Biehl – Princeton University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0255) Gating the Public: Law, Culture, Text, Place 
Edward K. Snajdr – John Jay College, CUNY; Shonna L. Trinch – John Jay College, CUNY; Edward K. Snajdr – John Jay College, CUNY; Shonna L. Trinch – John Jay College, CUNY; Erin Elizabeth Lilli – CUNY, Graduate Center; Emily Channell-Justice – Miami University of Ohio; Morgan Y. Liu – Ohio State University; Rachel Heiman – The New School

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0260) Lives Spaces, Globalized Economies, and Consumption in African Contexts 
Meryl Lauer Lodge – University of Minnesota; Joeva Rock – American University; Meryl Lauer Lodge – University of Minnesota; Scott M. Youngstedt – Saginaw Valley State University; Amah Edoh – Massachusetts Institute of Technology; Betty J. Harris – University of Oklahoma

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0265) AAA MSIG Soundtable: Sacred Sound and Musical Religious Ontologies 
Marina Peterson – University of Texas, Austin; Kristina Jacobsen – University of New Mexico; Kimberly J. Marshall – University of Oklahoma; Vicki L. Brennan – University of Vermont; Monique M. Ingalls – Baylor University; Nicholas H. Harkness – Harvard University; Tala Jarjour; Steven Friedson – University of North Texas; Jeanette S. Jouili – University of Pittsburgh

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0270) The beginnings and the Ends of Revolution: longue-duree continuities and disrupted legacies of the Russian Revolution in its 'peripheries' (Part 1) 
Saygun Gokariksel – Bogazici University; Mariya P. Ivancheva – University of Leeds; Mariya P. Ivancheva – University of Leeds; Mary N. Taylor – CUNY, Graduate Center; Vivian Solana – Brandeis University; Ruy Blanes – Spanish National Research Council; Eric Selbin – Southwestern University; Alena Babkina – Higher School of Economics, St Petersburg; Petra Rethmann – McMaster University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0275) Citizenship on the Periphery: Race, Class and the Struggle for Full Citizenship 
Jessica Fae Nelson – University of Arizona; Antonio J. Bacelar da Silva – University of Arizona; Christopher Yutzy – University of Arizona; Jonathan S. Metcalfe – Case Western Reserve University; Misty Crooks – CUNY, Graduate Center; Antonio J. Bacelar da Silva – University of Arizona; Jessica Fae Nelson – University of Arizona; Miriam N. Shakow – The College of New Jersey; Marcela Vasquez-Leon – University of Arizona

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0280) Travel, transformation, and transmission of knowledge: Tristes Tropiques and the magic of 'anti-ethnography' (Part 1) 
Ashwak S. Hauter – University of California, Berkeley; Hoon Song – University of Minnesota, Twin Cities; Ashwak S. Hauter – University of California, Berkeley; Joshua Craze – University of Chicago; Aditi Saraf – Ludwig-Maximilians Universitat Munchen; Jason J. Price – University of California, Berkeley; TAREK ELHAIK – University of California, Davis

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0285) Social Markes of difference in negotiation – Session I 
Bernardo Fonseca Machado – University of São paulo; Mauricio Acuna – Universidade de São Paulo; Beatriz Accioly Lins de Almeida – Universidade de São Paulo - University of Sao Paulo; Edilza Correia Sotero – UFBA; Bernardo Fonseca Machado – University of São paulo; Mauricio Acuna – Universidade de São Paulo

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0290) Matters of Valuation: Classification and the Social Life of Value 
Alexios Tsigkas – The New School for Social Research; Nethra Samarawickrema – Stanford University; Nethra Samarawickrema – Stanford University; Alexios Tsigkas – The New School for Social Research; Nicolas Sternsdorff Cisterna – Southern Methodist University; Sahana Ghosh – Yale University; Nethra Samarawickrema – Stanford University; Samil Can – Stanford University; Alison Cool – University of Colorado, Boulder; Sylvia Yanagisako – Stanford University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0295) Accountability, Expertise, and Embodiment in Interaction 
Melissa S. Maceyko – California State University, Long Beach; Cynthia Gordon – Georgetown University; Heidi E. Hamilton – Georgetown University; Adrienne Isaac – Georgetown University; Jonathon D. Coltz – University of Minnesota; Beth M. Semel – Massachusetts Institute of Technology; Melissa S. Maceyko – California State University, Long Beach

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0300) Art, Activism, and Anthropology: Engaging with Sensory/Sensible Politics 
Manuela Pellegrino – Brunel University; Giovanna Parmigiani – Harvard University; Giovanna Parmigiani – Harvard University; Mariela Nunez-Janes – University of North Texas; Manuela Pellegrino – Brunel University; Giovanna Parmigiani – Harvard University; Laurian R. Bowles – Davidson College; Jessica Santos – Binghamton University; Beth Uzwiak – University of Pennsylvania; Laurian R. Bowles – Davidson College

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge887.png

 (6-0305) How Business Anthropology Makes Anthropology Matter More 
Timothy de Waal Malefyt – Fordham University; Robert J. Morais – Weinman Schnee Morais/Columbia Business School; William O. Beeman – University of Minnesota, Minneapolis and Stanford University; Grant McCracken – Artisanal Economies Project; Greg Urban – University of Pennsylvania; Christina Garsten – Stockholm University; Helena Wulff – Stockholm University; Dominique Desjeux – University of Paris Descartes, Sorbonne Paris Cité; Melissa Cefkin – Nissan

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge890.png

 (6-0310) Medical Anthropology in the Trump Era: Transnational Engagement, Activism, and Resistance beyond Academic Frontiers 
Thurka Sangaramoorthy – University of Maryland, College Park; Mounia El Kotni – La Fabrique des Territoires Innovants; Stephanie Larchanche – Centre Francoise Minkowska; Liberty Barnes – University of Oregon; Veronica Reyero – Antropología 2.0; Mounia El Kotni – La Fabrique des Territoires Innovants; Dvera I. Saxton – California State University, Fresno; Heidi Hoechst – National Nurses United; Thurka Sangaramoorthy – University of Maryland, College Park

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0315) Discussing Religious Belonging 
Robyn Ann Andrews – Massey University; Juergen Schaflechner – SAI University Heidelberg; Haiyan Xing – Shanghai Normal University, China; Robyn Ann Andrews – Massey University; Ezgi Guner – University of Illinois at Urbana-Champaign; Diana Hatchett – The University of the South; Adam Klin-Oron – The Van Leer Jerusalem Institute; Navid Fozi – Harvard University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0320) Translanguaging pedagogy meets educational anthropology 
Katherine Silvester – Indiana University; Rosemary C. Henze – San Jose State University; Katherine Silvester – Indiana University; Marjorie Faulstich Orellana – University of California, Los Angeles; James Collins – Albany, SUNY; Kathryn Davis – University of Hawai'i, Manoa; Lucinda Pease-Alvarez – University of Southern California; Patricia Baquedano-Lopez – University of California, Berkeley; Perry Gilmore – University of Arizona/University of Alaska Fairbanks; Eric J. Johnson – Washington State University Tri-Cities

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0325) Indigenous world enlargement: indigeneity and its travel beyond the local 
Tomonori Sugimoto – Stanford University; DJ Hatfield – Berklee College of Music; Tomonori Sugimoto – Stanford University; DJ Hatfield – Berklee College of Music; Paja L. Faudree – Brown University; Ming-Jen Wu – University of Hawai'i, Manoa; Chun-Yu Wang – Stanford University; Tomonori Sugimoto – Stanford University; Emily Hong – Cornell University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0330) How Food Matters in Contested Sovereignties and Resistance 
Jacquelyn N. Heuer – University of South Florida; Jacquelyn N. Heuer – University of South Florida; Nir Avieli – Ben Gurion University; Sheila N. Rao – Carleton University; Brittany Power – University of Arizona; Nir Avieli – Ben Gurion University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0335) Mentoring amidst uncertainty, humility, and adaptation 
Julie Velasquez Runk – University of Georgia

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0335) Science, Society, and Environment: Interdisciplinary Contributions of Michael Dove's Scholarship (Part 2) 
C. Anne Claus – American University; Keely Maxwell – US EPA; Shaila Seshia Galvin – Graduate Institute of International and Development Studies; Steve Rhee – Ford Foundation; Julie Velasquez Runk – University of Georgia; Laura S Meitzner Yoder – Wheaton College; Diane Russell – USAID

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0345) Assessing Expectation and Expertise: Approaches to a Collaborative Study of Experts 
Arthur L. Mason – Rice University; Stefan Leins – University of Zurich; Arthur L. Mason – Rice University; Arthur L. Mason – Rice University; Hannah C. Knox – University College London; Summerson Carr – University of Chicago; Stefan Leins – University of Zurich; Phaedra Daipha; Martina B. Eberle – University of Bern; Dominic C. Boyer – Rice University

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0350) Moral Lives and Social Becoming 
Harold L. Odden – Indiana University, Purdue University Fort Wayne; Francis McKay – University of Chicago; Ellen Elizabeth Kozelka – University of California, San Diego; Jung Eun Kwon – Seoul National University; Betânia Mueller – Fluminense Federal University; Carola Tize – University of Amsterdam (AISSR); Robin Conley Riner – Marshall University; Harold L. Odden – Indiana University, Purdue University Fort Wayne

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0355) Intrusive Matters: Ethnographies of the Intimate 
Jessica M. Newman – Yale University; Sara Rendell – University of Pennsylvania; Mathias Levi Toft Kristiansen – Aarhus University; Mikaela Chase – Johns Hopkins University; Jessica M. Newman – Yale University; Elizabeth F. Miles – Merrimack College; Sara Rendell – University of Pennsylvania

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0360) Ethnicity and Tourism in China 
Xianghong Feng – Eastern Michigan University; Xianghong Feng – Eastern Michigan University; Chun-Yi Sum; Hongmei Zhao – University of California, Berkeley; NA GONG – Guizhou Normal University,China

Favorite

10:15 AM - 12:00 PM

(6-0365) To Move and be Moved/To be and Become Human: Lyric & Embodied Arts-based Ethnographic Practice across Borders 
Ellen Skilton – Arcadia University; Ellen Skilton – Arcadia University; Melisa (Misha) S. Cahnmann-Taylor – University of Georgia; Ellen Skilton – Arcadia University; Jess Merry Auerbach – African Leadership University; Melisa (Misha) S. Cahnmann-Taylor – University of Georgia; Sienna R. Craig – Dartmouth College; Sally Campbell Galman – University of Massachusetts, Amherst

Favorite

12:00 PM - 2:00 PM

 

https://www.conferenceharvester.com/uploads/harvester/presentations/Badges/TWAPLBWD-Badge887.png

 (6-0370) Drawing Culture, or Ethnography as a Graphic Art: The making of Lissa 
Coleman Nye – Simon Fraser University; Sherine F. Hamdy – University of California, Irvine; Anne Brackenbury – University of Toronto Press; Anne Brackenbury – University of Toronto Press; Coleman Nye – Simon Fraser University; Sherine F. Hamdy – University of California, Irvine; Francesco Dragone – Dragone Films; Julie Livingston – New York University; Faye Diana Ginsburg – New York University

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0375) Anthropology at Sea (Part 2) 
Jeffrey S. Kahn – University of California, Davis; Jatin Dua – University of Michigan; Marianne E. Lien – University of Oslo; Stefan G. Helmreich – Massachusetts Institute of Technology; Maya Costa-Pinto – University of California, Davis; Kyrstin Mallon Andrews – University of California, Irvine; Naor Ben-Yehoyada – Columbia University; Marianne E. Lien – University of Oslo

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0380) Intricacies of the Anthropological Lens: Negotiating Community and Politics in Conservation and Tourism 
Frances Julia Riemer – Northern Arizona University; Frances Julia Riemer – Northern Arizona University; Quetzil E. Castaneda – OSEA; Matthew S. Harms – University of Waikato; Frances Julia Riemer – Northern Arizona University; J. Hope Amason – Central Washington University; Brian A. Hoey – Marshall University; Matilde Cordoba Azcarate – University of California, San Diego

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0385) Diversity Against Divisiveness: Anthropology’s Fight for Global Humanism 
Heather E. O'Leary – Washington University; Hsain Ilahiane – University of Kentucky; Steffan Igor Ayora Diaz – Universidad Autónoma de Yucatán; Balmurli Natrajan – William Paterson University of New Jersey; Smadar Lavie – University of California, Berkeley; Angana Chatterji – University of California, Berkeley; Ted Swedenburg – University of Arkansas; Subhadra Mitra Channa – Delhi University; Ann E. Kingsolver – University of Kentucky; Mark P. Whitaker – University of Kentucky

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0390) Learning, Participation, and Identity Development of Children and Adolescents (Part 2) 
Francesca Gobbo – European Educational Research Association; Dawn Grimes-MacLellan – Meiji Gakuin University; Jennifer D. Lucko – Dominican University of California; David D. Liu – University of California, Irvine; Sarah Amber Evans – Texas Woman's University; Roberta Ricucci – University of Turin; Veena Vasudevan – University of Pennsylvania; Tomoko Tokunaga – Keio University

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0395) Historical Recovery and Resisting Silenced Pasts in Afro-Latin America 
Kelsey Chatlosh – CUNY, Graduate Center; Angela Crumdy – CUNY, Graduate Center; Kelsey Chatlosh – CUNY, Graduate Center; Angela Crumdy – CUNY, Graduate Center; Kelsey Chatlosh – CUNY, Graduate Center; Angela Crumdy – CUNY, Graduate Center; Carlos Andrés Cuestas – CUNY, Graduate Center; Miari Taina Stephens; Castriela Esther Hernández Reyes – University of Massachusetts, Amherst; Ashley Ngozi Agbasoga – Northwestern University; Pamela R. Calla – New York University

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0400) Affects of Justice:Ethnographies of Emotion, Sentiment and the Law 
Christine Hegel-Cantarella – Western Connecticut State; Olaf Zenker – University of Fribourg; Jonas Christian Bens – Freie Universitat Berlin; Christine Hegel-Cantarella – Western Connecticut State; Roland Vazquez – Upper Iowa University; John Lindo – Emory University

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0405) Value and Valuation in Biomedicine 
Danya Glabau – Brooklyn Institute for Social Research; Tanja Ahlin – University of Amsterdam; Kirk Fiereck – New York University; Anisha Chadha – New York University; Stacey Pereira – Baylor College of Medicine; Susan L. Erikson – Simon Fraser University; Utpal Sandesara – University of Pennsylvania; Martha King – University of North Carolina at Chapel Hill; Stefan Ecks – University of Edinburgh

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0410) Anthropologists Excel at Educational Tourism: Relevant Responses to Critical Times and Critics of Study Abroad 
Bill Roberts – St Mary's College of Maryland; Tim Wallace – NC State University; Bill Roberts – St Mary's College of Maryland; Tim Wallace – NC State University; Bill Roberts – St Mary's College of Maryland; Lori A. Stanley – Luther College; Tim Wallace – NC State University; James H. McDonald – University of Montevallo; Tiffany Kershner – North Carolina State University; Steve Folmar – Wake Forest University; Rory Turner – Goucher College

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0415) From Feminized Victims to “Bad Hombres” – Gendered Scripts and Narratives of Belonging among Migrant Communities
Oscar F. Gil-Garcia – Binghamton University, State University of New York; Suzy Lee – Binghamton University; Oscar F. Gil-Garcia – Binghamton University, State University of New York; Suzy Lee – Binghamton University; Oscar F. Gil-Garcia – Binghamton University, State University of New York; Lubna N. Chaudhry – State University of New York, Binghamton; Tobin Hansen – University of Oregon; Isabel Martinez – CUNY - John Jay College of Criminal Justice

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0420) Categories of Remembrance and Forgetting: Itineraries and Sanctuaries - Sanctuaries (Part 2) 
James R. Veteto – Western Carolina University; Emily F. Ramsey – University of Georgia; James R. Veteto – Western Carolina University; Emily F. Ramsey – University of Georgia; James R. Veteto – Western Carolina University; Taylor Hosmer – University of Georgia; David Sutton – Southern Illinois University; Milan Shrestha – Arizona State University; Melanie H. Narciso – University of Georgia, Athens; C.Nadia Seremetakis – University of the Peloponnese

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0425) Waste Materialities and Meaning: Anthropological Engagements with Reuse, Repair, and Care (Part 2) 
Staffan Appelgren – University of Gothenburg; Anna Ulrika Kristina Bohlin – University of Gothenburg; Anna Ulrika Kristina Bohlin – University of Gothenburg; John-Henry Pitas – University of Maryland, Baltimore County; Kelly Alexander – Duke University; David Aristizábal Urrea – University of Illinois; Tatianna Silva – University of Edinburgh; Brieanne Berry – University of Maine; Yvan Pierre Schulz – University of Oxford

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0430) Bodies and their Boundaries: Biopolitical relations of “queer messmates in mortal play” 
Colin Cahill – University of California, Irvine; Colin Cahill – University of California, Irvine; Jacqueline Cieslak – University of Virginia; Seran Gee – York University; Kelly Linton – University of Western Ontario; Alison Kenner – Drexel University; Alex M. Nading – University of Edinburgh

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0435) It's Alive!: When Bureaucracy Attacks 
Erin R. Eldridge – Fayetteville State University; Amanda J. Reinke – Georgia College and State University; Jaymelee Kim – University of Findlay; Erin R. Eldridge – Fayetteville State University; Amanda J. Reinke – Georgia College and State University; Jaymelee Kim – University of Findlay; Tyler Howe – University of Tennessee; Angela D. Storey – University of Louisville; Rebecca Mantel – Rice University

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0440) Illegalities: Anthropology in and outside the law 
Benjamin Cox – University of California, Irvine; Merel Anna de Buck – Utrecht University; Ola Galal – CUNY, Graduate Center; Thijs Jeursen – University of Amsterdam; Jovana Dikovic – University of Zurich; Benjamin Cox – University of California, Irvine

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0445) Emotion, Register, and Politics 
Janina Fenigsen – Northern Arizona University; Webb Keane – University of Michigan, Ann Arbor; Dana M. Osborne – Ryerson University; Aurora Donzelli – Sarah Lawrence College; Katherine B. Martineau – Binghamton University; Juan Luis Rodriguez – Queens College, CUNY; Kinga Kozminska – Birkbeck, University of London; James M. Wilce, Jr. – Northern Arizona University

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0450) Digital Religiosities: (Re)Configuring Religion(s) on Web 2.0, Part 1 
Hasan Azad – Columbia University; Seema Golestaneh – Indiana University, Bloomington; Vika Gardner – Hampshire College; Gabi Abramac – New York University; Ferhan Guloglu – George Washington University; Monique Azzara – California State University, Los Angeles; Seema Golestaneh – Indiana University, Bloomington; Bruno Menezes Andrade Guimarães – University Federal of Minas Gerais; Katherine P. Ewing – Columbia University

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0455) The Beginnings and the Ends of Revolution: The Legacy of the Russian Revolution and Emancipatory Action (Part 2) 
Mariya P. Ivancheva – University of Leeds; Saygun Gokariksel – Bogazici University; Mariya P. Ivancheva – University of Leeds; Saygun Gokariksel – Bogazici University; Don Kalb – Central European University/Utrecht University; Neil Agarwal – CUNY, Graduate Center; Larisa Kurtovic – University of Ottawa; Nikolai Ssorin-Chaikov – Higher School of Economics, St Petersburg

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0460) Marginal Belonging in Conflict Environments 
Delia Duong Ba Wendel – University of Pennsylvania; Tom Ozden-Schilling – Johns Hopkins University; Delia Duong Ba Wendel – University of Pennsylvania; Tom Ozden-Schilling – Johns Hopkins University; Delia Duong Ba Wendel – University of Pennsylvania; Tom Ozden-Schilling – Johns Hopkins University; Robyn d'Avignon – New York University; David Kneas – University of South Carolina; Aylin Brigitte Yildirim Tschoepe – Harvard University; Bryce J. Peake – University of Maryland, Baltimore County

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0465) Locating China in the 'South' 
Mingwei Huang – University of Minnesota, Twin Cities; Derek Sheridan – Brandeis University; Emily T. Yeh – University of Colorado; Nellie Chu – University of Göttingen; Mingwei Huang – University of Minnesota, Twin Cities; Derek Sheridan – Brandeis University; Grazia Ting Deng – The Chinese University of Hong Kong; Lisa B. Rofel – University of California, Santa Cruz

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0470) Race and Indigeneity 
Meredith Main Sá – University of South Florida; Catherine Whittaker – University of Edinburgh; Zareen Thomas – University of Connecticut; Meredith Main Sá – University of South Florida; Jacqueline Lyon – Bates College

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0475) Supporting Indigenous Peoples and Local Community (IPLC) Engagement in Environmental Conservation & Management 
Patricia M. Dunne – Conservation International; Patricia M. Dunne – Conservation International; Flora Lu – University of California, Santa Cruz; Elisabeth N. Moolenaar – Universität Bremen; Colleen M. Scanlan Lyons – University of Colorado, Boulder; Michael Sean Stanton – University of Oklahoma; Patricia M. Dunne – Conservation International

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0480) Online Talk Matters: Digital Discourse Strategies 
Sabina M. Perrino – Binghamton University; Dillon Ludemann – SUNY - Binghamton University; Sabina M. Perrino – Binghamton University; Michele E. Koven – University of Illinois at Urbana-Champaign; Anna De Fina – Georgetown University; Elaine W. Chun – University of South Carolina; Andrea Renee Leone-Pizzighella – University of Pennsylvania; Dillon Ludemann – SUNY - Binghamton University; Michael Silverstein – University of Chicago

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0485) Empathy Matters: Teaching Interventions in a Time of Intensive Inequality and Division 
Nora Haenn – North Carolina State University; Madelaine B. Adelman – Arizona State University; Madelaine B. Adelman – Arizona State University; Madelaine B. Adelman – Arizona State University; Michelle A. Marzullo – California Institute of Integral Studies; Mark A. Schuller – Northern Illinois University; Melanie A. Medeiros – SUNY, Geneseo; Jen Sandler – University of Massachusetts, Amherst

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0490) Behind the Scenes: Embodied Knowledge and Invisible Labor in Cultural Production 
Marlaina Martin – Rutgers University, New Brunswick; Hallie Wells – University of California, Berkeley; Marlaina Martin – Rutgers University, New Brunswick; Hallie Wells – University of California, Berkeley; Marlaina Martin – Rutgers University, New Brunswick; Hallie Wells – University of California, Berkeley; Christa D. Cesario – Yerba Buena Center for the Arts; Brittany Celeste Birberick – University of California, Berkeley; Sabia McCoy-Torres – Tulane University; Jessica Winegar – Northwestern University

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0495) Guns: Culture, History, Politics 
Stephanie K. Rupp – CUNY, Graduate Center; Stephanie K. Rupp – CUNY, Graduate Center; Luis Saavedra – Lehman College; Violet Fredericks – CUNY, Graduate Center; Jimmy Mueses; Mary Galicia – CUNY, Graduate Center; Daniel Elias Ithiel Cardona – CUNY - Herbert H Lehman College; Donald Braman – George Washington University

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0500) Neoliberal Discourses, Education Reform and the Making of the Good Citizen 
Greg McClure – Appalachian State University; Jennifer Otting – University of Wisconsin, Madison; Greg McClure – Appalachian State University; Teresa Speciale – University of Wisconsin-Madison; Liu Jiang – Harvard Graduate School of Education

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0505) Paradise Lost: Ethnograhies of Pollution, Toxicity, Risk, and Recovery 
Vladimir R. Gil Ramón – PUCP & Columbia University; Lisa Avron – Cornell University; Judi Pajo – Pace University; Vladimir R. Gil Ramón – PUCP & Columbia University; Elena Nichini – The Chinese University of Hong Kong; Electra I. Weeks – Empire State College; Kirstin Webb – Washington College

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0510) Building the Big Tent: Anthropology and Interdisciplinary Work in Food and Nutrition 
Kimberly Elizabeth Johnson – West Chester University of Pennsylvania; Susan L. Johnston – West Chester University; Kimberly Elizabeth Johnson – West Chester University of Pennsylvania; Susan L. Johnston – West Chester University; Carina Truyts – Sol Plaatje University; Jane Waddell; Dillon Mahoney – University of South Florida; Roberta D. Baer – University of South Florida; Chelsea Wentworth – High Point University; Kristen S. Borre – Northern Illinois University; Solomon H. Katz – University of Pennsylvania and World Food Forum

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0515) The Whitelash is Real: The New Politics of Exclusion 
Meryem Zaman – City University of New York - BMCC; Judith M. Anderson – CUNY Borough of Manhattan Community College; Meryem Zaman – City University of New York - BMCC; Judith M. Anderson – CUNY Borough of Manhattan Community College; Anna Ochoa O'Leary – University of Arizona; Sam Bullington – University of Colorado, Boulder; Rebecca G. Martinez – University of Missouri; Devin T. Molina – Bronx Community College, City University of New York; Judith M. Anderson – CUNY Borough of Manhattan Community College; Patricia D. Mathews-Salazar – City University of New York- BMCC & GC

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0520) Caring Matters: New Perspectives on Language and Care 
Steven P. Black – Georgia State University; Anna I. Corwin – Saint Mary's College of California; Steven P. Black – Georgia State University; Lynnette Arnold – Brown University; Steven P. Black – Georgia State University; Anna I. Corwin – Saint Mary's College of California; Jennifer R. Guzmán – State University of New York at Geneseo; Clinton D. Humphrey – Northern Arizona University; Xochitl Marsilli-Vargas – Emory University; Charles L. Briggs – University of California, Berkeley

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0525) Ambiguous Objectivity: Anxiety and Angst in the Academy 
Andrea Louie – Michigan State University; Jennifer D. Heung – Saint Mary's College of California; Jennifer D. Heung – Saint Mary's College of California; Andrea Louie – Michigan State University; Alex Jong-Seok Lee – University of Illinois, Urbana-Champaign; Jennifer D. Heung – Saint Mary's College of California; Sarah J. Mahler – Florida International University; John W. Norder – Michigan State University; Laurette A. McGuire – California State University, San Marcos; Juliet McMullin – University of California, Riverside

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0530) Temporalities of Hope and the Question of the Political 
Alyssa Marie Miller – Duke University; Tamar R. Shirinian – Millsaps College; Omer Ozcan – University of Texas, Austin; Alyssa Marie Miller – Duke University; Tamar R. Shirinian – Millsaps College; Omer Ozcan – University of Texas, Austin; Saikat Maitra – University of Goettingen; Tessa R. Farmer – University of Virginia

Favorite

12:15 PM - 2:00 PM

(6-0535) Work and Employment under Neoliberalism in China and Japan 
Nana Okura Gagne – The Chinese University of Hong Kong; Glenda S. Roberts – Waseda University; Nana Okura Gagne – The Chinese University of Hong Kong; Nana Okura Gagne – The Chinese University of Hong Kong; Scott NORTH – Osaka University; Haruki Konno – POSSE; Jie Yang – Simon Fraser University; Huiyan Fu; Glenda S. Roberts – Waseda University

Favorite

Press Releases

Photos +

Videos +

RELATED EVENTS +

MORE events +

Display Makers +